EVENIMENT
FOTO: O femeie și un copil au scăpat ca prin minune, după ce mașina în care se aflau a izbit un cap de pod, apoi s-a răsturnat pe carosabil
O femeie și un copil au scăpat ca prin minune doar cu o sperietură, după ce au fost implicați într-un accident rutier produs vineri dimineața, în județul Olt, la limita cu județul Argeș.
Accidentul s-a produs în comuna Făgeţelu din județul Olt, la granița cu județul Argeș.
Din primele informații, femeia a pierdut controlul asupra direcției de mers, după care autoturismul s-a izbit violent de un cap de pod și apoi s-a răsturnat pe cupeu, pe mijlocul șoselei.
La locul accidentului au ajuns de urgență un echipaj cu o autospecială de la ISU Argeș și un echipaj SMURD de la ISU Olt.
În autoturism se aflau o femeie – şoferiţa și un minor. Din fericire, ambii au scăpat teferi.
EVENIMENT
MESAJE de Sfântul Nicolae: urări frumoase, amuzante și religioase pentru cei care își sărbătoresc onomastica
Sfântul Nicolae este sărbătorit anual pe 6 decembrie. În acestă zi, marcată cu cruce roșie, peste 800.000 de români își serbează onomastica, purtând nume precum Nicolae, Nicoleta, Nicușor, Niculiță, Niculina sau Nicole, cât și derivatele lor.
Așadar, am pregătit mai jos o selecție de mesaje, urări și felicitări pentru a celebra ziua de Sfântul Nicolae.
Ocrotitor al copiilor, al celor aflați în nevoie și al marinarilor, el este cunoscut pentru generozitatea și…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Alba Iulia va deveni oficial Capitala Tineretului din România 2026. Evenimentul de semnare, programat în 10 decembrie
Alba Iulia va deveni Capitala Tineretului din România 2026. Evenimentul de semnare a documentelor este programat pentru miercuri, 10 decembrie 2025, la Palatul Principilor Transilvaniei.
”Evenimentul, programat pentru ora 14:00, nu este o simplă festivitate, ci formalizarea juridică a unui mecanism de co-management”, transmit reprezentanții administrației locale.
Aceștia spun că până acum a avut loc un ”proces amplu de pregătire, desfășurat în trei faze strategice:…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO FOTO. „Pirații” trupei Alestorm au adus rața în centrul Clujului. O banană, un rechin și un papagal au aprins atmosfera
Cluj-Napoca s-a transformat joi seară într-un port al piraților moderni, când legendara trupă scoțiană Alestorm, autoproclamați și unanim acceptați drept cea mai bună trupă de pirați din Univers, a revenit în România pentru un show exploziv.
Deși renumiți pentru estetica lor de pirați ai metalului, scoțienii nu au venit cu o corabie sau decoruri nautice, în schimb, o rață uriașă gonflabilă trona…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Târgul de Crăciun de la Palatul Principilor din Alba Iulia s-a deschis. Programul evenimentului
Târgul de Crăciun de la Palatul Principilor din Alba Iulia s-a deschis vineri.
Pe scena special amenajată în cadrul târgului, de la ora 19.00, urcă GINO, cu un super concert de colinde: „Acum, în prag de sărbători!”.

Târgul de Crăciun de la Palatul Principilor în Alba Iulia. Program
Colindăm cu inima, pentru Alba Iulia – artiștii ediției a III-a
Începând de vineri, în fiecare sfârșit de săptămână,…
Citește mai mult pe Alba24.ro



