EVENIMENT
FOTO: O mașină scăpată de sub control a ajuns în afara drumului, într-o localitate din Mehedinți

Un accident rutier soldau cu pagube materiale a avut loc, luni la amiază pe DN 67, în județul Mehedinți. Din primele date, șoferul unei mașini a pierdut controlul asupra direcției de deplasare și a ajuns cu mașina în afara drumului.
Potrivit ISU Mehedinți, două echipaje de pompieri din cadrul Detașamentului Drobeta Turnu-Severin au intervenit cu o ambulanță SMURD și o autospecială de stingere cu modul de descarcerare la un accident rutier, produs pe DN 67, pe raza localității Malovăț.
În urma accidentului, în care a fost implicat un singur autoturism, care a părăsit partea carosabilă, două persoane au fost evaluate medical de către paramedicii SMURD și echipajul SAJ.
Ulterior, acestea au refuzat transportul la spital.
Pompieri militari au asigurat și măsurile de apărare împotriva incendiilor la locul evenimentului.

CFR Cluj a pierdut meciul derby din Superliga la fotbal cu Rapid Bucureşti, jucat în Capitală, cu scorul de 1-3.
Au marcat: Albion Rrahmani (5, 51), Claudiu Petrila (71), respectiv Ciprian Deac (10). Albion Rrahmani a ratat un penalty în min. 5 (a apărat Răzvan Sava)
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Cresc salariile în construcții și TVA va rămâne la o singură cifră la alimente și medicamente. Precizările premierului Ciolacu

Premierul Marcel Ciolacu a făcut precizări despre TVA și salariile din construcții. Acesta spune că, prin măsurile fiscale pe care le ia, nu introduce taxe noi, ci scoate din excepţii şi niciun om de rând nu va fi afectat de aceste măsuri.
„Nu se mai măreşte nicio taxă. Noi am venit cu un pachet pe toate cele trei paliere. Noi avem excepţii, eu nu mai suport cuvântul ‘excepţie’. De când sunt prim-ministru, mie mi s-a acrit de acest cuvânt. Cu cât îmi vin mai multe…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Cât vor crește pensiile în România și care sunt planurile pentru următoarea perioadă. Anunțul premierului Marcel Ciolacu

Premierul Marcel Ciolacu a declarat luni seara că dorește ca legea pensiilor să fie gata până la finalul anului și să intre în vigoare de la 1 ianuarie 2024. De asemenea, a dat detalii despre modalitatea în care pensiile vor fi majorate.
”S-au discutat trei variante pe Legea pensiilor. Sunt inechități foarte mari. Și Comisia caută un echilibru social.
Eu doresc să trec legea anul acesta și de la 1 ianuarie să intre în vigoare.
Vom lua anumite măsuri fiscale, poate o să…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Un accident rutier s-a petrecut luni seara pe Calea Moților din Alba Iulia. Din primele date, au fost implicate două autovehicule.
Potrivit IPJ Alba, nu au fost persoane rănite, evenimentul rutier fiind încadrat ca tamponare.
La fața locului a fost prezent și un echipaj de la Serviciul Județean de Ambulanță.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Citește mai mult pe Alba24.ro