EVENIMENT
FOTO: Patru transporturi de deşeuri, în total 67 de tone, oprite să intre în România prin vama Nădlac II
Autoritățile din Arad au interzis accesul pe teritoriul țării, prin Punctul de Trecere a Frontierei Nădlac II, pentru patru autovehicule de tip automarfar, aflate în încărcătură cu peste 67 de tone de deșeuri provenite din Germania. Măsura a fost luată deoarece șoferii nu dețineau documente legale corespunzătoare.
Potrivit Poliției de frontieră, șoferii sunt din România, Ucraina şi Ungaria şi transportau, conform documentelor de însoţire a mărfii, anvelope second-hand, aluminiu şi mobilă second-hand de la societăţi comerciale din Germania pentru firme din România.
Existând suspiciuni cu privire la legalitatea transporturilor în cauză, poliţiştii de frontieră au solicitat sprijin autorizat reprezentanţilor Comisariatului Judeţean Arad din cadrul Gărzii Naţionale de Mediu şi Protecţiei Consumatorului Arad.
În urma verificărilor efectuate s-a constatat faptul că automarfarele erau de fapt încărcate cu 67.460 kg de deşeuri, pentru care şoferii nu au prezentat documentaţia necesară prevăzută de lege pentru importul acestor produse.
Autorităţile au dispus ca cele patru TIR-uri să se întoarcă în Germania.
EVENIMENT
Edi Iordănescu a plecat de la Echipa Națională. Comunicat: Antrenorul a încheiat colaborarea cu FRF
Edi Iordănescu a plecat de la Echipa Națională: Federaţia Română de Fotbal a anunţat, luni, pe site-ul oficial, încheierea colaborării cu selecţionerul Edward Iordănescu, după ce prelungirea contractului scadent la finalul acestei luni nu a mai fost posibilă.
EVENIMENT
Distrugeri pe cel mai mare șantier arheologic din Alba Iulia, unde se construiește un hotel Mercure. Instituțiile, tăcere deplină
Distrugeri pe cel mai mare șantier arheologic din Alba Iulia, reclamate de arheologi. Este vorba despre șantierul de la fost tipografie Altip, peste care se construiește un hotel.
EVENIMENT
A condus o mașină care avea montate numerele de înmatriculare ale unei remorci. Femeie din Ohaba, cu dosar penal
O femeie din comuna Ohaba s-a ales cu dosar penal după ce a fost prinsă de polițiști, pe raza comunei Ciugud, în timp ce conducea o mașină care avea montate numerele de înmatriculare ale unei remorci.
EVENIMENT
Ce pățești dacă nu restitui telefonul mobil găsit și vrei bani pe el. Polițiștii din Alba au prins doi tineri în flagrant
Ce pățești dacă nu restitui telefonul mobil găsit. Polițiștii din Alba au prins doi tineri într-o asemenea situație, care au încercat să ia niște bani de la proprietarul aparatului.