EVENIMENT
FOTO: Motociclist de numai 18 ani mort în Cluj, după ce a intrat într-o mașină
Un motociclist de numai 18 ani a murit după ce a intrat într-o mașină în localitatea Rusești din județul Cluj.
Motociclistul în vârstă de 18 ani din Cluj-Napoca se deplasa pe DJ107, din direcția Mărișel spre Cluj-Napoca.

În localitatea Rusești, într-o curbă deosebit de periculoasă, a derapat, pierzând controlul asupra direcției de deplasare și intrând în coliziune cu un autoturism condus de un tânăr de 25 de ani, din comuna Marișel, care circula pe sensul opus.

În urma impactului a rezultat decesul tânărului de 18 ani.
O tânără de 17 ani, aflată și ea pe motocicletă, a fost transportată la spital pentru îngrijiri medicale.
EVENIMENT
CJ Cluj a aprobat majorarea tarifelor pentru transportul public județean. Cât vor plăti în plus călătorii
Consiliul Județean Cluj a aprobat, joi, ajustarea tarifelor pentru transportul public județean de persoane prin curse regulate, pe majoritatea traseelor din județ.
Decizia a fost luată ca urmare a creșterii generale a prețurilor din economie și a solicitărilor formulate de mai mulți operatori de transport.
De ce cresc tarifele
Potrivit Consiliului Județean Cluj, ajustarea tarifelor a devenit necesară în...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
LIVE VIDEO: Ședință de Consiliu Local la Alba Iulia. Lista proiectelor pe care pe care consilierii le au de votat
O ședință de Consiliu Local al Municipiului Alba Iulia are loc joi, 29 ianuarie 2026. Consilierii locali au de votat aproape 30 de proiecte.
Consilierii vor avea de votat proiecte care țin de transportul public local, inclusiv respingerea unor plângeri prealabile legate de noua societate de transport public.
Ce proiecte au de votat consilierii locali
- Proiect de hotărâre privind respingerea plângerii prealabile formulată împotriva Hotărârii Consiliului Local al municipiului...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Boilere pentru apă caldă, oferite unor școli din județul Alba de Crucea Roșie și Ariston. Beneficiază 500 de copii
Crucea Roșie Filiala Alba și Ariston România au oferit boilere pentru apă caldă școlilor din 5 localități, în care învață aproape 500 de copii, au transmis joi, reprezentanții organizației.
Compania a donat, în ultimii ani, zeci de boilere de ultimă generație care au fost distribuite de Crucea Roșie Română Filiala Alba în școli, grădinițe sau centre sociale.
În acest an au fost donate 13 boilere, care au fost oferite instituțiilor de învățământ din Ciuruleasa,...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Prioritățile parlamentarilor USR Cluj în noua sesiune legislativă: Deficitul României, acoperit prin digitalizarea statului
Cei trei parlamentari ai USR Cluj și-au prezentat, joi, prioritățile în noua sesiune legislativă care începe luni și va dura până în iunie.
Președintele filialei, deputatul Oana Murariu, a declarat că planurile pentru actuala sesiune reflectă componenta de echipă, dar și ideile fiecărui parlamentar.
”Sunt preocupată de modalități de scurtare a proceselor, o problemă fiind în cadrul expertizelor...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
