EVENIMENT
FOTO: Percheziții de amploare în Bistrița: Cherestea confiscată și zeci de amenzi pentru nereguli silvice. Trei persoane reținute
Cherestea în valoare de peste 170.000 de lei confiscată și zeci de sancțiuni pentru nereguli silvice, au fost aplicate de polițiștii bistrițeni. Trei persoane au fost reținute în urma unor percheziții.
Potrivit IPJ Bistrița-Năsăud, joi. 29 septembrie, polițiștii Biroului pentru Protecția Fondului Forestier și Piscicol din cadrul Serviciului de Ordine Publică au pus în aplicare 6 mandate de percheziție, într-un dosar de fals informatic și falsificarea unei înregistrări tehnice.

Activitățile au fost desfășurate sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Bistrița.
Astfel, în luna august 2022, administratorul unui depozit de cherestea din Bistrița ar fi înregistrat un transport fictiv, pentru cantitatea de 41 de metri cubi de cherestea, către o altă societate care desfășoară activități similare, cu sediul în Lunca Ilvei.
Transportul ar fi fost înregistrat ca efectuat de administratorul unei societăți comerciale de transport, din Șanț.
Percheziții în trei localități, la persoane fizice și la trei societăți comerciale
Perchezițiile au fost efectuate la locuințele unor persoane fizice și sediile a 3 societăți comerciale din localitățile Lunca Ilvei, Șanț și Bistrița, de către echipe mixte, formate din polițiști ai Serviciului de Ordine Publică, Investigarea Criminalității Economice, Criminalistic și luptători de la Acțiuni Speciale.
În urma controalelor efectuate astăzi, polițiștii au dispus confiscarea a 198 de metri cubi de cherestea, în valoare de 172.447 de lei.

Totodată, au aplicat 34 de sancțiuni contravenționale la regimul silvic, toate pentru nerespectarea Legii 171/2010, în cuantum total de 33.000 de lei.
În urma perchezițiilor, au mai fost ridicate documente contabile cu valoare probatorie, 5 telefoane mobile și un laptop.
Totodată, au fost puse în aplicare trei mandate de aducere, administratorii celor trei societăți comerciale fiind conduși la sediul Poliției pentru audieri.
Ulterior, față de aceștia, polițiștii au dispus măsura reținerii pentru o perioadă de 24 de ore, urmând a fi prezentați magistraților cu propunere de luare a unei măsuri preventive.
Cercetările sunt continuate de către polițiștii Biroului pentru Protecția Fondului Forestier și Piscicol din cadrul Serviciului de Ordine Publică.
EVENIMENT
VIDEO Jandarmeria avertizează: „Nu tot ce pare real, este real”. Cât de ușor putem cădea în capcana imaginilor și clipurilor false
Jandarmeria avertizează: „Nu tot ce pare real, este real”. Reprezentanții Jandarmeriei Române au realizat recent un clip video care demonstrează cât de ușor pot fi create, cu ajutorul inteligenței artificiale, imagini și filmări care par autentice, dar care nu au existat niciodată în realitate. „Nu lăsați un algoritm să vă controleze emoțiile”, avertizează Jandarmeria.
Inițiativa Jandarmeriei de a prezenta cetățenilor pericolele conținutului generat artificial vine...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Tribune pline de la primul meci și pasiune pentru tenis la Cluj. Ce jucătoare preferă fanii de la Transylvania Open
Emma Răducanu, printre cele mai apreciate jucătoare
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Titluri de stat Fidelis: Care sunt dobânzile în lei și în euro la ediția din februarie și de ce sunt sigure aceste investiții
Titluri de stat Fidelis: Care sunt dobânzile în lei și în euro la ediția din februarie. Persoanele fizice rezidente și nerezidente cu vârsta peste 18 ani pot subscrie în titlurile de stat Fidelis denominate în lei și în euro, în perioada 6-13 februarie.
Subscripția se poate face prin intermediul băncilor partenere BT Capital Partners&Banca Transilvania, Banca Comercială Română, B.R.D. – Groupe Société Générale, UniCredit Bank și TradeVille în parteneriat cu Libra Bank,...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Judecătorii CCR care absentează ar putea fi sancționați. Proiect pentru modificarea legii de funcționare a Curții Constituționale
Judecătorii CCR care absentează ar putea fi sancționați. Legea de organizare și funcționare a Curții Constituționale ar putea fi modificată pentru a sancționa absențele nemotivate ale judecătorilor de la CCR.
Modificările au fost propuse, în cadrul unui proiect, de către parlamentarii PNL, Raluca Turcan și Daniel Fenechiu.
„În ultimii ani, Curtea Constituțională și-a pierdut din credibilitate din cauza suspiciunilor de conflict de interese, a amânărilor nejustificate...
Citește mai mult pe Alba24.ro
