EVENIMENT
FOTO: Mașină răsturnată pe plafon, pe o stradă din Târgoviște
Un accident rutier a avut loc, marți la amiază pe o stradă din municipiul Târgoviște, județul Dâmbovița. Șoferul unui autoturism a pierdut controlul asupra direcției de deplasare și s-a răsturnat cu mașina pe șosea.
Potrivit ISU Dâmbovița, pompierii au intervenit pentru a asigura zona în cazul unui eveniment rutier produs pe B-dul Eroilor în municipiul Târgoviște.
Din primele informații, în eveniment a fost implicat un autoturism s-a răsturnat.

La fața locului pompierii au identificat o persoană cu atac de panică care a primit îngrijiri medicale, dar a refuzat transportul la spital.
Pompierii au asigurat măsurile de prevenire a incendiilor și au sablat partea carosabilă.
Conform sursei citate, la fața locului au acționat echipaje de pompieri de la Detașamentul Târgoviște cu o autospecială de descarcerare și o ambulanță SMURD, iar de la SAJ Dâmbovița un echipaj.
Citește Romania24.ro pe Google News
EVENIMENT
A doua zi de Crăciun: Tradiții, obiceiuri, superstiții și datini la români. Ce sărbători religioase sunt pe data de 26 decembrie
A doua zi de Crăciun, în tradiția românească vine cu o serie de obiceiuri și datini. În data de 26 decembrie creștinii sărbătoresc și două sărbători religioase: Soborul Maicii Domnului și pe Sfântul Nicodim de la Tismana.
De asemenea există și o serie de superstiții legate de a doua zi de Crăciun. De la vizite la rude pentru a avea o relație bună cu ele tot anul, la obiceiuri care sunt interzise pe data de 26 decembrie.
A doua zi de Crăciun: obiceiuri, tradiții,...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
A murit Hans Joachim Grove, cetățean de onoare al municipiului Cluj-Napoca. A adus sute de transporturi de ajutoare
Hans Joachim Grove, cetățean de onoare a municipiului Cluj-Napoca, s-a stins din viață la 80 de ani chiar în ziua de Crăciun în orașul german Braunschweig unde locuia împreună cu soția sa, Rodica.
Cei doi s-au cunoscut la începutul anilor ’70 și s-au căsătorit în 1977, Rodica fiind absolventă a Facultății de Stomatologie de atunci a Universității de Medicină și Farmacia ”Iuliu Hațieganu”...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
BNR lansează o nouă monedă de colecție, din aur, cu tema ”Plăcuțele votive de la Germisara”. Care este prețul de cumpărare
Banca Națională a României lansează în circuitul numismatic o monedă din aur cu tema ”Istoria aurului – Plăcuțele votive de la Germisara”. Lansarea monedei va fi luni, 29 decembrie.
Moneda este din aur, cu diametru de 13,92 mm și greutate 1,224 grame. Are valoarea nominală 10 lei.
Aversul monedei prezintă detalii ale plăcuțelor votive descoperite la Geoagiu-Băi (Germisara), valoarea nominală „10 LEI”, inscripția „ROMANIA”, stema României și anul de emisiune...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Clujenii care se pregătesc să întâmpine Anul Nou în aer liber, în centrul orașului, trebuie să se aștepte la o vreme tipic de iarnă.
Potrivit estimărilor meteorologice, iarna își intră în drepturi, valorile termice vor scădea treptat, iar temperaturile vor ajunge sub pragul de îngheț în noaptea de Revelion.
Vreme tot mai rece la Cluj spre final de an
Vremea intră într-un proces de răcire progresivă...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
