Connect with us

ACTUALITATE

FOTO: Premieră în România: Județul Bihor și municipiul Oradea vor avea o companie aeriană proprie. RUTE

Publicat

O companie proprie aeriană se va deschide în județul Bihor și municipiul Oradea. Compania va avea rute spre și dinspre Capitală,  dar și rute spre țări europene. Acest lucru reprezintă o premieră pentru România, iar anunțul a fost făcut, joi, printr-o conferință de presă susținută de președintele Consiliului Județean Bihor, Ilie Bolojan, și de primarul municipiului Oradea, Florin Birta.

Compania va fi singura de acest fel din România, scrie ziarul Bihoreanul.

Protocolul de colaborare dintre Consilul Județean Bihor și Primăria Oradea arată că scopul companiei este "înfiinţarea şi operarea unor noi curse aeriene interne care să lege Oradea de Capitală, dar şi externe între Oradea şi unul sau mai multe huburi aeriene importante din UE".

Această companie urmează să fie înfiinţată în septembrie 2021. Compania va opera cu două aeronave minimum două zboruri pe zi în zilele nelucrătoare, respectiv minimum trei zboruri pe zi în zilele lucrătoare, de pe Aeroportul Oradea spre Otopeni sau Băneasa, începând din martie 2022.

De asemenea, va opera minimum un zbor pe zi în zilele lucrătoare de la Oradea către "unul sau două aeroporturi internaţionale din vestul Europei".

 

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Guvernul ar putea acorda vouchere de 15.000 lei pentru proceduri de fertilizare în vitro (proiect)

Publicat

guvernul ar putea acorda vouchere de 15.000 lei pentru proceduri

Publicitate

Guvernul continuă să susțină financiar creșterea natalității și ar putea aproba un program privind acordarea de vouchere pentru proceduri de fertilizare în vitro, întrucât infertilitatea reprezintă o problemă medicală semnificativă, care afectează aproximativ 10-15% din cuplurile de vârstă reproductivă din România, prevede un proiect de hotărâre aflat în dezbatere publică pe site-ul Ministerului Muncii, Familiei, Tineretului și...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Jandarmii botoșăneni: Utilizarea aeronavelor fără pilot (drone), pe timpul adunărilor publice este supusă unor reguli stricte

Publicat

jandarmii botoșăneni: utilizarea aeronavelor fără pilot (drone), pe timpul adunărilor

Publicitate

Utilizarea aeronavelor fără pilot (drone), pe timpul adunărilor publice este supusă unor reguli stricte, stabilite prin Legea nr. 21/2020 privind Codul Aerian și Hotărârea Guvernului nr. 643/2020.

În acest sens, operatorii de aeronave fără pilot trebuie să dețină obligatoriu următoarele documente:

– Act de identitate;

– Numărul de înregistrare al operatorului UAS (aeronavă fără pilot la bord), afișat vizibil pe dronă;

– Certificatul de...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO: O oală cu mâncare uitată pe aragaz a pus în pericol un bloc întreg din municipiul Botoșani

Publicat

foto: o oală cu mâncare uitată pe aragaz a pus

Publicitate

Nu lăsați aragazul nesupravegheat atunci când gătiți. În urmă cu puțin timp, o oală cu mâncare uitată pe foc a pus în pericol locatarii unui bloc de pe strada Bucovina din municipiul Botoșani. Alarma a fost dată de vecini, îngrijorați de mirosul puternic de fum și de faptul că proprietarul nu răspundea la ușă, nici la telefon.

 

Trei echipaje aparținând Detașamentului de Pompieri Botoșani au ajuns, în cel mai scurt timp, la fața locului,...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Braconajul cinegetic, în vizorul poliției: Percheziții în Unțeni, Blândești și Gorbănești

Publicat

braconajul cinegetic, în vizorul poliției: percheziții în unțeni, blândești și

Publicitate

Joi, în cadrul activităților specifice de documentare și cercetare efectuate într-un dosar penal ce vizează săvârșirea infracțiunii de braconaj, polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, au pus în executare șase mandate de percheziție domiciliară pe raza comunelor Unțeni, Blândești și Gorbănești, județul Botoșani, la locuințele unor persoane
bănuite de comiterea faptelor.

În urma perchezițiilor domiciliare, au...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe