Connect with us

EVENIMENT

FOTO: Inundaţii în zona bâlciului din Huşi – Vaslui. Pompierii au intervenit pentru evacuarea apei

Publicat

5

Ploile abundente din noaptea de vineri spre sâmbătă au produs inundaţii pe terenul unde se află amplasat bâlciul anual desfăşurat în municipiul Huşi, județul Vaslui.

Potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă „Podul Înalt” (ISU) Vaslui, Marius Stanciu, pompierii au fost solicitaţi să intervină pentru evacuarea apei.

4

„Sâmbătă dimineaţă, Secţia de pompieri Huşi a intervenit cu o autospecială şi o motopompă transportabilă pentru evacuarea apei care a inundat terenul pe care este amplasat bâlciul anual din municipiul Huşi. Nu au fost înregistrate probleme deosebite”, a precizat purtătorul de cuvânt al ISU Vaslui.

3

Bâlciul anual, care are loc în fiecare toamnă în municipiul Huşi se va încheia 18 septembrie.

Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Sindicatele propun boicotarea activităților didactice în școli: profesorii să prezinte titlurile lecțiilor, dar să nu le predea

Publicat

an școlar 2024 2025. Școlile trebuie să înființeze comisie de prevenire

Cele două mari sindicate din învățământ, FSLI și FSE ”Spiru Haret” propun măsuri de boicotare a activităților didactice de predare în școli, din 9 septembrie.

Sindicatele prezintă varianta de limitare temporară a activităților de predare-învățare-evaluare, potrivit unui comunicat citat de educatieprivata.ro.

Informarea a fost confirmată și de reprezentanți ai sindicatelor de învățământ din Alba.

Profesorii sunt îndrumați, ca de la începutul noului an școlar,…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

EXCLUSIV. Bărbat din Florești înjurat și rănit că vorbea în maghiară. Cum s-a petrecut incidentul. ”România, o țară nesigură”

Publicat

gall e1756799582983.jpeg






Un locuitor din comuna Florești a postat pe o rețea de socializare un incident al cărui victimă a fost doar pentru faptul că vorbea limba maghiară. Acesta pune întâmplarea, în care a fost înjurat și rănit, pe fondul îndemnurilor la ură ale parlamentarilor AUR care au culminat cu declarația lui Dan Tanasă îndreptată împotriva livratorilor străini.

”Datorită acestei lepre, instigator fascist am fost…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

”Menajeră” din Cetatea de Baltă, reținută de polițiști. Este acuzată că ”a făcut curățenie” în casa unui vârstnic

Publicat

”menajeră” din cetatea de baltă, reținută de polițiști. este acuzată

”Menajeră” din Cetatea de Baltă, reținută de polițiști: Polițiștii Secției de Poliție Rurală Jidvei au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de o femeie de 38 de ani, din comuna Cetatea de Baltă, care este cercetată pentru săvârșirea infracțiunii de furt calificat.

Din cercetările efectuate de polițiști, a reieșit că, în perioada 24-29 august 2025, în timp ce desfășura activități de curățenie la locuința unei persoane de 82 de ani, din comună, ar fi…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

LIVE: Premierul Ilie Bolojan, despre reforma administrației publice locale. Câte posturi vor fi desființate

Publicat

live: premierul ilie bolojan, despre reforma administrației publice locale. câte

Premierul Ilie Bolojan face precizări, marți, în conferință de presă, despre reforma administrației publice locale, asupra căreia nu s-a ajuns la un acord în Coaliție, în totalitate.

Marți, premierul Ilie Bolojan se va întâlni la ora 12.00 la Palatul Cotroceni cu președintele Nicușor Dan și liderii celorlalte partide de coaliție, potrivit g4media.ro.

Declarații premier Ilie Bolojan

Al doilea pachet, format din 5 legi, trebuia completat de al 6-lea, reforma…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe