EVENIMENT
FOTO: Șantaj și camătă în Mureş. Grup infracţional destructurat
Procurorii DIICOT au efectuat marţi, împreună cu poliţişti din cadrul Brigăzilor de Combatere a Criminalităţii Organizate Târgu Mureş şi Cluj Napoca, 25 de percheziţii domiciliare în judeţul Mureş, într-un dosar vizând destructurarea unui grup infracţional organizat, specializat în săvârşirea infracţiunilor de şantaj şi camătă.
Potrivit unui comunicat de presă al DIICOT, gruparea era formată din 12 persoane şi acţiona în municipiile Târgu Mureş şi Reghin încă din anul 2016.

„În cauză, s-a reţinut faptul că, începând cu anul 2016, un număr de 12 persoane au constituit două grupuri infracţionale organizate distincte, specializate în comiterea infracţiunilor de şantaj şi camătă, care au acţionat în mod coordonat, în realizarea activităţilor infracţionale, pe raza municipiilor Târgu Mureş şi Reghin. În urma cercetărilor efectuate în cauză s-a stabilit faptul că, începând cu anul 2016 şi până în prezent, membrii celor două grupări au acordat împrumuturi băneşti către sute de persoane, cuantumul acestor împrumuturi ajungând uneori la câteva sute de mii de euro. Ulterior acordării împrumutului, persoanele împrumutate erau determinate să restituie sume de bani mult mai mari decât cele pentru care s-au înţeles iniţial. Astfel, dobânda percepută, în unele cazuri de peste 100%, era recalculată de către împrumutători după propria voinţă, iar eventualele obiecţii ale debitorilor erau urmate de ameninţări sau violenţe fizice, victimele fiind astfel obligate, în final, la plata sumelor pretinse. Din cercetările efectuate în cauză s-a constatat faptul că, de cele mai multe ori, sumele de bani pretinse de către suspecţi erau duble sau chiar triple faţă de cele împrumutate anterior”, se arată în comunicat.
Membrii grupării sunt suspectaţi că, în mod constant, „au încercat să îşi consolideze notorietatea în domeniul cămătăriei şi capacităţii acestora de a recurge la cele mai violente măsuri în vederea recuperării sumelor de bani pretinse, postând diferite videoclipuri pe reţelele de socializare în care îşi arătau fizicul impunător, dispreţul total faţă de prevederile legale şi de normele de convieţuire socială, proliferând în mod constant, uneori în mod direct pentru o anumită persoană iar alteori, în general, ameninţări cu fapte de violenţă”.
DIICOT susţine că membrii grupării apăreau în aceste videoclipuri alături de alţi membrii cunoscuţi ai lumii interlope din România, pentru a denota astfel notorietatea de care se bucură şi sprijinul de care ar beneficia, la nevoie.

„În urma acestor acţiuni, uneori era suficientă doar prezenţa unuia dintre membrii acestor grupări în faţa unei persoane datoare, pentru ca acesteia din urmă să-i fie insuflată o stare puternică de temere şi neputinţă, fiind astfel nevoită a restitui sumele de bani abuziv calculate şi solicitate. Cu ocazia efectuării percheziţiilor domiciliare au fost identificate şi ridicate sume de bani în lei şi valută, arme albe (macete, săbii, cuţite, topoare), înscrisuri privind împrumuturile acordate precum şi sisteme informatice. La sediul DIICOT – Serviciul Teritorial Târgu Mureş au fost conduse, în vederea audierii, un număr de 12 persoane”, se mai arată în comunicatul de presă.
Suportul de specialitate a fost asigurat de către Direcţia Operaţiuni Speciale, iar acţiunea a beneficiat de sprijinul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Mureş, precum şi cadrelor de jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Mureş şi Grupării de Jandarmi Mobile „Regele Ferdinand I” Târgu Mureş.
„Facem precizarea că pe parcursul întregului proces penal, persoanele cercetate beneficiază de drepturile şi garanţiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală, precum şi de prezumţia de nevinovăţie”, se menţionează în comunicatul DIICOT Târgu Mureş. AGERPRES
EVENIMENT
Electrica Furnizare reduce prețul la energia electrică, dar nu intră în topul celor mai mici tarife finale. Cine este ”campionul”
Electrica Furnizare a anunțat o scădere semnificativă a prețului energiei electrice pentru clienții casnici, prin actualizarea ofertei Stabil 30, disponibilă pe piața concurențială. Deși reducerea este importantă, compania nu ajunge încă printre furnizorii cu cele mai mici prețuri finale care se regăsesc pe facturile transmise populației.
Prețul din oferta nouă: 0,64 lei/kWh energie activă, preț fix până în 2026
Potrivit noii oferte, prețul energiei active este de 0,644…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
NTT DATA Romania lansează BoLo – software universal, dezvoltat în România, pentru sisteme electronice de pretutindeni
NTT DATA anunță lansarea BoLo, software esențial, dezvoltat în laboratoarele din România, care permite actualizări de software sigure și rapide pentru miliarde de dispozitive electronice, inclusiv sisteme industriale, IoT, electrocasnice, dispozitive medicale, industria transporturilor dar în special industria automotive.
BoLo este o soluție proprie de Flash Bootloader, esențială în procesul de actualizare și…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Vremea de weekend în Alba, 24-26 octombrie: se răcește și revin ploile. Prognoza meteo pe zile, în localități din județ
Vremea de weekend în Alba, 24-26 octombrie: se răcește și revin ploile. Prognoza meteo pe zile, în localități din județ. Ultimul weekend din octombrie aduce o vreme schimbătoare în județul Alba. După o zi de vineri marcată de vânt puternic și temperaturi scăzute, sâmbăta vom avea parte de o scurtă perioadă cu vreme frumoasă, însorită.
De duminică vremea se schimbă din nou. Revin zilele reci și mohorâte. Cerul se acoperă din nou de nori și sunt posibile ploi, mai…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Acțiune a polițiștilor din Alba pe DN1: Amenzi și permise reținute pentru viteză și alte abateri de la legislația rutieră
Polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului Județean de Poliție Alba au desfășurat miercuri, 22 octombrie, o acțiune pe DN1. Au fost aplicate amenzi de peste 13.000 de lei.
La data de 22 octombrie 2025, în intervalul orar 09.00 – 13.00, polițiștii Serviciului Rutier Alba au organizat o acțiune, cu efective mărite, pe Drumul Național 1, în județul Alba.
Au fost constatate 108 abateri de natură contravențională, dintre care 77 pentru nerespectarea regimului legal de viteză…
Citește mai mult pe Alba24.ro

