EVENIMENT
FOTO: Judeţele cele mai afectate, în ultimele 24 de ore, de ploile torenţiale
Ploile din ultimele 24 de ore au provocat pagube substanţiale în Bucureşti şi în alte 49 de localităţi din ţară. Două persoane au fost luate de ape, 7 persoane au fost evacuate în Bacău, iar pentru cei 12 muncitori din Vrancea refugiați într-o remorcă nu s-a putut interveni peste noapte.
În cursul zilei de ieri și pe timpul nopții, din cauza precipitațiilor abundente, s-au înregistrat efecte în 49 localități din 18 județe (Bacău, Botoșani, Brăila, Buzău, Călărași, Covasna, Dâmbovița, Galați, Giurgiu, Ilfov, Ialomița, Iași, Hunedoara, Harghita, Neamț, Sibiu, Teleorman și Vrancea) și în municipiul București, unde s-a intervenit pentru evacuarea apei din 10 case, 116 curți, 15 subsoluri/beciuri, de pe 22 străzi, precum și pentru degajarea unui acoperiș și a 15 copaci căzuți pe carosabil/autoturisme, fiind afectate 7 autoturisme.

Două persoane au fost luate de apă (o persoană în localitatea Mănăstirea Cașin, județul Bacău - bărbat de aproximativ 70 ani a fost luat de apă, după ce podețul pe care se afla s-a rupt și o persoană luată de apă în localitatea Almaș din județul Neamț - a fost găsită de echipajele de intervenție în stop cardio-respirator, ulterior declarându-se decesul).

În localitatea Nereju din Vrancea, 12 muncitori care efectuau lucrări, au fost surprinși de creșterea râului și s-au refugiat într-un vagon remorcă. Pe timpul nopții nu s-a putut interveni, iar la fața locului au rămas în supraveghere voluntari și cadre ISU. Operațiunele de extragere a persoanelor au fost reluate în această dimineață la ora 5.30. Cele 12 persoane nu prezentau probleme medicale.

O altă situație deosebită a fost înregistrată în localitatea Mănăstirea Cașin din Bacău, unde 7 persoane au fost evacuate preventiv la rude, cele 6 case în care locuiesc fiind în pericol de a fi inundate de râul Cașin.
De asemenea, circulația rutieră a fost temporar afectată pe 3 drumuri naționale (DN 11/BC, DN11/CV și DN7/DB) și 1 drum județean (DJ 105 G/SB).

Din punct de vedere al alimentării cu energie electrică, au fost înregistrate avarii în 7 localități din 3 județe (Botoșani, Harghita și Neamț), însumând un număr de 5.019 consumatori finali nealimentați, avarii care s-au remediat.

În cursul zilei de vineri, pentru avertizarea populației din zonele vizate de vremea rea, au fost transmise 6 mesaje prin sistemul RO-ALERT în județele Alba(1), Bacău(1), Cluj(1), Vrancea (2) și în municipiul București(1). MEDIAFAX
EVENIMENT
VIDEO. Rareș Bogdan, avertisment în Parlamentul European: „Dacă nu se trezește, Uniunea Europeană nu va supraviețui”
Europarlamentarul Rareș Bogdan a lansat un atac dur la adresa conducerii Comisiei Europene, în special a președintei Ursula von der Leyen, acuzând Bruxelles-ul de o comunicare defectuoasă care alimentează protestele fermierilor și ascensiunea extremismului în Uniunea Europeană. Declarațiile au fost făcute în plenul Parlamentului European, în contextul tensiunilor generate de Acordul Mercosur.
Rareș Bogdan a...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
De ce amânăm lucrurile pe mai târziu? Ce este procrastinarea și de ce nu trebuie să fie confundată cu lenea
De ce amânăm lucrurile pe mai târziu: Procrastinarea este tendința de a amâna sarcini importante, chiar și atunci când știm foarte bine că această amânare ne va crea probleme mai târziu. Ea are explicații științifice, cred cercetătorii japonezi, care o văd ca o funcție de apărare și adaptare și spun că nu trebuie confundată cu lenea.
Nu este vorba despre lene, așa cum este adesea percepută, ci mai degrabă despre o dificultate de a gestiona emoțiile asociate unei...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
NBC: Ce învaţă Clujul de la Metroul Bucureşti. Boc şi-a pus oamenii la muncă. Copacii atacă globaliştii şi Tişe pe Bolojan
Pentru a fi printre primii care citesc No bine, Cluj – newsletterul de umor produs de Cluj24 – scrie adresa ta de mail în câmpul de mai jos şi apasă Subscribe pentru abonare gratuită sau intră pe nobinecluj.ro.
🟠 O mare parte dintre trotuarele din oraş, căile de acces dintre blocuri, dar şi aleile din Parcul Central, au devenit un pericol pentru clujeni din cauza îngheţului. Zeci de oameni trec...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Bărbat din Blaj, condamnat după ce și-a incendiat apartamentul dintr-o ceartă cu nevasta. Unde s-a așezat să aștepte poliția
Cazul unei distrugeri prin incendiere a fost detaliat de magistrații Judecătoriei Blaj, într-un dosar penal. În data de 20 ianuarie 2026, magistrații din Blaj au dat o primă decizie față de un bărbat de 64 de ani.
Acesta a fost găsit vinovat pentru distrugerea prin incendiere a apartamentului în care locuia cu soția sa. Totul s-a întâmplat în urmă cu mai mulți ani. Mai exact în data de 16 aprilie 2020.
În ziua respectivă între cei doi a pornit un scandal din cauza...
Citește mai mult pe Alba24.ro
