EVENIMENT
FOTO: Mai mulți migranți au fost găsiţi ascunşi în trei camioane la frontiera cu Ungaria
Trei grupuri formate în total din 14 migranţi din Afganistan au fost descoperite de poliţiştii de frontieră arădeni în camioane care urmau să iasă din ţară, în ultimele 24 de ore, prin Punctele de Trecere a Frontierei (PTF) Nădlac I şi Nădlac II.

În baza unei informaţii primite, poliţiştii de frontieră au verificat, la Nădlac I, un automarfar condus de un cetăţean bulgar, care transporta alimente în Ungaria, informează, joi, Poliţia de Frontieră Arad.
În remorcă, au fost descoperiţi, ascunşi printre cutiile cu mărfuri, şase migranţi, toţi provenind din Afganistan şi cu vârste cuprinse între 16 şi 27 de ani, solicitanţi de azil în România.
În PTF Nădlac II, au fost verificate două camioane conduse de un bulgar şi un român, în interiorul cărora au fost găsiţi ascunşi opt afgani, cu vârste cuprinse între 16 şi 21 de ani, de asemenea solicitanţi de azil în România.
În timpul audierilor, afganii au declarat că intenţionau să ajungă în state din vestul Europei, conform sursei citate.
Poliţiştii de frontieră fac cercetări atât cu privire la tentativa de trecere ilegală a frontierei, în cazul celor găsiţi ascunşi în camioane, cât şi cu privire la şoferi, care ar putea fi implicaţi în trafic de migranţi.
AGERPRES
EVENIMENT
Banii românilor cresc accelerat în Pilonul II. Active record de peste 200 miliarde lei și aproape 8,5 milioane de participanți
Fondurile de pensii private obligatorii au încheiat anul 2025 la un nivel record, cu active totale de 201,6 miliarde de lei, marcând o creștere spectaculoasă de 34% față de finalul anului precedent, potrivit celor mai recente date publicate de Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF).
Conform ASF, aproximativ 94% din investițiile fondurilor sunt direcționate către active românești, majoritatea denominate în...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Horoscop 9-15 februarie 2026: Ce spun astrele despre ziua de 14 februarie, Ziua Îndrăgostiților, pentru fiecare zodie
Horoscop 9-15 februarie. Această săptămână este marcată de o atmosferă mai emoțională decât de obicei, având în vedere că se apropie Ziua Îndrăgostiților.
Totuși, nu este vorba doar despre romantismul clasic, ci despre felul în care fiecare zodie își definește relațiile, nevoile și limitele.
Pentru unii, 14 februarie devine un test al sincerității în cuplu, pentru alții, un moment de clarificare sau chiar de decizie.
Dincolo de această zi, întreaga săptămână...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
L-ați văzut? Bărbat din Aiud, dat dispărut de mama sa. A plecat spre Alba Iulia și nu a mai putut fi contactat
Polițiștii din Alba caută un bărbat care a dispărut din municipiul Aiud. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune la 112.
În seara zilei de 8 februarie 2026, polițiștii din Aiud au fost sesizați de către o femeie cu privire la faptul că fiul său, SZANTO ROBERT LEHEL, în vârstă de 52 de ani, a plecat de la domiciliul său, la aceeași dată, în jurul orei 10.00, spre municipiul Alba Iulia și nu a mai revenit,...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Imagini impresionante cu tunelurile de pe Autostrada Sibiu - Pitești A1, realizate după noua metodă austriacă
O serie de imagini impresionante cu tunelurile de pe Autostrada Sibiu - Pitești A1, au fost publicate de un pasionat de infrastructură.
O serie de imagini filmate în ultimele zile de Raducu P Drum, un pasionat de infrastructură, prezintă modul în care arată în prezent tunelurile realizate de Porr Construct SRL, prin noua metoda austriacă.

Ambele galerii ale primului tunel (cel scurt) se construiesc exclusiv prin excavare –...
Citește mai mult pe Alba24.ro
