Connect with us

ACTUALITATE

FOTO. Mușcate și begonii la ghiveci, puse în vânzare la Sera floricolă din campusul USAMV Cluj-Napoca. Care sunt prețurile

Publicat

2 scaled.jpg

Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară pune în vânzare begoni și mușcate, în diferite variante de culoare.

Plantele, produse la Sera floricolă din campus, vor putea fi achiziționate începând de luni, 11 aprilie.

3

Specialiștii de la Disciplina de Floricultură au produs în seră aproape 4.000 de plante floricole. Este vorba de begonia anuală în șase variante de culoare, precum și mușcate semicurgătoare în trei variante de culoare, respectiv mușcate clasice în 11 variante de culoare.

10

Prețul pentru un ghiveci cu begonia este de 3 lei, iar pentru mușcate 10 lei un ghiveci.

Programul de vânzare la sera din campusul USAMV Cluj-Napoca este luni-vineri, între orele 8.00 – 14.00, iar clienții sunt rugați să aibă propriile ambalaje pentru transport.

1

În preajma Sărbătorilor Pascale vor intra la vânzare și răsaduri de legume produse la Sera legumicolă din campusul universității.

4

De asemenea, Stațiunea de Cercetare Horticolă (SCH) a universității a scos deja la vânzare primele răsaduri din această primăvară, respectiv salată verde, gulie albă și roșie, varză chinezească.

Alte zeci de mii de răsaduri de flori și legume sunt pregătite la SCH și vor intra la vânzare, în circa 10 zile, în magazinul stațiunii din Cartierul Gheorgheni.

Foto: USAMV Cluj-Napoca

Urmărește știrile Cluj24.ro pe Google News

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Economia României a scăzut cu 0,2% în trimestrul al treilea

Publicat

economia româniei a scăzut cu 0,2% în trimestrul al treilea

Publicitate

Produsul intern brut a scăzut cu 0,2% în termeni reali în trimestrul III al acestui an, comparativ cu trimestrul precedent, după un avans de 1% în T2 față de T1, potrivit estimărilor semnal publicate vineri de Institutul Național de Statistică (INS), scrie alba24.ro.

Față de același trimestru din anul 2024, Produsul intern brut a înregistrat o creștere de 1,6%, pe seria brută, și de 1,4% pe seria ajustată sezonier, potrivit Agerpres.

În…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Procesiune în Protopopiatul Dorohoi cu racla cu sfinte moaște de la Catedrala Mitropolitană din Iași 

Publicat

procesiune în protopopiatul dorohoi cu racla cu sfinte moaște de la

Publicitate

La începutul Postului Nașterii Domnului, timp de o săptămână, Protopopiatul Dorohoi va fi gazda unei importante manifestări misionar-duhovnicești: Procesiunea cu racla Catedralei Mitropolitane din Iași, raclă ce adăpostește părticele din moaștele mai multor sfinți precum și o parte din Brâul Maicii Domnului.

Evenimentul se va desfășura în perioada 16 – 23 noiembrie 2025, cu binecuvântarea IPS Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, și…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Școala Gimnazială ,,Ștefan cel Mare” nr.14 Botoșani a primit vizita jandarmilor botoșăneni

Publicat

Școala gimnazială ,,Ștefan cel mare” nr.14 botoșani a primit vizita

Publicitate

Elevii și cadrele didactice au apreciat prezența și discuțiile purtate, aspect reliefat de mesajul postat de instituția de învățământ pe o rețea de socializare:

,,Astăzi, 13 noiembrie 2025, elevii au avut parte de o activitate preventiv- educativă din cadrul programului „Școala ta în siguranță” alături de reprezentanții Jandarmeriei Botoșani.
Cu această ocazie au fost prezentate aspecte privind prevenirea faptelor antisociale, moduri de…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO: Un camion încărcat cu peste 25 de tone de semințe de floarea soarelui s-a răsturnat pe drumul care leagă Botoșani de Săveni

Publicat

foto: un camion încărcat cu peste 25 de tone de

Publicitate

În urmă cu puțin timp, pompierii din cadrul Detașamentului Botoșani au fost solicitați să intervină la un accident rutier produs pe DN 24, pe ruta Botoșani – Săveni, unde un camion încărcat cu aproximativ 25 de tone de semințe de floarea-soarelui s-a răsturnat în afara părții carosabile.

 

La sosirea forțelor de intervenție, s-a constatat că nu erau persoane încarcerate sau rănite. Pompierii au acționat pentru eliminarea riscului de…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe