EVENIMENT
FOTO: Șofer încarcerat după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un drum din județul Vaslui
Un accident rutier în urma căruia un bărbat a ajuns la spital a avut loc, duminică la amiază, pe raza localității Lipovăț din județul Vaslui. Bărbatul a rămas încarcerat după ce s-a răsturnat cu tractorul.
Potrivit ISU Vaslui, detașamentul de pompieri Vaslui a intervenit cu o autospecială echipată cu modul pentru descarcerare, o autospecială de stingere cu apă și echipaje specializate, la un accident rutier produs în localitatea Lipovăț, comuna Lipovăț.

La intervenție a fost deplasată și o ambulanță tip C2 aparținând SAJ Vaslui.
În accident a fost implicat un utilaj agricol în care se afla o persoană blocată în interior. La sosirea echipajelor de intervenție a fost găsit un tractor răsturnat, bărbatul blocat în interior fiind evacuat de ceilalți participanți la trafic.

Bărbatul în vârstă de 37 ani a fost preluat de echipajul ambulanței SAJ Vaslui, după evaluare acesta fiind transportat la UPU Vaslui.
Pompierii militari au asigurat măsuri PSI.
Circumstanțele producerii acestui accident sunt cercetate de instituțiile abilitate în acest sens.
Citește Romania24.ro pe Google News
EVENIMENT
Câte puncte gastronomice locale sunt în județul Alba și în ce zone sunt cele mai multe. Oferta culinară crește de la an la an
Numărul punctelor gastronomice locale din județul Alba este în creștere de la un an la altul, transmit reprezentanții DSVSA Alba.
În prezent, sunt înregistrate 34 de astfel de unități, după ce, anul trecut, au fost înființate șase puncte gastronomice locale, dublu față de anul 2024, când au fost înregistrate trei unități.
Primele puncte gastronomice locale din județul Alba au fost înregistrate în anul 2019.
Majoritatea acestora sunt situate în zona Munților Apuseni,...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. A plecat birjarul copilăriei noastre. Parcul Central din Cluj-Napoca a rămas fără domnul Mircea
Parcul Central din Cluj-Napoca este mai tăcut. Tropotul blând al calului Rocky și clinchetul discret al clopoțeilor de la trăsură nu se mai aud pe aleile umbrite. Domnul Mircea Chioreanu, birjarul care a devenit un simbol al copilăriei pentru mii de clujeni, s-a stins din viață marți, 10 februarie, după o luptă îndelungată cu o boală necruțătoare.
Anunțul a fost făcut de către fiica birjarului.
„Să...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Razie a polițiștilor din Alba la tăietorii de lemne. Patru bărbați, bănuiți că au tăiat ilegal sute de metri cubi de lemn
O serie de percheziții au avut loc miercuri, 10 februarie, pe raza județului Albva, unde țintele trupelor speciale au fost mai mulți tăietori de lemne.
Rezultatele polițiștilor au fost făcute publice de reprezentanții IPJ Alba joi, 12 februarie.
Din câte se pare, patru bărbaţi sunt bănuiţi de comiterea infracțiunilor de fals în înscrisuri sub semnătură privată, furt de arbori, şi introducerea, modificarea sau
ştergerea de date informatice în sistemul informaţional...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
PAMFLET. Alin Tișe: „România, Republica Tăierilor”. Scrisoare de la Cluj către “amicul Ilie Bolojan”
Președintele Consiliului Județean Cluj, PNL-istul Alin Tișe, a publicat un nou pamflet pe pagina sa de Facebook. Acesta îi este adresat prim-ministrului Ilie Bolojan, căruia îi transmite că România nu se va dezvolta din “tăieri”, cu referire la măsurile de austeritate ale Executivului.
Alin Tișe spune că textul pamflet e dedicat “Republicii Tăierilor Permanente”.
„Îți scriu din perspectiva unui...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
