Connect with us

ACTUALITATE

FOTO: Povestea teiului strămutat din calea unui șantier și mutat într-un parc, în Timișoara. Imagini spectaculoase

Publicat

Deși astfel de întâmplări nu au loc foarte des în România, Timișoara a ținut să ofere imagini de ținut de minte. Mai precis, un tei care ține loc de o poveste adevărată de viață a fost strămutat într-un parc ce urmează a fi amenajat de către autoritățile locale.

Arborele înalt de 12 metri a fost extras cu grijă și pricepere din locul care avea să fie transformat în scurt timp în șantier. Calea Bogdăneștilor a fost dintotdeauna casa teiului mândru din imagini.

Primarul Timișoarei, Dominic Fritz a scris pe pagina de Facebook despre acțiunea care a luat amploare în oraș, dar și despre povestea teiului:

"Când am aflat că șantierul de pe Calea Bogdăneștilor presupunea tăierea tuturor copacilor, am decis, împreună cu viceprimarul Ruben Lațcău, să salvăm arborii cu valoare dendrologică. Am pus pe hârtie un plan pentru extracția în siguranță și mutarea lor într-un nou parc pe care îl facem în zonă.

Ieri am mutat șase copaci, cel mai greu a fost teiul de 12 metri din imagini, care are o însemnătate aparte pentru unul din locuitorii din zonă, Florin Costin Ciocan, a cărui poveste o redau aici:

„Când s-a născut fiica noastră, am plantat în fața casei un tei.

În urmă cu câteva luni au început lucrările de reabilitare a străzii, pomii existenți urmau să fie tăiați și alții plantați conform proiectului.
Acum 2 săptămâni am citit într-un articol că “funcționarii primăriei încearcă să salveze câțiva arbori valoroși” și a apărut o rază de speranță.

Pentru noi, teiul nostru era cel mai valoros așa că am făcut o solicitare pe aplicația mobilă a Primăriei Timișoara.

Solicitarea a ajuns la Direcția de Mediu la două doamne extrem de drăguțe care au rezonat cu povestea noastră și au început demersurile pentru salvarea teiului.

Să strămuți un arbore de 12 metri n-a fost simplu deloc. A fost nevoie de buldoexcavator, macara de 18t, blocarea circulației, mutarea unor cabluri și refacerea branșamentului de apă (pagube colaterale ).

Teiul a fost strămutat câteva sute de metri, într-un viitor parc. Sperăm să se prindă și să-i bucure și pe alții cu umbra și mirosul lui mulți ani de acum înainte”, a mai scris primarul.

sursa foto: Facebook / Dominic Fritz

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Prin modificările propuse la Legea dreptului de autor, artiștii pot câștiga mai mult

Publicat

prin modificările propuse la legea dreptului de autor, artiștii pot

Publicitate

Ministrul Culturii, Andras Demeter, afirmă, într-o declarație acordată AGERPRES, că prin modificările propuse de Ministerul Culturii (MC) la Legea nr. 8/1996 privind dreptul de autor și drepturile conexe, autorii și artiștii nu vor avea nimic de pierdut și chiar pot câștiga mai mult.

Precizările ministrului Culturii survin unor opinii pro și contra modificărilor propuse de MC la Legea nr. 8/1996 privind dreptul de autor și drepturile conexe,...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Meteorologii avertizează: Luna ianuarie 2026 ar putea aduce valuri de aer polar în România

Publicat

meteorologii avertizează: luna ianuarie 2026 ar putea aduce valuri de

Publicitate

Un episod timpuriu de încălzire stratosferică ar putea influența vremea din prima lună a anului viitor. Luna ianuarie 2026 ar putea fi marcată de episoade de frig accentuat, temperaturi sub normalul perioadei și ninsori consistente, în Europa, America de Nord și inclusiv în România.

Evoluția este legată de perturbarea vortexului polar, în urma unui fenomen rar de încălzire stratosferică, potrivit analizelor meteorologice internaționale.

Ce s-a...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

ISU Botoșani: 11 incendii produse în locuințe și gospodării. Aproape o sută de intervenții ale pompierilor de Crăciun

Publicat

isu botoșani: 11 incendii produse în locuințe și gospodării. aproape

Publicitate

În perioada 25–28 decembrie 2025, pompierii botoșăneni au desfășurat 96 de misiuni.

Acestea au vizat:

· acordarea asistenței medicale de către echipajele SMURD, în 62 de situații;

· 22 de alte intervenții, precum: transportul persoanelor supraponderale, deblocarea ușilor, înlăturarea efectelor produse de vântul puternic, patrularea pentru identificarea persoanelor fără adăpost, în vederea prevenirii cazurilor de hipotermie;

· acordarea...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Bărbat de 49 de ani, din Frumușica, reținut pentru încălcarea ordinului de protecție provizoriu

Publicat

gethumb.details.jpg

Publicitate

La data de 28 decembrie 2025, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 8 Flămânzi au emis ordonanță de reținere pentru 24 de ore, pe numele unui bărbat, de 49 de ani, din comuna Frumușica, cercetat pentru comiterea infracțiunii de încălcarea ordinului de protecție.

 

În urma probatoriului administrat, s-a stabilit faptul că, la data de 27 decembrie 2025, bărbatul s-ar fi deplasat la locuința fratelui său, situată în comuna...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe