EVENIMENT
FOTO: Intervenție spectaculoasă a pompierilor sibieni. Au intrat pe geam, cu scara, într-o locuință de unde se auzeau strigăte de ajutor
Un bărbat de 71 de ani a căzut în apartamentul în care locuia. Strigătele de ajutor ale bărbatului au fost auzite de un vecin care a chemat pompierii. Apartamentul se află la etajul 6 al blocului, astfel că pompierii au intrat pe geam.
Potrivit ISU Sibiu, pompierii militari din cadrul ISU Sibiu au fost solicitați, sâmbătă, prin 112 din partea unui vecin, să intervină în municipiul Sibiu pentru salvarea unei persoane căzute în apartament, care striga după ajutor.

Forțele ISU s-au mobilizat în cel mai scurt astfel încât două autospeciale de stingere cu apă și spumă dintre care o autospecială de salvare și intervenție la înălțime precum și un echipaj SMURD s-au deplasat la fața locului.

Intervenția a avut loc pe partea exterioară a blocului la etajul 6.

Din primele informații, salvatorii au pătruns în apartament pe geam și au găsit un bărbat de aproximativ 71 de ani, căzut în apartament, fără a fi rănit. Echipajul SMURD a acordat îngrijiri medicale bărbatului care a refuzat transportul la spital.
EVENIMENT
21 noiembrie: Intrarea în Biserică a Maicii Domnului – Vovidenia. Prima zi cu dezlegare la pește din Postul Crăciunului
Sărbătoarea Intrării în biserică a Maicii Domnului din 21 noiembrie, numită în popor și Vovidenia sau Ovedenia, este prima mare sărbătoare din Postul Crăciunului și una dintre cele mai vechi tradiții creștine dedicate Fecioarei Maria.
Sărbătoarea amintește faptul aducerii în biserica Legii vechi, adică în templul din Ierusalim, a copilei de trei ani, care avea să fie Maica Domnului Iisus Hristos.
În Calendarul Ortodox 2025, ziua este marcată cu cruce roșie și este…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Cine îl ține în brațe pe Răzvan Ciortea de la PSD Cluj? Deputatul, în cercul lui Vasile Dîncu și Ioan Varga de la CFR
Actualul deputat Răzvan Iulian Ciortea, pornit pe cărările politicii din Turda, a înregistrat în ultima perioadă o carieră fulminantă în PSD Cluj, filială care l-a propulsat în trei demnități importante ale statului: prima, cea de subprefect, reprezentant al Guvernului în teritoriu, și, ulterior, de senator și deputat.
Potrivit CV-ului oficial, care lipsește de pe site-ul Camerei Deputaților, dar care a fost…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Primăria Alba Iulia își face firmă de transport public local. Va avea un administrator din societatea civilă și trei consilieri
Primăria Alba Iulia demarează procedura prin care vrea să își facă propriul serviciu de transport public local. Mai exact să renunțe la contractul cu STP și să internalizeze serviciul.
Drept urmare, în următoarea ședință de Consiliu Local, în data de 26 noiembrie, pe ordinea de zi este menționat proiectul de înființare a societății ALBA IULIA TRANSPORT LOCAL SRL.
Mai pe scurt Consiliul Local Alba Iulia va vota înființarea unui SRL care va administra serviciul de…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
AUR a plătit 450.000 de euro pentru O SINGURĂ EMISIUNE cu George Simion, la Realitatea TV. AEP a tăiat sume uriașe din cheltuieli
Partidul AUR a plătit sume enorme pentru promovarea lui George Simion la Realitatea TV, care ar fi trebuit returnați de la bugetul de stat, după campanie. Spre exemplu, o singură emisiune ”Culisele statului paralel”, cea din 12 mai 2025, a costat 450.000 de euro. Emisiunea a durat două ore, iar Simion nici măcar nu a fost prezent. Pentru alte 3 zile de promovare la același post, AUR a mai plătit un milion și jumătate de euro, tot pentru George Simion.
În total, campania pentru…
Citește mai mult pe Alba24.ro


