EVENIMENT
FOTO: Mașină răsturnată pe șosea după o coliziune, într-o localitate din Argeș. Două copile, asistate medical

Un accident rutier a avut loc, vineri dimineață în localitatea Stâlpeni, județul Argeș. O fetiță și o adolescentă au fost rănite după impactul dintre o mașină și o autoutilitară.
Potrivit ISU Argeș, accidentul rutier s-a produs în localitatea Stâlpeni, în zona târgului săptămânal.
UPDATE: Precizările polițiștilor:
„Din verificările preliminare, efectuate de polițiștii Serviciului Rutier Argeș, s-a stabilit că un bărbat de 38 de ani, din comuna Văleni-Dâmbovița, județul Dâmbovița, care conducea un autoturism pe DN 7, pe raza localității Stâlpeni, din direcția Câmpulung spre Pitești, în împrejurări care urmează să fie stabilite din cercetări, a intrat în coliziune cu o autoutilitară care se deplasa în aceeași direcție, condusă de un bărbat de 36 de ani, din Pietroșani.
În urma coliziunii, a suferit leziuni ușoare pasageră dreapta față din autoturism, minora de 15 ani, care a fost transportată la o unitate medicală pentru îngrijiri.
Ambii conducători auto au fost testați cu aparatul etilotest, rezultând că nu au consumat alcool.
În cauză a fost întocmit dosar penal conform art. 196 din Codul Penal, iar cercetările continuă, pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care evenimentul s-a petrecut.”
Incidentul s-a produs între un autoturism și o autoutilitară, iar în urma impactului autoturismul s-a răsturnat.
La locul evenimentului, paramedici SMURD alături de un echipaj al SAJ monitorizează două minore cu vârstele de 7, respectiv 15 ani, fără probleme deosebite.
Echipajul de pompieri asigură măsuri specifice de prevenire și stingere a incendiilor.
La fața locului au intervenit pompierii cu o autospecială de intervenție și o ambulanță SMURD de prim ajutor calificat.
Știrile Romania24.ro pot fi urmărite și pe Google News
EVENIMENT
ACCIDENT RUTIER în noaptea de miercuri spre joi, pe Autostrada A1, în zona localității Sebeș. Un autoturism implicat

Un accident rutier a avut loc în noaptea de miercuri spre joi (30-31 iulie) pe Autostrada A1, în zona localității Sebeș. Accidentul a avut loc în jurul orei 00:30.
La fața locului au intervenit pompierii din Sebeș cu o autospecială de stingere și un echipaj de prim ajutor.
Din primele informații transmise la momentul intervenției, în accidentul rutier a fost implicat un singur autoturism.
…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Pandemia de COVID-19 a lăsat urme și în stomac. Tulburările digestive afectează aproape jumătate din populație. STUDIU

Nu doar plămânii sau sistemul nervos au fost afectați de pandemia de COVID-19.
Un nou studiu arată că și sistemul digestiv a avut de suferit în pandemie, cu o creștere semnificativă a tulburărilor intestin-creier în rândul populației.
Pandemia de COVID-19 și problemele digestive
Cercetarea, care compară datele colectate în 2017 și 2023, arată că aproape 43% dintre oameni se confruntă în prezent cu…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Dealer din Alba, condamnat la închisoare pentru trafic de droguri. Ce erau ”tricourile” pe care le cereau consumatorii

Un bărbat în vârstă de 40 de ani din județul Alba a fost recent condamnat pentru trafic de droguri. Mai exact o decizie a fost dată de magistrații Tribunalului Alba, în data de 21 iulie 2025.
Dosarul a fost instrumentat de DIICOT Alba Iulia. Potrivit motivării instanței, faptele pentru care dealerul a fost condamnat au fost făcute între lunile decembrie 2023 și februarie 2025.
În mare parte bărbatul vindea consumatorilor droguri de sinteză, 2 CMC sau 3CMC. Sunt droguri…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO FOTO. Sindicaliștii clujeni, la protestul profesorilor de la Ministerul Educației. Cer demisia ministrului Daniel David

Peste 150 de membri ai sindicatelor din Educație, inclusiv din Cluj, pichetează sediul Ministerului Educației miercuri dimineață, nemulțumiți de adoptarea Legii nr. 141/2025, așa numita „lege Bolojan”, prin care crește norma didactică cu 2 ore pe săptămână.
Sindicaliștii din învățământ au anunțat manifestări similare în fiecare zi în perioada următoare, până pe 6 august, mai puțin în weekend….
Citește mai mult pe Cluj24.ro