EVENIMENT
FOTO: Opt migranţi din Afganistan, Iran şi Pakistan, ascunși printre produse din ceramică și mase plastice

În ultimele 24 de ore, poliţiştii de frontieră din Nădlac II au prins opt cetăţeni străini care au încercat să treacă ilegal frontiera în Ungaria, ascunşi în diferite mijloace de transport. Aceştia provin din Afganistan, Iran şi Pakistan.
La Punctul de Trecere a Frontierei Nădlac II s-a prezentat, miercuri, pe sensul de ieşire din ţară, un cetăţean bulgar în vârstă de 50 ani, conducând un ansamblu rutier format din cap tractor şi semiremorcă, ambele înmatriculate în Bulgaria. Şoferul transporta, conform documentelor de însoţire a mărfii, produse din ceramică, pe ruta Bulgaria – Germania.
În interiorul camionului au fost descoperiţi, ascunşi în compartimentul marfă, cinci cetăţeni străini.
Persoanele au fost preluate și transportate la sediul Sectorului P.F. Nădlac pentru cercetări, unde, în urma verificărilor poliţiştii de frontieră au stabilit că sunt trei bărbaţi şi doi minori din Afganistan şi Pakistan, adulţii având vârste cuprinse între 19 şi 42 ani, iar minorii având ambii 15 ani.
Câteva minute mai târziu, la acelaşi punct de frontieră, s-a prezentat pentru a ieşi din ţară un cetăţean român, în vârstă de 40 ani, conducând un ansamblu rutier înmatriculat în România. Şoferul transporta, conform documentelor de însoţire a mărfii, mase plastice pe ruta România – Ungaria.
În urma analizei de risc specifice, poliţiştii de frontieră au procedat la efectuarea controlului amănunţit al mijlocului de transport. Astfel, în interiorul automarfarului au fost descoperite, ascunse în compartimentul marfă, trei persoane.
Cu ocazia primelor verificări, polițiștii de frontieră au stabilit că persoanele în cauză sunt cetățeni din Afganistan şi Iran, un bărbat, în vârstă de 31 de ani şi doi minori cu vârstele de 14 şi 16 ani.
În ambele cazuri, cetăţenii străini depistaţi ascunşi au declarat că intenţionau să treacă ilegal frontiera pentru a ajunge ilegal în ţări din vestul Europei.
Poliţiştii de frontieră efectuează cercetări cu privire la încălcarea regimului frontierei de stat față de cetăţenii străini depistaţi ascunşi în mijloacele de transport, respectiv sub aspectul săvârșirii infracțiunii de trafic de migranți pentru şoferi, la finalizare urmând a fi dispuse măsurile legale care se impun.
EVENIMENT
Avocat clujean, despre implicarea SRI în lupta împotriva corupției: SRI nu este și nu trebuie să devină organ de urmărire penală

Avocatul clujean Ciprian Păun de la casa de avocatură NNDKP a comentat pentru Cluj24 propunerea președintelui Nicșor Dan ca Serviciul Român de Informații (SRI) să se implice în vederea combaterii corupției, iar acest lucru să figureze în strategia națională de apărare.
”După o perioadă de dezangajare aproape totală din sfera penală, sub presiunea deciziilor Curții Constituționale și a percepției…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Curtea de Apel Cluj reia de miercuri activitatea de judecată, după votul CCR privind pensiile magistraților

Adunarea generală a judecătorilor Curții de Apel Cluj s-a întrunit, marți, după votul din CCR privind pensiile speciale ale magistraților, analizând situația după ce s-a decis amânarea, începând cu data de 27.08.2025 și până la retragerea proiectului Legii privind modificarea unor acte normative in domeniul pensiilor de serviciu ale magistraților, a soluționării cauzelor, cu excepțiile urgente.
…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO. Accident grav la Sânpaul. Tânăr rănit și un cal ucis după impactul dintre o mașină și o căruță

Pompierii din cadrul Detașamentului Huedin au intervenit în această dimineață la un accident rutier produs pe raza localității Sânpaul, pe DN1F – E81.
La sosirea echipajelor, aceștia au găsit un autoturism avariat și un cal aflat în stare gravă.
De asemenea, un bărbat de aproximativ 27 de ani, pasager în autoturism, a avut nevoie de îngrijiri medicale și a fost transportat la spital de un echipaj SAJ.
EVENIMENT
Schimbări importante pentru elevi. Ministerul Educației vrea reguli noi pentru olimpiade. Ar putea fi organizate și online

Ministerul Educației a lansat în consultare publică documentele care stabilesc modalitatea de organizare a olimpiadelor și concursurilor școlare, dar și regulile de întocmire a calendarelor proiectelor de educație extrașcolară.
Noile propuneri aduc o serie de modificări, printre care aceea ca elevii să poată participa la competiții la o clasă sperioară. Olimpiadele nu vor fi organizate pentru elevii din…
Citește mai mult pe Cluj24.ro