EVENIMENT
FOTO: Patru persoane grav rănite, după un accident pe DN 7 Deva - Arad. A fost solicitat elicopterul SMURD
Un accident rutier grav a avut loc, miercuri, în jurul amiezii, pe DN DN7 (E68) Deva – Arad, la ieşirea din localitatea Păuliş către Sâmbăteni. În urma accidentului, patru persoane au fost rănite. A fost nevoie și de intervenția unui elicopter SMURD, care a transportat la spitalul din Timișoara una dintre victime. De asemenea, între victime un copil de 13 ani a fost rănit.

Potrivit Centrul Infotrafic din Inspectoratul General al Poliţiei Române,în accident au fost implicate două autoturisme, iar în urma impactului puternic, cinci persoane au fost rănite. Traficul rutier a fost oprit pe ambele sensuri.

Potrivit ISU Arad, trei dintre victime au avut nevoie de ajutor pentru a fi descarcerate, iar două dintre ele au fost predate echipajelor medicale SMURD Terapie Intensivă-Mobilă și Serviciului de Ambulanță Județean Arad. Cea de-a treia victima a fost predată elicopterului SMURD care o va transporta la spitalul din Timișoara.
De asemenea, un copil de 13 ani a fost rănit și a fost transportat în stare de conștiență la spitalul din Arad.
Polițiștii prezenți la locul accidentului efectuează cercetări pentru stabilirea împrejurărilor în care a avut loc accidentul.
EVENIMENT
Ger persistent în Cluj și alte județe din țară. Avertizare meteo Cod galben de temperaturi extrem de scăzute
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o atenționare meteorologică Cod galben de temperaturi deosebit de scăzute și ger pentru mai multe zone din țară, inclusiv Cluj.
Avertizarea este valabilă pentru ziua de miercuri, 20 ianuarie, până la ora 20:00.
Potrivit meteorologilor, în județele Botoșani, Iași, Harghita, Mureș, Cluj, Alba și Hunedoara, vor continua să se înregistreze temperaturi...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Sondaj INSCOP. AUR depășește PSD și PNL la un loc, dacă duminică ar fi alegerile prezidențiale
Partidul AUR continuă să conducă topul preferințelor electorale ale românilor, potrivit celui mai recent sondaj INSCOP Research, realizat în perioada 12-15 ianuarie 2026.
Dacă duminică ar avea loc alegeri parlamentare, partidul condus de George Simion ar obține 40,9% din voturi, revenind peste pragul de 40% după recesiunea de la finalul anului trecut, când scorul său era de 38%.
Directorul INSCOP Research, Remus...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Tehnologie de ultimă generație pentru diagnosticul auditiv, inclusiv la sugari și copii mici, la Spitalul de Urgență Cluj
Spitalul Clinic Județean de Urgență Cluj-Napoca a achiziționat un sistem modern de explorare audiologică, cu sprijinul Asociației Femeilor de Afaceri (AFA) Cluj.
Echipamentul, în valoare de 28.000 euro, oferă beneficii majore atât pacienților adulți, cât și copiilor, facilitând depistarea precoce a problemelor de auz și adaptarea tratamentelor corespunzătoare.
Diagnostic rapid și precis pentru toate...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Rareș Bogdan, avertisment în Parlamentul European: „Dacă nu se trezește, Uniunea Europeană nu va supraviețui”
Europarlamentarul Rareș Bogdan a lansat un atac dur la adresa conducerii Comisiei Europene, în special a președintei Ursula von der Leyen, acuzând Bruxelles-ul de o comunicare defectuoasă care alimentează protestele fermierilor și ascensiunea extremismului în Uniunea Europeană. Declarațiile au fost făcute în plenul Parlamentului European, în contextul tensiunilor generate de Acordul Mercosur.
Rareș Bogdan a...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
