EVENIMENT
FOTO: Peste 500 de kilograme de articole pirotehnice, confiscate de polițiștii din Teleorman

Polițiștii din Teleorman au efectuat percheziții miercuri în municipiul Roșiori de Vede și au confiscat peste 500 de kilograme de articole pirotehnice.
Potrivit IPJ Teleorman, miercuri, 20 decembrie 2023, polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase Teleorman au pus în executare trei mandate de percheziție domiciliară, în municipiul Roșiori de Vede, la locuințele a trei bărbați, cu vârste cuprinse între 31 și 55 de ani, toți din localitate.
În urma activităților, desfășurate în cadrul unui dosar penal întocmit sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de orice operațiune cu articole pirotehnice efectuate fără drept și comercializarea către publicul larg a articolelor pirotehnice destinate a fi utilizate de către pirotehnicieni, la unul dintre imobile, au fost descoperite și ridicate, în vederea continuării cercetărilor, 500 de kilograme de articole pirotehnice din categoriile P1, F2 și F3.
Față de două dintre persoanele bănuite, doi bărbați, de 31 și 34 de ani, a fost luată măsura reținerii pentru 24 de ore, aceștia fiind introduși în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Teleorman, urmând a fi prezentați instanței de judecată.
Cercetările sunt continuate sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Roșiori de Vede.
La activități au participat luptători ai Serviciului pentru Acțiuni Speciale Teleorman.
Facem precizarea că, în cazul prezentat, efectuarea urmăririi penale este o etapă a procesului penal, reglementată de Codul de procedură penală, care nu poate, în nicio situație, să înfrângă principiul prezumției de nevinovăție.
EVENIMENT
Consiliul Județean Cluj dă startul înscrierilor pentru finanțări nerambursabile. Cea mai mare sumă merge către culte

Consiliul Județean Cluj dă startul perioadei de depunere a cererilor pentru finanțări nerambursabile. Începând din acest an, cererile pot fi depuse exclusiv online, prin aplicația Ghișeul Unic.
Consiliul Județean Cluj a publicat pe site-ul propriu informațiile pentru obținerea fondurilor nerambursabile din bugetul forului administrativ județean pentru anul 2025. Organizațiile neguvernamentale și entitățile publice din județ care implementează programe și proiecte…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Un incendiu a fost semnalat luni seara în localitatea Albac. Potrivit ISU Alba, din primele date, incendiul este la o locuință.
La fața locului s-au deplasat pompierii din Câmpeni cu două autospeciale. Au fost mobilizați și voluntarii de la SVSU Albac.
Tot luni, după-amiaza, a mai fost anunțat un incendiu în satul Cobleș lângă Arieșeni. A fost afectată o anexă gospodărească. A intervenit SVSU Arieșeni.
EVENIMENT
Florin Danciu (jurnalist Cluj24): „După alegerile prezidențiale, la majoritatea partidelor se va schimba total leadership-ul”

Jurnalistul Florin Danciu, invitat la Prima News în cadrul emisiunii lui Ciprian Aron, a realizat o amplă analiză a scenei politice din România, anticipând că alegerile prezidențiale vor aduce o schimbare profundă a leadership-ului în majoritatea partidelor.
Florin Danciu a subliniat că alegerile din 18 mai marchează un moment de profundă divizare în societatea românească, între tabăra suveranistă și cea pro-europeană. El consideră că, indiferent de rezultat,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Luni seara pe Cluj Arena, „U” Cluj a întâlnit CFR în ultima partidă din etapa a 2-a a play-off-ului Superligii de fotbal. Este primul derby al orașului din istorie ce s-a disputat în play-off. În cele două meciuri din sezonul regulat, „U” a câștigat cu 3-2. După un meci dominat total de „feroviari”, „studenții” înving cu 1-0, gol marcat de Blănuță în min.43.
Echipele de start:
„U” Cluj (4-3-1-2): Gertmonas – Boboc, Masoero, Van der Werff,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro