EVENIMENT
FOTO: Primii militari cu care contribuie Franța la Forța de Răspuns a NATO au ajuns în România

Primii militari din detașamentul cu care contribuie Franța la Forța de Răspuns a NATO au ajuns, luni seară, în România, în Baza 57 Aeriană Mihail Kogălniceanu, anunță ministrul Apărării Naţionale, Vasile Dîncu.
În zilele următoare, alți militari și mijloace tehnice parte a Forței de Răspuns a NATO vor sosi, în România.

„Este pentru prima dată când Alianța activează aceste forțe de reacție rapidă, cu rol de descurajare și apărare a Flancului Estic al NATO”, adaugă Dîncu.
Le Figaro anunța că aproximativ 250 de militari francezi vor fi trimişi în România, urmând să li se alăture încă 300 de militari, din Franţa şi Belgia.
Preşedintele Franţei, Emmanuel Macron, a anunţat vineri „accelerarea” trimiterii de trupe în România, în contextul războiului din Ucraina.

Statul Major al armatei franceze a anunţat decizia de trimitere a 500 de militari în România, în cadrul unei misiuni a Alianţei Nord-Atlantice, în contextul acţiunilor de consolidare a apărării flancului estic al NATO.
„Ca expresie a solidarităţii strategice între statele membre NATO, pentru cazul României, care se află în apropierea imediată faţă de situaţia de război din Ucraina şi în contextul în care NATO a decis consolidarea prezenţei, ceea ce este un semnal clar privind solidaritatea strategică, prin poziţionarea de forţe în România, Franţa, un contributor important la Forţa de reacţie rapidă a NATO, s-a oferit voluntară să asigure rolul de naţiune-cadru, de ţară-lider, prin trimiterea unui batalion în România în curând, vom trimite 500 de oameni, de combatanţi, pentru a oferi susţinere României, dar şi pentru a transmite un mesaj de solidaritate strategică din partea tuturor membrilor NATO”, a declarat generalul Thierry Burkhard, şeful Statului Major al forţelor armate franceze.
El a precizat că Franţa va trimite 200-250 de militari şi în Estonia, pentru consolidarea apărării ţărilor baltice. MEDIAFAX
Sursă foto: Vasile Dîncu / Facebook
Citește Romania24.ro pe Google News
EVENIMENT
VIDEO. Cântărețul Török Arpi, la „Clujăreală”: Noi CÂNTĂM ce simțim, nu ce ni se cere. După atâția ani, ne ÎNȚELEGEM din priviri

O vorbă zice: „Cum îi turcu, și pistolul”. Parafrazând-o, aș spune cum îi turcu, și vocea. Pentru că îl cheamă Turcu, e ungur și cântă de numa’… Török Arpi, pe numele de scenă Arpi, este un cântăreț care a trecut de la Gilău la scenele mari, a ajuns la Vocea României și pe care-l recomandă vocea și talentul său, nu familia. Familia doar îl susține, mai ales nevastă-sa. Arpi, invitat la „
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
31 octombrie: petrecere pentru copii, de Halloween, la Palatul Principilor din Alba Iulia. Program „Quest & Party la Palat”

În 31 octombrie, la Palatul Principilor din Alba Iulia, va fi petrecere de Halloweeen, dedicată în special copiilor. Sunt pregătite mai multe activități pentru aceștia, dar și tombolă cu premii.
Atmosfera petrecerii va fi completată de personaje istorice.
”Ce se întâmplă când un călău medieval renunță la decapitări și tras pe roată? (până la următorul sezon turistic :)) Îl invităm la petrecere!
Convertit la distracție și joacă, vine să ne taie….maxim…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Evaziune fiscală cu panouri fotovoltaice. Rezultatele anchetei ANAF în cazul RICHRBT și al altor 16 firme au ajuns la Parchet

Cazul RICHRBT: Ancheta ANAF privind rețeaua transfrontalieră de evaziune fiscală și spălare de bani în domeniul comerțului cu panouri fotovoltaice a fost trimisă la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție.
”Concluziile unui dosar așteptat în spațiul public: ancheta ANAF privind o amplă rețea transfrontalieră implicată în activități de evaziune fiscală și spălare de bani în domeniul comerțului cu panouri fotovoltaice a ajuns pe masa procurorilor, la…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO FOTO. Conducerea UBB promite soluții și schimbarea orarului pentru studenți. Cum arată sălile moderne de la CREIC

Relocarea parțială a cursurilor și laboratoarelor Facultății de Matematică și Informatică (FMI) din cadrul Universității Babeș-Bolyai (UBB) în clădirile CREIC și TEAM, din zona Lomb, a generat nemulțumiri în rândul cadrelor didactice și un boicot din partea studenților. Deși spațiile sunt moderne, distanța față de centrul orașului și lipsa unor facilități esențiale, precum o cantină sunt principalele…
Citește mai mult pe Cluj24.ro