Connect with us

EVENIMENT

FOTO: Percheziții în Olt și Dolj la persoane bănuite că organizau pariuri pe rezultatele unor concursuri hipice clandestine

Publicat

perchezitii olt si dolj1

Domiciliile unor bărbaţi din judeţele Olt şi Dolj, bănuiţi că organizau pariuri pe rezultatele unor concursuri hipice clandestine desfăşurate pe drumuri publice, îngreunând circulaţia, au fost percheziţionate vineri de poliţişti sub supravegherea unui procuror de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Corabia, au informat reprezentanţii Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Olt.

Poliţiştii au pus în aplicare cinci mandate de percheziţie, dintre care patru la domicilii din judeţul Olt şi unul la o locuinţă din Dolj.

Persoanele bănuite în cauză ar fi organizat şi participat la întreceri cu cai neautorizate pe un drum comunal din Corabia şi ar fi îngreunat sau împiedicat circulaţia.

perchezitii olt si dolj3

„Din cercetări a reieşit că, în perioada decembrie 2021 – martie 2022, patru bărbaţi, cu vârstele cuprinse între 30 şi 43 de ani, ar fi organizat şi ar fi participat, în calitate de conducători de vehicule cu tracţiune animală, la întreceri neautorizate pe Drumul Comunal 126, între localităţile Corabia şi Vârtopu, fapt ce ar fi îngreunat sau împiedicat circulaţia celorlalţi participanţi la trafic”, a precizat sursa citată.

perchezitii olt si dolj

În urma percheziţiilor au fost descoperite trei atelaje hipo, trei atelaje de tip sulky şi 12 cabaline, ce au fost lăsate în custodia proprietarilor până la finalizarea cercetărilor, precum şi sume de bani şi înscrisuri.

Au fost ridicate de la domiciliile percheziţionate sumele de 90.820 de lire sterline şi 11.000 de euro, precum şi mai multe documente şi înscrisuri.

perchezitii olt si dolj2

Percheziţiile au fost desfăşurate de poliţişti rutieri din Corabia cu sprijinul poliţiştilor de investigaţii criminale şi ordine publică din Corabia, al luptătorilor SAS din Olt şi Dolj, poliţiştilor din Bechet şi jandarmilor din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Olt.

În cauză se efectuează cercetări, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Corabia, pentru împiedicarea sau îngreunarea circulaţiei pe drumurile publice şi organizarea de pariuri bazate pe rezultatele unor concursuri clandestine, organizate în alte condiţii decât cele prevăzute de normele legale în vigoare. Agerpres

Citește Romania24.ro pe Google News

 

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Accident pe autostrada A1 Sibiu-Sebeș. O mașină a intrat în parapet. Trafic rutier restricționat

Publicat

accident pe autostrada a1 sibiu sebeș. o mașină a intrat în

Un accident rutier s-a petrecut duminică după-amiaza pe autostrada A1 Sibiu-Sebeș. Din primele date, o mașină a intrat în parapet. Traficul rutier este restricționat, pe o bandă.

Potrivit IPJ Sibiu, în urma unui apel 112, polițiștii din cadrul Biroului Autostrăzi  A1 Sibiu (Râmnicu Vâlcea)- Deva intervin la un eveniment rutier, produs pe A1 km 268, pe sensul Sibiu-Sebeș.

Traficul pe sensul  de mers Sibiu-Deva este restricționat, se circulă pe o singură bandă de…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Campioni la furt de energie electrică și gaze naturale. Aproape 1000 de sesizări Delgaz Grid în Cluj și alte județe ale țării

Publicat

becuri electricitate e1688107862461.jpg






Delgaz Grid a descoperit aproape 1000 de cazuri de potențial consum fraudulos de gaze naturale și energie electrică identificate în primele 9 luni din 2025 în 18 dintre cele 20 de județe în care operează compania, majoritatea vizând sustrageri de electricitate.

Astfel, 618 cazuri reprezintă sustrageri de energie electrică, acestea fiind identificate în regiunea Moldova (județele Iași, Botoșani, Vaslui, Suceava,…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Poliția Română, precizări despre eficientizarea activităților de pregătire profesională a polițiștilor. Măsuri dispuse

Publicat

poliția română, precizări despre eficientizarea activităților de pregătire profesională a

Poliția Română face precizări despre măsuri privind eficientizarea activităților de pregătire profesională a polițiștilor. Inspectoratul General al Poliției Române anunță că sunt vizate măsuri pentru reducerea evenimentelor în care sunt implicați polițiști care conduceau autovehicule de serviciu.

Instituția subliniază că nu s-a pus în discuție desființarea structurilor de pregătire profesională. Reacția apare în urma unei informații despre eliminarea pregătirii…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Reguli de organizare a excursiilor pentru elevi. Ce trebuie respectat dacă deplasările se fac în timpul programului școlar

Publicat

vremea până în 10 noiembrie: variații mari de temperatură, zile

Reguli de organizare a excursiilor pentru elevi. Perioada petrecută în deplasările elevilor în excursiile desfășurate pe parcursul orelor trebuie recuperată. 

Detaliile sunt prezentate într-o scrisoare metodică pentru eficientizarea activităților extrașcolare, citată de edupedu.ro.

În condițiile în care excursia se desfăşoară în timpul orarului şcolar, este necesar un program de recuperare a orelor. Modificarea orarului unității de învățământ, care cuprinde orele de…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe