Connect with us

ACTUALITATE

FOTO: Razie la taximetrişti, în Braşov. Unul dintre ei a fost prins băut la volan

Publicat

razie politia noaptea taxi

A riscat siguranţa circulaţiei şi a clienţilor săi. Un şofer de taxi din Braşov a fost prins băut la volan, sâmbătă noaptea, în cadrul unei acţiuni de amploare organizate de Poliţie. A rămas fără permis.

În 13 aprilie, între orele 22.00 şi 1.00, Serviciul Rutier Brașov, împreună cu Poliția Municipiului Brașov, Serviciul Ordine Publică, Serviciul Investigații Criminale, Serviciul Arme, Explozivi și Substanțe Toxice, Serviciul Criminalistic, Serviciul Investigarea Criminalității Economice, au organizat și desfășurat o acțiune care a vizat reducerea victimizării prin accidente rutiere în care sunt implicate autovehicule destinate transporturilor rutiere publice de persoane în regim taxi și de închiriere.

razie politia noaptea taxi

Potrivit IPJ Braşov, la acțiune au participat 51 polițiști care au constatat și aplicat 27 sancțiuni contravenționale, dintre care 16 pentru nerespectarea O.U.G. nr. 195/2002 R privind circulația pe drumurile publice și 11 la Legea 38/2003 privind transportul în regim de taxi și în regim de închiriere, valoarea totală a sancțiunilor aplicate fiind de aproximativ 5.300 lei.

razie politia noaptea taxi

În cadrul acțiunii polițiștii au retras un certificat de înmatriculare și au reținut două permise de conducere pentru conducători auto aflați sub influența băuturilor alcoolice, unul dintre ei care conducea un autoturism ce funcționa în regim de taxi.

razie politia noaptea taxi

sursa foto: IPJ Braşov

 

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Actul care te lasă fără moştenire, în 2025. Ce trebuie scris pe document exact

Publicat

actul care te lasă fără moştenire, în 2025. ce trebuie

Publicitate

În România, legislația privind moștenirea poate părea simplă, dar realitatea din teren ne arată că un detaliu trecut cu vederea, o semnătură lipsă sau chiar o exprimare greșită într-un document pot duce la pierderea definitivă a dreptului de a primi o moștenire. Iar în 2025, aceste aspecte devin cu atât mai importante, mai ales în contextul intensificării controalelor și digitalizării actelor notariale, scrie playtech.ro.

.

Care este termenul…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Raed Arafat susține că adăposturile de protecție civilă sunt obligatorii, chiar dacă riscurile sunt mici

Publicat

raed arafat susține că adăposturile de protecție civilă sunt obligatorii,

Publicitate

Secretarul de stat în Ministerul Afacerilor Interne, Raed Arafat, a declarat, sâmbătă, la Focșani, că adăposturile de protecție civilă sunt obligatorii, chiar dacă riscurile sunt mici.

‘A fi pregătit nu înseamnă că noi știm că va fi ceva. Dar există riscuri. Există riscul inundațiilor, există riscul fenomenelor meteo extreme, există riscul cutremurului, există riscul incendiilor, există riscul infecțiilor și există și riscul unui…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Un bărbat care căuta ciuperci în pădure la Băiceni a dat peste un proiectil în perfectă stare de funcționare

Publicat

un bărbat care căuta ciuperci în pădure la băiceni a

Publicitate

Un element de muniție rămas neexplodat din timpul conflictelor armate, a fost descoperit, în această dimineață, într-o pădure din localitatea Băiceni, de un bărbat care era la cules ciuperci. Realizând pericolul acesta a chemat în sprijin pirotehnicienii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Nicolae Iorga” al Judeţului Botoșani.

 

Echipa pirotehnică a constatat faptul că este vorba de un proiectil perforant trasor, cal. 57 mm, în…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Județul Botoșani a fost plasat sub COD GALBEN de viscol și ninsori

Publicat

județul botoșani a fost plasat sub cod galben de viscol

Publicitate

Meteorologii au actualizat prognoza și au anunțat că până mâine seară, la ora 23:00, județul Botoșani, va fi sub incidența a două coduri galbene de intensificări ale vântului, viscol și ninsori. Potrivit acestora, vântul va prezenta intensificări cu viteze de 50-70 km/h.

Din această seară, de la ora 23:00, până mâine seară, la aceeași oră, va ninge, pe alocuri viscolit. Stratul de zăpadă va fi atinge 5 ….10 centimetri.

Pentru a gestiona…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe