Connect with us

EVENIMENT

FOTO: Pagube după furtunile puternice de joi seara, în mai multe județe din țară

Publicat

Zeci de copaci doborâți de vântul puternic, acoperișuri desprinse de pe clădiri, străzi inundate, mașini avariate, chiar persoane rănite. Sunt, în câteva cuvinte, urmările furtunii de joi din țară. Vă prezentăm situația din județe care au fost sub COD ROȘU sau Cod portocaliu de furtună.

Cluj

La Dej, acoperișul unui bloc a fost luat de vânt. Și la Cluj-Napoca, vântul a făcut pagube, doborând acoperișul unui bloc de pe Bd. 1 Decembrie.

În Dej, pe Aleea Tomis, un acoperiș a căzut peste cinci autoturisme, iar o persoană a fost evacuată din casă, potrivit ISU Cluj.

În aceeași localitate, au mai fost acoperișuri smulse de vânt și pe strada Simion Bărnuțiu (aprox 10 mp acoperiș din tablă), Gladiolelor, Mărăști, Piața Bobâlna, iar în Cluj-Napoca pe străzile IL Caragiale, Unirii, Eroilor.

O schelă a căzut peste mașini pe strada Victor Babeș. În județ, mai mulți stâlpi de electricitate și copaci s-au prăbușit.

Și județul Cluj s-a aflat sub Cod Roșu de furtună.

Maramureș

O persoană a fost rănită, joi după-amiază, de un acoperiş desprins de pe o clădire înaltă din municipiul Baia Mare, în timpul unei furtuni puternice, însoţită de rafale de vânt, a informat dispeceratul ISU Maramureş.

Potrivit aceleiaşi surse, persoana în vârstă de 39 de ani a fost scoasă de sub acoperişul căzut în stradă, a fost preluată de un echipaj al Serviciului de Ambulanţă Judeţean Maramureş şi transportată pentru îngrijiri medicale la Spitalul Judeţean de Urgenţă Baia Mare.

De asemenea, în cursul după amiezei de joi, furtuna şi vântul puternic a doborât mai mulţi copaci pe tronsonul DN 18 din Pasul Hera dintre Sighetu Marmaţiei şi Petrova.

În acest moment, traficul rutier este îngreunat, iar la faţa locului au fost trimise echipe de intervenţie pentru a degaja copacii căzuţi pe carosabil.

Satu Mare

Acoperişurile unor clădiri s-au desprins şi mai mulţi copaci au căzut, joi, în municipiul Satu Mare, dar şi în alte localităţi din judeţ, în timpul unei furtuni, pompierii intervenind pentru înlăturarea efectelor fenomenelor meteo extreme.

Potrivit datelor furnizate AGEPRES de către Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU), furtuna a dus la desprinderea acoperişului fostului cinematograf Victoria, dar şi de pe alte clădiri din Satu Mare.

De asemenea, pompierii intervin pe teren pentru îndepărtarea mai multor copaci ce au căzut atât în municipiu, cât şi în alte localităţi din judeţ.

Bihor

Zeci de copaci au căzut pe carosabil în  județul Bihor, pe timpul furtunii, unul dintre ei pe o mașină, în Oradea. Străzile s-au transformat temporar în adevărate lacuri.

furtuna

Unele mașini au rămas fără numerele de înmatriculare. Au fost zeci de apeluri la 112 de la locuitori care aveau nevoie de ajutor după furtună.

Județul Bihor s-a aflat sub Cod Roșu de furtună.

Neamț

Pompierii ISU Neamţ au intervenit, joi seara, pentru a degaja arbori căzuţi din cauza furtunii pe mai multe sectoare de drum din judeţul Neamţ, a declarat purtătorul de cuvânt al instituţiei, căpitanul Andrei Grancea.
Pe DJ17 B, în comuna Poiana Teiului se circulă pe un singur fir din cauza unui arbore doborât de vânt. La faţa locului se deplasează o autospecială de de lucru cu apă şi spumă cu 4 pompieri militari de la Garda II Poiana Teiului.
O altă misiune este executată de pompieri pentru degajarea unor arbori căzuţi pe carosabil în comuna Moldoveni, satul Hociungi. La faţa locului intervine un echipaj de la Detaşamentul de Pompieri Roman.
Pe DN 15C, în comuna Bălţăteşti, sunt semnalaţi căzuţi mai mulţi arbori, intervenţia fiind asigurată de un echipaj de la Detaşamentul de Pompieri Târgu Neamţ.
Judeţul Neamţ se află sub avertizare de Cod Portocaliu de vijelii.

