EVENIMENT
FOTO: Patru victime dintre care una încarcerată în urma unui accident, în județul Vâlcea. Mașina a intrat violent într-un cap de pod

Un accident rutier soldat cu rănirea a patru persoane, dintre care una încarcerată a avut loc, în noaptea de duminică spre luni în localitatea Stoenești din județul Vâlcea. Șoferul unui autoturism a pierdut controlul asupra direcției de deplasare și a intrat cu mașina într-un cap de pod.
Potrivit ISU Vâlcea, membrii echipajelor SMURD și Descarcerare din cadrul ISU Vâlcea au fost solicitați în această dimineață, la ora 03.24, pentru a interveni la un accident rutier în localitatea Stoenești, sat Bârlogu, unde un autoturism a intrat într-un cap de pod.
În urma impactului, au rezultat 4 victime, din care una încarcerată.
În momentul sosirii forțelor la locul intervenției, traficul rutier era total blocat.
Persoanele surprinse în autovehicul (3 adulți și 1 minor) au fost găsite conștiente, cooperante dar cu diverse politraumatisme victima de 4 ani de sex feminin, cu dureri la nivelul spatelui, victima de 23 ani de sex masculin, cu dureri membru superior drept, un tânăr cu fractura de membru superior stâng și un alt tânăr de 25 ani de sex masculin, rămas încarcerat, prezenta diverse politraumatisme.
După efectuarea manevrelor de descarcerare și acordarea primului ajutor calificat, toate cele 4 victime au fost preluate de ambulante și transportate la UPU Vâlcea pentru investigații.
La fața locului s-au deplasat două autospeciale de stingere cu apă și spumă cu modul de descarcerare, un echipaj SMURD, trei ambulanțe SAJ.
UPDATE: Precizările IPJ Vâlcea:
„La data de 7 martie, polițiștii rutieri din Horezu au fost sesizați prin apelul 112 de către un bărbat cu privire la faptul că în comuna Stoenești, județul Vâlcea s-a produs un accident rutier soldat cu victime.
Din primele verificări efectuate, se pare că un bărbat din comuna Bunești ar fi condus un auto pe DN 67, în localitatea Stoenești, moment în care ar fi intrat într-un pod din beton.
În urma impactului a rezultat rănirea a 4 persoane, care au fost conduse la spital, în vederea acordării de îngrijiri medicale de specialitate.
În continuare, se efectuează cercetări și împrejurărilor în care a avut loc evenimentul rutier.”
Citește Romania24.ro pe Google News
EVENIMENT
Conturile online nefolosite, țintă ușoară pentru hackeri. Experții recomandă o „curățenie de primăvară” digitală

Conturile online inactive reprezintă un risc de securitate, atât la nivel personal, cât și profesional. Ele pot deveni ținte ușoare pentru infractorii cibernetici, avertizează experții, care recomandă o „curățenie de primăvară” digitală.
„Aveți conturi online pe care nu le-ați mai folosit de ani de zile? Dacă da, poate e momentul pentru puțină „curățenie de primăvară” digitală. Cu cât petrecem mai mult timp online, cu atât acumulăm mai multe conturi. Mai…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Un incendiu a izbucnit în această dimineață pe strada Televiziunii din localitatea clujeană Feleacu. Flăcările au cuprins un garaj și un autoturism aflat în interior, iar intervenția promptă a pompierilor a împiedicat extinderea focului.
La fața locului au fost trimise de urgență trei autospeciale pentru stingerea incendiilor și o autoplatformă pentru intervenții și salvări de la înălțimi, din cadrul Detașamentelor 1 și 2 Cluj-Napoca.
Un garaj a luat foc cu…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Un accident rutier s-a produs duminică după-amiaza, în jurul orei 13:00, în localitatea Ciumbrud. Potrivit primelor informații, este vorba despre un accident produs între o mașină și o motocicletă.
Potrivit ISU Alba, Secția de pompieri Aiud intervine pentru asigurarea măsurilor specifice și prim ajutor medical la un accident rutier produs în localitatea Ciumbrud.
Din informațiile preliminare în accident ar fi implicate un autoturism și un motociclist.
Salvatorii intervin cu…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Ziua Națională a Libertății Religioase va fi sărbătorită în fiecare an, în 16 mai. Lege promulgată

Ziua Națională a Libertății Religioase va fi sărbătorită în fiecare an, în 16 mai. Președintele Nicușor Dan a promulgat, vineri, legea care prevede instituirea acestei sărbători.
Este vorba despre Ziua Națională a Libertății Religioase și a contribuției cultelor la viața societății românești.
Potrivit actului normativ, cu acest prilej, Parlamentul, Administrația Prezidențială, Guvernul și autoritățile administrației publice locale pot să aloce fonduri din…
Citește mai mult pe Alba24.ro