Connect with us

EVENIMENT

FOTO: Peste 40 de tone de deşeuri oprite la frontiera de vest a României

Publicat

deseuri oradea1

Peste 40 de tone de deșeuri au fost găsite de polițiști, ascunse în două TIR-uri la punctele de frontieră Borș I și Nădlac. Șoferii nu dețineau acte pentru transporturi.

Potrivit unui comunicat al Poliției de Frontieră, în ultimele 24 de ore, poliţiştii de frontieră din cadrul punctelor de trecere a frontierei Borş I şi Nădlac, împreună cu lucrători ai Comisariatului Judeţean Bihor şi Arad din cadrul Gărzii Naţionale de Mediu, nu au permis intrarea în ţară a două mijloace de transport încărcate cu peste 40 tone de deşeuri constând în haine, plastic şi cauciucuri uzate, pentru care şoferii nu au putut prezenta documente necesare importului, conform prevederilor legale în vigoare.

deseuri oradea

În data de 13.12.2021, poliţiştii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Borş I au efectuat, pe sensul de intrare în ţară, controlul specific asupra unui automarfar, condus de un cetăţean român, în vârstă de 35 de ani. Acesta transporta, conform documentelor de însoţire a mărfii, deşeuri costând în plastic şi cauciucuri uzate de la o societate comercială din Italia pentru o firmă din România.
Existând suspiciuni cu privire la legalitatea transportului în cauză, poliţiştii de frontieră au solicitat sprijin autorizat reprezentanţilor Comisariatului Judeţean Bihor din cadrul Gărzii Naţionale de Mediu.

În urma verificărilor efectuate, s-a constatat faptul că automarfarul era încărcat cu 23.420 kilograme de deşeuri constând în plastic şi cauciucuri uzate, pentru care şoferul nu a prezentat documentaţia necesară prevăzută de lege pentru importul acestor produse.

deseuri oradea2

Conform sursei citate, și poliţiştii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Vărşand au efectuat pe sensul de intrare în ţară, controlul specific asupra unui automarfar, condus de un cetăţean bulgar, în vârstă de 41 de ani. Acesta transporta, conform documentelor de însoţire a mărfii, haine second-hand de la o societate comercială din Ungaria, pentru o firmă din România.

În urma verificărilor efectuate, s-a constatat faptul că automarfarul era încărcat cu deşeuri de textile pentru care şoferul nu a prezentat documentaţia completă prevăzută de lege pentru tranzitul de deşeuri. În total, vehiculul transporta 16.720 de kilograme de deşeuri.

În ambele cazuri, autorităţile de control au dispus nepermiterea intrării pe teritoriul României a mărfurilor transportate.

sursa foto: Poliția de Frontieră

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Amenzi de peste 1,3 milioane de lei și 55 de muncitori „la negru” depistați de ITM pe șantierele din Cluj

Publicat

diriginte de santier importanta e1595924998837.webp.webp






În perioada martie–decembrie 2025, Inspectoratul Teritorial de Muncă Cluj a desfășurat o amplă campanie de control în domeniul construcțiilor, parte a Programului de acțiuni al Inspecției Muncii pentru anul 2025, verificând modul în care angajatorii respectă legislația privind contractele individuale de muncă și normele minime de securitate și sănătate în muncă. Rezultatele au scos la iveală nereguli grave,…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

LIVE VIDEO. Protest al studenților la Cluj. „Bursele înapoi, jos austeritatea”. Mulți se confruntă cu dificultăți financiare

Publicat

protest studenti 3.jpg






Sudenții clujeni sunt din nou în stradă să ceară bursele înapoi. Foarte mulți tineri care studiază la Cluj au mari dificultăți financiare după ce busrele s-au micșorat, iar unii nu le mai primesc.

Tinerii nu sunt de acord cu austeritatea în educație și cer demisia ministrului Daniel David, clujean și el.

Marș până la Prefectura Cluj

Studenții au început protestul la în fața Facultății de…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Caz de lepră, confirmat la Cluj-Napoca și alte trei suspiciuni. Toate la femei din Asia, angajate ca maseuze la un SPA

Publicat

horia maniu covid.jpg






Ministerul Sănătății a confirmat astăzi un caz de lepră (boala Hansen) la Cluj-Napoca. Alte trei cazuri sunt în curs de evaluare clinică și microbiologică.

Toate cele patru persoane sunt femei, originare din Asia, angajate ca maseuze la un salon SPA din oraș. Autoritățile sanitare au luat măsuri de urgență pentru limitarea oricărui risc. Ultimul caz de lepră în România s-a înregistrat în 1981.

Cazuri…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Primăria Cluj-Napoca scoate la concurs 45 de posturi pentru noul Cămin pentru Vârstnici „Sfântul Vasile cel Mare”

Publicat

varstnici scaled.jpg






Primăria municipiului Cluj-Napoca, prin Direcția de Asistență Socială și Medicală (DASM), deschide o amplă campanie de recrutare pentru 45 de posturi necesare funcționării viitorului Cămin pentru Persoane Vârstnice „Sfântul Vasile cel Mare”.

Perioada de depunere a dosarelor este 8–19 decembrie, iar toate detaliile despre condițiile de participare sunt disponibile online.

Concurs pentru ocuparea a 45 de…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe