EVENIMENT
FOTO: Patru cetăţeni somalezi și călăuza lor, un cetățean sârb, prinşi când încercau să treacă ilegal frontiera
Poliţiştii de frontieră din cadrul Sectorului Poliţiei de Frontieră Jimbolia - judeţul Timiș au depistat un cetăţean sârb care a sprijinit patru cetăţeni din Somalia în încercarea de a trece ilegal frontiera. Cetățeanul sârb este cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de trafic de migranți, pe numele său fiind emisă ordonanță de reținere pentru 24 de ore.
Potrivit unui comunicat emis de IPTF Timișoara. în data de 20.07.2019, poliţiştii de frontieră din cadrul Sectorului PF Jimbolia - judeţul Timiș au desfăşurat o acţiune specifică pe linia combaterii migraţiei ilegale în zona de competenţă. Astfel, în jurul orei 02.45, poliţiştii de frontieră au observat un autoturism înmatriculat în Serbia care se îndrepta spre comunicația DN 59A. Imediat, aceştia au oprit autoturismul pentru control, pe drumul dintre Jimbolia și Cărpiniș, şi au constatat că la volan se afla un cetățean sârb, iar în interior erau patru persoane.

Având în vedere că cei în cauză nu vorbeau limba română şi nu îşi justificau prezenţa în zonă, polițiștii de frontieră i-au condus la sediul instituţiei pentru cercetări. Poliţiştii de frontieră au stabilit că şoferul autoturismului este cetăţeanul sârb, V. I., în vârstă de 29 de ani, iar pasagerii sunt cetățeni din Somalia, cu vârste cuprinse între 24 și 27 de ani.
În urma cercetărilor, s-a stabilit că cei patru cetăţeni somalezi au trecut ilegal frontiera din Serbia, iar din apropierea frontierei au fost preluaţi de cetăţeanul sârb, care urma să-i transporte către o ţară din vestul Europei.
În cauză, se efectuează cercetări, sub coordonarea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Timișoara, sub aspectul săvârşirii infracţiunii de trecere frauduloasă a frontierei de stat pentru cetățenii somalezi, respectiv pentru trafic de migranţi faţă de şoferul autoturismului, la finalizare urmând a se lua măsurile legale ce se impun.
Totodată, pe numele cetățeanului sârb a fost emisă ordonanţă de reținere pentru 24 de ore, iar cei patru cetățeni somalezi au preluaţi de Centrul Regional de Cazare și Proceduri pentru solicitanții de azil.
EVENIMENT
VIDEO ȘTIREA TA: Mașină înmatriculată în Alba, la un pas de accident pe un drum din Cluj, după o depășire periculoasă
Șoferul unui autoturism înmatriculat în județul Alba a fost la un pas să producă un accident joi, 5 februarie, după ce a efectuat o depășire riscantă, pe un drum din Cluj.
Imaginile au fost surprinse cu o cameră de bord de către un participant la trafic și publicate pe grupul de Facebook Info Trafic jud. Cluj.
Pe filmare se poate observa cum șoferul unei mașini marca Peugeot 206 s-a angajat în depășirea unui autoturism care circula în fața sa, deși de pe contrasens se...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
ANAF: Cum se depune Declarația Unică privind impozitul pe venit (212) și contribuțiile sociale datorate de persoanele fizice
ANAF transmite clarificări privind modalitatea în care trebuie depusă Declarația Unică privind impozitul pe venit (212) și contribuțiile sociale datorate de persoanele fizice și privind contribuțiile sociale datorate de persoanele fizice.
Precizările vin în urma întrebărilor contribuabililor adresate prin chatbot-ul ANAF.
Declarația 212 este o declarație voluntară prin care contribuabilul cu obligație declarativă autodeclară veniturile obținute din activitățile menționate...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Cristiano Bergodi, înaintea Derby-ului Clujului: „Nu e un meci ca oricare altul, ei se motivează singuri”
Clujul se pregătește pentru un nou Derby al Clujului, iar Universitatea și CFR se vor întâlni sâmbătă, 7 februarie, de la ora 20:00, într-un duel cu mize uriașe în cursa pentru play-off.
Antrenorul Universității, Cristiano Bergodi, a prefațat confruntarea și a subliniat că motivația nu reprezintă o problemă pentru jucătorii săi
„Nu e un meci ca oricare altul. E un derby. Ei se capacitează singuri, nu...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Alertă alimentară: lapte praf retras de la vânzare din magazine. Risc de contaminare cu o toxină
ANSVSA a anunțat retragerea de la vânzare din magazine a unor loturi de lapte praf pentru sugari. Există riscul ca acestea să fie contaminate cu o toxină periculoasă pentru sănătate.
Potrivit ANSVSA, cereulida este o toxină ce poate fi produsă de bacteria Bacillus cereus în condiții de nerespectare a Bunelor Practici de Fabricație (GMP).
Produsele vizate de rechemare
Aptamil AR
- Gramaj: 300 g
- Date de expirare: 23.07.2026 | 22.08.2026 | 12.09.2026 | 25.03.2027
Aptamil...
Citește mai mult pe Alba24.ro
