EVENIMENT
FOTO: Poliţiştii din Giurgiu fac cercetări în urma unui incendiu provocat intenţionat
Poliţiştii giurgiuveni fac cercetări după ce o baracă din curtea unui depozit de lemne din localitatea Băneasa a ars în totalitate în urma folosirii intenţionate a sursei de aprindere.
"ISU Giurgiu a fost solicitat astăzi pentru stingerea unui incendiu în localitatea Băneasa, după ce o baracă din lemn construită în curtea unui depozit de lemne a luat foc. Un vecin care locuieşte în apropiere a văzut flăcările şi a sunat la 112", a declarat purtătorul de cuvânt al ISU Giurgiu, Nicoleta Beianu.
La faţa locului s-au deplasat pompierii din cadrul Detaşamentului Giurgiu, cu două autospeciale de stingere cu apă şi spumă şi o ambulanţă SMURD.

Aceştia au constatat că incendiul se manifesta violent şi au intervenit rapid astfel încât flăcările să nu se extindă, în apropiere fiind şi un lan de porumb.
În incendiu au ars baraca, un pat, un aragaz şi o butelie, două drujbe şi materiale textile.
În urma primelor cercetări la faţa locului a reieşit faptul că folosirea intenţionată a sursei de aprindere este cauza probabilă a producerii incendiului, ancheta fiind continuată de Poliţie.
AGERPRES
EVENIMENT
Două persoane rănite într-un incendiu izbucnit la o cabană din Bistra, aflată într-o zonă greu accesibilă
Două persoane au fost rănite într-un incendiu izbucnit la o cabană din Bistra, în noaptea dinspre vineri spre sâmbătă.
Un incendiu izbucnit la o cabană din lemn din satul Runcuri, aparținând comunei Bistra, a mobilizat, miercuri, forțele de intervenție ale Secției de pompieri Câmpeni.
În urma evenimentului, două persoane au fost rănite.
Potrivit informațiilor transmise de ISU Alba, incendiul a izbucnit la o cabană din lemn, cu o suprafață de aproximativ 70 de metri...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
StepIng. Stagii de practică pentru viitorii ingineri – Deschiderea înscrierilor pentru seria 2026
Universitatea din Oradea, în parteneriat cu Transilvania IT Cluster, anunță deschiderea perioadei de înscrieri pentru stagiile de practică destinate studenților din domeniile inginerești, în cadrul proiectului „Dezvoltarea de stagii de practică adaptate pieței muncii destinate studenților din domeniile de studii inginerești ale Universității din Oradea”.
Înscrierile pentru noua serie de practică au loc în...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
CFR Cluj, învinsă de KAA Gent în primul amical din Spania. Echipa lui Daniel Pancu, dominată în prima repriză
CFR Cluj a suferit o înfrângere cu 0-2 în fața formației belgiene KAA Gent, într-un meci de pregătire disputat în cantonamentul din Spania.
Echipa antrenată de Daniel Pancu a început partida cu o formulă de start apropiată de cea standard, însă acest lucru nu a fost suficient pentru a contracara ritmul și precizia adversarilor.
Belgienii au controlat autoritar prima repriză, perioadă în care și-au...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Institutul Național de Sănătate Publică (INSP) a prezentat evoluția infecțiilor respiratorii acute, a gripei și a infecțiilor respiratorii acute severe (SARI în săptămâna 29.12.2025 – 04.01.2026 , din care rezultă încă trei cazuri de decese înregistrate la nivelul județului Cluj.
Astfel, au fost 10.570 cazuri de gripă clinică la nivel național, comparativ cu 12.630 înregistrate în
săptămâna...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
