EVENIMENT
FOTO: Peripeții cu Audi-ul pe drumuri de munte. Un șofer a rămas împotmolit cu mașina în troienele de zăpadă, în Pasul ”Boncuța”

Un șofer a rămas împotmolit cu mașina în troienele de zăpadă din Pasul Boncuța – județul Prahova, după ce a rătăcit drumul. Jandarmii au fost solicitați să intervină, vineri, în jurul orei 19.00, prin apel la numărul de urgență 112.
Potrivit Inspectoratului de Jandarmi Prahova, vineri, 07 februarie 2020, la orele 19.15 s-a primit un apel de la o persoană de 48 ani, din Iași, care, conducând un AUDI 4×4, a plecat din Vama Buzăului cu intenția a a ajunge peste munte, în comuna Mâneciu din județul Prahova.
Șoferul a ales traseul pe un drum forestier, însă, în zona Pasul Boncuța acesta a rămas împotmolit în troienele de zăpada, fiind indus în eroare de aparatul GPS.
Lucratori din cadrul Postului de jandarmi Cheia și Punctului de lucru I.S.U. Cheia, au intervenit cu promptitudine în sprijinul acestuia.
După îndelungate peripeții prin zăpada troienită și printre arborii doborâti în zonă în urma viscolului, persoana în cauză a fost condusă în siguranță până la DN 1 A, de unde și-a continuat drumul către casă.
EVENIMENT
Bărbat de 60 de ani, găsit în stop cardio-respirator în Tritenii de Sus. Salvatorii nu au mai putut să îl readucă la viață

Un bărbat în vârstă de aproximativ 60 de ani din localitatea Tritenii de Sus, județul Cluj, a fost găsit marți, 30 septembrie, în stop cardio-respirator.
La fața locului s-au deplasat de urgență echipaje medicale, care au încercat manevrele de resuscitare.
Din nefericire, în ciuda eforturilor depuse, viața bărbatului nu a mai putut fi salvată, medicii fiind nevoiți să declare decesul.
Deocamdată nu…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Chirurgia oftalmologică modernă acoperă o gamă foarte largă de intervenții, de la proceduri rapide de corecție a dioptriilor cu ajutorul laserului până la operații complexe, de lungă durată, cum sunt operațiile pe retină.
Operații în regim ambulatoriu
Grație avansul tehnologiei, intervențiile chirurgicale din oftalmologie sunt realizate azi în regim ambulatoriu, fără ca pacientul să aibă nevoie de internare. Asemenea operații sunt cele de corecție a viciilor de…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
DSVSA Alba a amendat unități în care se prepară sau servește mâncare pentru elevi. Ce nereguli au fost descoperite

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Alba a amendat unități în care se prepară sau se servește mâncare pentru preșcolari și elevi.
Au fost verificate creșe, grădinițe și școli, dar și unități de tip after-school, în care se prepară și/sau servesc mâncăruri. Acțiunile au fost intensificate cu ocazia începerii noului an școlar.
Verificările DSVSA Alba vizează, în principal:
- unitățile de educație timpurie, unitățile școlare,…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Parlamentul a adoptat Declarația „România fără violență domestică”. Abrudean: Nu se mai tolerează abuzul domestic

Parlamentul României a adoptat marți, în ședință comună, Declarația „România fără violență domestică”, un document care marchează un angajament național de prevenire și combatere a acestui fenomen. Documentul a fost votat cu 320 de voturi „pentru” și cinci abțineri.
În debutul ședinței, președintele Senatului, clujeanul Mircea Abrudean, a subliniat importanța acestui pas pentru România.