EVENIMENT
FOTO: O femeie a murit, iar alte două au fost rănite după impactul dintre două autovehicule, pe DN2 E85, în Vrancea

Un accident rutier soldat cu decesul unei femei și rănirea altor două a avut loc, luni, pe DN2 E85 la ieşirea din Focşani spre localitatea Garoafa, în județul Vrancea.
Potrivit polițiștilor, conducătorul unei auto vidanje, din cauza neatenției în conducere a intrat în coliziune cu un autivehicul oprit pe banda de lângă acostament. Din impact, acesta a fost proiectat pe sensul opus de mers, rezultând rănirea a 3 pasageri din autovehicul.
Echipajul de descarcerare al ISU Vrancea a acționat pentru extragerea victimelor.
”Toate victimele erau de sex feminin. Din nefericire una din victime prezenta leziuni incompatibile cu viaţa, fiind declarată decedată de echipajul SAJ aflat la faţa locului. Celelalte două victime, au fost preluate de ambulanţa SMURD şi de ambulanţa SAJ şi transportate la UPU Focşani”, au informat reprezentanții ISU Vrancea.
Femeia care a murit avea de 60 de ani și era din orașul Mărășești, pacienta preluată de ambulanța SMURD are 32 de ani, iar pacienta preluată de ambulanța SAJ are 33 de ani..
Polițiștii contină cercetările pentru a stabili cu exactitate împrejurările în care s-a produs accidentul.
EVENIMENT
Angajări la stat: posturi vacante în instituții publice din Alba. Calendarul concursurilor și condiții pentru angajați

Angajări la stat: posturi vacante în instituții publice din Alba. În următoarea perioadă, sunt organizate concursuri pentru ocuparea posturilor disponibile în instituții publice.
Persoanele care doresc să participe la selecție trebuie să îndeplinească mai multe condiții. Acestea se referă la studii, vechimea de muncă și alte cerințe.
Lista posturilor vacante
Angajări la stat. Alba Iulia
Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia
- administrator…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Liderii europeni au susținut în fața lui Trump o încetare a focului în războiul din Ucraina în înainte de alte negocieri de pace

Secretarul general NATO, Mark Rutte, a declarat, marți dimineață la Washington DC că subiectul desfășurării de trupe pe teren în Ucraina „nu a fost discutat deloc” în cadrul întâlnirii dintre liderii europeni, președintele SUA, Donald Trump, și președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, la Casa Albă.
Potrivit Fox News, citat de Mediafax, el a spus că mai multe detalii privind garanțiile de securitate…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Loteria Română: Report de peste 4,47 milioane de euro la Loto 6/49. Fondurile de câștiguri pe categorii

Loteria Română: La Loto 6/49, la categoria I, se înregistrează un report în valoare de peste 22,66 milioane de lei (peste 4,47 milioane de euro). La Noroc este în joc un report cumulat în valoare de peste 2,7 milioane de lei (peste 534.300 de euro).
Joi, 21 august, vor avea loc noi trageri Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 și Super Noroc.
La Joker, la categoria I, se înregistrează un report în valoare de peste 28,94 milioane de lei (peste 5,71 milioane de euro).
La…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
19 august, Ziua mondială a fotografiei. Semnificațiile sărbătorii ce evidențiază că imaginea valorează cât o mie de cuvinte

Ziua mondială a fotografiei este sărbătorită în fiecare an pe 19 august. O fotografie are capacitatea de a surprinde un loc, o experienţă, o idee, un moment. Din acest motiv, se spune că „o imagine valorează cât o mie de cuvinte”.
Fotografiile pot transmite un sentiment mult mai rapid şi uneori chiar mai eficient decât o pot face cuvintele. O fotografie poate face privitorul să vadă lumea aşa cum o vede fotograful. Fotografiile îşi pot păstra valoarea odată cu trecerea…
Citește mai mult pe Alba24.ro