EVENIMENT
FOTO: Peste 11.600 de perechi de adidași contrafăcuți, confiscați la Vama Giurgiu
Poliţiştii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Giurgiu împreună cu lucrători din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice - I.P.J. Giurgiu și ai A.N.A.F.- D.R.V. București au descoperit peste 11.600 de perechi de încălțăminte, inscripţionate cu numele unei firme cunoscute, susceptibile a fi contrafăcute, pe care un cetățean bulgar a încercat să le introducă ilegal în țară.

În data de 06.03.2020, polițiștii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Giurgiu împreună cu lucrători din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice - I.P.J. Giurgiu au desfăşurat acțiuni specifice pe linia combaterii traficului cu produse contrafăcute, ocazie cu care au fost selectate pentru control mai multe mijloace de transport.

Cu ocazia controlului amănunțit efectuat asupra unui autocamion înmatriculat în Bulgaria, care transporta, conform documentelor de însoțire a mărfii, încălțăminte din Grecia pentru o societate din Polonia, aceștia au descoperit cantitatea totală de 11.616 perechi de încălțăminte, inscripţionate cu numele unei firme cunoscute, susceptibile a fi contrafăcute.
La cercetări, șoferul camionului, un cetățean bulgar, în vârstă de 36 de ani, a declarat că este angajatul firmei de transport și nu avea cunoștință despre faptul că bunurile sunt contrafăcute.

Bunurile, a căror valoare dacă ar fi fost comercializate ca produse originale, se ridică la suma totală de 5.459.520 lei (aproximativ 1.100.000 euro), au fost ridicate de către lucrători din cadrul A.N.A.F.- D.R.V. București, iar în cauză, polițiștii efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de „punere în circulaţie fără drept a unui produs purtând o marcă identică sau similară cu marca înregistrată pentru produse identice sau similare”, faptă prevăzută şi pedepsită de art. 90, alin.1, lit. b din Legea 84/1998, cu modificările și completările ulterioare, la finalizare urmând a fi dispuse măsurile legale care se impun.
Administraţia Naţională de Meteorologie a emis o atenţionare Cod galben de intensificări ale vântului, valabilă de joi noaptea şi până vineri după-amiaza în zonele de munte din 27 de judeţe, printre care şi Clujul.
Vânt de 100 km/h
În intervalul 1 ianuarie, ora 23:00 – 2 ianuarie, ora 18:00, vântul va avea intensificări în Carpaţii Occidentali şi Orientali, iar din dimineaţa de vineri fenomenul...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Cât costă serviciile de curățenie în clădirile Primăriei Sebeș, în 2026. Ce clădiri sunt incluse și ce lucrări se vor face
Primăria municipiului Sebeș a cumpărat recent, prin intermediul platformei SEAP, servicii de curățenie, întreținere și igienizare a spațiilor ce aparțin municipiului pentru anul 2026.
Valoarea servicilor este de 268.500 de lei, fără TVA.
Potrivit documentației, serviciile de curățenie, întreținere și igienizare vor fi realizate zilnic, săptămânal, lunar sau ocazional, în zilele lucrătoare, în cadrul următorelor spații:
- Primăria municipiului Sebeș
- Direcţia...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Cresc costurile din construcții în 2026. O nouă taxă majorează prețurile materiilor prime aduse din afara Uniunii Europene
Cresc costurile din construcții în 2026. Costurile din construcții vor crește semnificativ de la 1 ianuarie 2026, ca urmare a aplicării taxei de carbon pentru materiile prime importate din afara Uniunii Europene.
Potrivit unei analize dată miercuri publicității, cele mai afectate vor fi materialele de bază - cimentul, fierul, oțelul și aluminiul - esențiale în majoritatea proiectelor de construcții din România, scrie Agerpres.
Noua taxă face parte din Mecanismul de Ajustare a...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Un accident rutier s-a produs joi după-amiaza, în jurul orei 13:00, pe drumul național DN 74, în zona localității Cerbu din comuna Bucium.
Potrivit ISU Alba, Secția de pompieri Câmpeni intervine pentru asigurarea măsurilor specifice și prim ajutor medical la un accident rutier produs pe DN 74, în comuna Bucium, sat Cerbu.
Este vorba despre un autoturism răsturnat, fără persoane încarcerate.
Salvatorii intervin cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, un echipaj de...
Citește mai mult pe Alba24.ro
