EVENIMENT
FOTO: Mai mulți șoferi, amendați după ce au făcut drifturi cu mașinile în Poiana Brașov
Poliţiştii din Brașov au aplicat nouă amenzi pentru tot atâţia şoferi care au fost depistaţi, în noaptea de miercuri spre joi, făcând drifturi pe un drum din staţiunea Poiana Braşov.
Potrivit IPJ Braşov, poliţişti din cadrul staţiunii, în colaborare cu jandarmi montani, au organizat şi desfăşurat, în noaptea de 7 spre 8 decembrie, în intervalul orar 21.00 - 03.00, o acţiune, care a avut ca principal scop depistarea şi tragerea la răspundere a conducătorilor de autovehicule aflaţi sub influenţa alcoolului sau a unor substanţe psihoactive, precum şi a celor care nu respectă normele rutiere aflate în vigoare.

"Astfel, în cadrul activităţilor desfăşurate, au fost verificate 11 autovehicule şi efectuate 11 testări cu aparatul etilotest, fiind constate şi aplicate 9 sancţiuni contravenţionale pentru realizarea intenţionată a unor derapaje controlate, în vederea întoarcerii şi rotirii autovehiculului (drifturi)", a precizat IPJ Braşov.

Comportamentul agresiv adoptat în conducerea vehiculelor pe drumurile publice, în care se încadrează şi "realizarea intenţionată a unor derapaje controlate, în vederea întoarcerii şi rotirii autovehiculului", se sancţionează, potrivit OUG 1/2022, cu amendă contravenţională având o valoare cuprinsă între 580 de lei şi 725 de lei şi suspendarea exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 30 de zile.
EVENIMENT
Șofer din Alba, cu dosar penal după ce a fost prins băut la volan în Hunedoara. Ce alcoolemie avea
Un bărbat din Vințu de Jos s-a ales cu dosar penal după ce a fost prins băut la volan, pe un drum din județul Hunedoara.
Potrivit IPJ Hunedoara, în 6 ianuarie 2026, în jurul orei 22:05, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Orăștie, în timp ce desfășurau activități de control în trafic pe strada Dacilor, din municipiul Orăștie, au oprit un autoturism condus de un bărbat de 54 de ani, din comuna Vințu de Jos, județul Alba.
În urma testării cu aparatul alcooltest, a...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Fotbalistul Ciprian Deac după ce nu a fost inclus de antrenorul Daniel Pancu în lotul deplasat în stagiul de pregătire din Oliva Nova (Spania), dar a primit oficial propunerea de a face parte din staff-ul administrativ al clubului clujean.
Puţini jucători se nasc ca el
“Puțini jucători se nasc ca el, și puțini ajung să cunoască exact ce înseamnă o carieră sportivă demnă. A muncit fără încetare,...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Plata ajutoarelor sociale și a indemnizațiilor în ianuarie 2026. Când vor avea beneficiarii banii în conturi. Anunțul AJPIS Alba
Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială (AJPIS) Alba anunță că sumele aferente lunii decembrie 2025 pentru alocațiile, indemnizațiile, stimulentele și celelealte drepturi bănești ale beneficiarilor de asistență socială sunt virate în conturi.
Joi, 8 ianuarie au fost decontate sumele pentru:
- alocatia de stat pentru copii
- indemnizația de creștere a copilului
- stimulentul de inserție
- indemnizația de acomodare.
Vineri, 9 ianuarie, toți beneficiarii, cu...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Mai mulți copaci de la școala ”Mihai Eminescu” din Alba Iulia care se puteau rupe sub greutatea zăpezii au fost toaletați
Mai mulți copaci care prezentau un pericol, pentru elevi, profesori și trecători, în zona Școlii numărul 7, ”Mihai Eminescu” din Alba Iulia au fost toaletați. Acțiunea de tăiere a crengilor a avut loc joi, 8 ianuarie 2026, în prima zi de școală.
Din câte se pare mai multe crengi erau înălțate deasupra trotuarului, dar și deasupra cablurilor de curent.

Sub greutatea zăpăezii acestea se putea rupe exista riscul...
Citește mai mult pe Alba24.ro
