EVENIMENT
FOTO: Mașină răsturnată pe câmp în județul Ialomița. Două persoane au fost rănite

Un accident rutier a avut loc în această dimineață, în jurul orei 10:00, pe drumul ce leagă localitățile Fetești de Movila, județul Ialomița. Șoferul unui autoturism a pierdut controlul volanului și s-a răsturnat cu mașina, în afara părții carosabile. În urma impactului două persoane au fost rănite.
Din verificările efectuate a reieșit că, în timp ce un bărbat în vârstă de 71 de ani, din municipiul Fetești, conducea un autoturism pe DJ 212, ar fi pierdut controlul asupra direcției de deplasare și s-a răsturnat în afara carosabilului.
Potrivit IPJ Ialomița, în urma producerii accidentului de circulație a rezultat vătămarea corporală a șoferului de 71 de ani și a unei pasagere de 25 de ani din Fetești.
Conducătorul auto a fost testat cu aparatul Drager, rezultatul indicând o valoare negativă.
Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.
EVENIMENT
VIDEO. Se întâmplă la Cluj-Napoca. Doi bărbați s-au luat la bătaie în trafic. Un șofer a reușit să-i despartă

O nouă încăierare în toată regula a avut loc în plin trafic la Cluj-Napoca. Astfel de comportamente au loc tot mai des în oraș, în special în parcări.
Așa cum se vede din filmarea postată pe rețelele sociale, doi bărbați din două mașini diferite s-au luat de gât și au început să se înjure, probabil din cauza unei neînțelegeri în trafic.
Atenție! Limbaj licențios!
Doi bărbați s-au luat…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Cine sunt olimpicii de la Colegiul Național Militar din Alba Iulia, premiați de Primărie. Excelență în educație

Elevii Colegiului Național Militar „Mihai Viteazul” din Alba Iulia au obținut rezultate deosebite la faza națională a olimpiadelor și concursurilor școlare în anul școlar 2024-2025.
Atât rezultatele elevilor, cât și meritul cadrelor didactice au fost premiate de către Primăria Municipiului Alba Iulia.
Potrivit reprezentanților…
Citește mai mult pe Alba24.ro

De ce se supără oamenii când spui ce gândești? De ce curajul cuvintelor îi deranjează pe unii, chiar dacă nimeni nu se referă la ei? Fără ca să fie în vreun fel vizați. De ce nu se simt și acești oameni încurajați să simtă și să se manifeste așa cum gândesc?!
De ce eliberarea sufletului și a minții, printr-o gândire și exprimare sinceră, este de natură să afecteze anumite persoane? Cum să…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
ANCOM: Utilizatorii de servicii de telefonie și internet trebuie informați la depășirea abonamentului. Obligații pentru furnizori

Autoritatea Națională pentru Administrare și Reglementare în Comunicații (ANCOM) remintește că utilizatorilor de servicii de telefonie și de acces la internet au dreptul de fi informați atunci când consumă integral resursele incluse în abonament.
Același drept îl au și când acumulează costuri suplimentare de 250 lei (50 euro), fără TVA, peste valoarea abonamentului.
ANCOM a impus furnizorilor aceste obligații pentru a spori transparența și pentru a le permite…
Citește mai mult pe Alba24.ro