Mureș

Zeci de copaci au fost doborâți de vânt și în județul Mureș. Au fost afectați și stâlpi de electricitate.

Bistrița-Năsăud

Mai mulţi copaci au fost doborâţi de vânt pe raza judeţului Bistriţa-Năsăud, unii dintre aceştia căzând pe carosabil sau pe calea ferată, potrivit datelor comunicate de Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă.
Astfel de evenimente s-au produs pe DN 15A – pe Dealul Herinei, în oraşul Beclean – pe calea ferată, dar şi în municipiul Bistriţa – în localitatea componentă Viişoara, în parcul municipal şi pe strada Burgului.
La faţa locului s-au deplasat echipaje ale pompierilor şi ale serviciilor voluntare pentru situaţii de urgenţă.
Joi după-masă, au fost emise avertizări cod roşu prin sistemul Ro-Alert pentru municipiul Bistriţa, oraşul Beclean şi 12 comune: Lechinţa, Şintereag, Şieu-Măgheruş, Nuşeni, Matei, Budacu de Jos, Şieu Odorhei, Mărişelu, Galaţii Bistriţei, Telciu, Târlişua şi Zagra.

sursă: Agerpres

sursă foto: ISU Cluj, ISU Mureș, ebihoreanul.ro

În actualizare

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

ANALIZĂ. Radu Georgescu: Dolarul se prăbușește, euro atinge maximele ultimilor 4 ani

Publicat

bani pixabay.jpg






Miercurea aceasta, urma să se încheie ședința de politică monetară a Rezervei Federale americane. Deciziile luate vor avea un efect major asupra mediului economic mondial.

Piața anticipa o reducere cu sfert de punct procentual a dobânzilor, care se situează din decembrie trecut la 4,25 – 4,50%, măsură care a contribuit la deprecierea semnificativă a dolarului american.

ANALIZĂ. Radu Georgescu: Dolarul se…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Guvernul va aproba împrumut de 500 milioane euro de la Banca Europeană de Investiții pentru Autostrada A1 Sibiu-Pitești

Publicat

guvernul va aproba împrumut de 500 milioane euro de la

Guvernul aprobă, în ședința de joi, negocierea unui împrumut de 500 de milioane de euro de la Banca Europeană de Investiții pentru Autostrada A1 Sibiu-Pitești. Este vorba despre cofinanțarea aferentă fondurilor de coeziune ale UE.

Împrumutul în valoare de 500 milioane de euro va sprijini autoritățile române în acoperirea contribuției necesare de la bugetul de stat, prin finanțarea deficitului bugetului de stat creat/existent pe parcursul implementării proiectului, potrivit…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

România ar putea depăși criza fiscal-bugetară până în 2026. Ministrul Finanțelor: „Avem toate ingredientele să reușim”

Publicat

alexandru nazare ministru finante.jpg






România are șansa de a ieși din actualul context fiscal-bugetar până la sfârșitul anului 2026, dacă măsurile asumate de Guvern vor fi respectate, a declarat ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, miercuri. Premierul Ilie Bolojan și președintele Nicușor Dan au transmis însă mesaje prudente, menționând că dificultățile economice vor fi resimțite și anul viitor.

Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, a…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO: Restaurarea Porților Cetății Alba Carolina. Care este stadiul lucrărilor de 9 milioane lei la Alba Iulia

Publicat

video: restaurarea porților cetății alba carolina. care este stadiul lucrărilor

Restaurarea Porților Cetății Alba Carolina. Primăria Alba Iulia prezintă detalii despre șantiere, termenele de finalizare și derularea lucrărilor.

”Jumătate din Poarta a II-a a Cetății este deja restaurată și conservată, după 16 ani de la prima reabilitare. În același timp, lucrăm și la Poarta I, urmând ca, anul viitor, să demarăm lucrările la Poarta a III-a, care are nevoie de lucrări complexe”, a anunțat primarul Gabriel Pleșa.

Primarul a prezentat un video în…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe