EVENIMENT
FOTO: Tânăr șofer decedat în urma unui accident rutier pe DN 1, în județul Sibiu. Mașina pe o conducea a intrat într-un stâlp de beton
Un accident rutier a avut loc, în noaptea de joi spre vineri pe DN 1, în județul Sibiu. Șoferul unei mașini a decedat după ce mașina pe o conducea a intrat într-un stâlp de beton.
Potrivit IPJ Sibiu, în cursul nopții de joi, în jurul orei 04:30, Inspectoratul de Poliție Județean Sibiu a fost sesizat telefonic despre producerea unui autoaccident pe DN 1, la km. 262+630, pe raza localității Arpașu de Jos.
La fața locului s-au deplasat de urgență echipaje de poliție rutieră, iar din primele cercetări s-a stabilit că șoferul unui autoturism, condus pe direcția Sibiu – Brașov, la km 262+630, în localitatea Arpașu de Jos, a pierdut controlul asupra direcției de deplasare, a părăsit partea carosabilă și a intrat în impact frontal cu un stâlp de beton situat pe trotuarul destinat pietonilor.

Conform sursei citate, în urma accidentului rutier șoferul, un bărbat de 25 de ani și Suceava, a decedat în drum spre Spital.
Polițiștii rutieri continuă cercetările în vederea stabilirii cu exactitate a cauzelor și condițiilor în care s-a produs accidentul rutier.
EVENIMENT
FOTO: 98 de ani de la moartea lui Ion I.C. Brătianu. PNL Alba Iulia a depus o coroană de flori la statuia din centrul muncipiului
Primarul din Alba Iulia, Gabriel Pleșa a depus marți, alături de colegii din organizația locală PNL, o coroană de flori la statuia lui Ion I.C. Brătianu, unul dintre cei mai importanți oameni de stat ai României moderne, la 98 de ani de la trecerea sa în eternitate.
„A fost un moment de respect și recunoștință față de un lider vizionar, artizan al Marii Uniri și promotor al democrației liberale. Moștenirea sa politică și morală rămâne un reper de responsabilitate,…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. Echipa UTCN, locul I în România la competiția de programare Cloudflight Coding. Student: „Nu ne așteptam, am avut noroc”
Doi studenți din anul I ai Facultății de Automatică și Calculatoare din cadrul UTCN, George Bogdan Hosu și Ștefan Rusu, au câștigat recent locul I la nivel național în cadrul competiției europene Cloudflight Coding Contest desfășurat la CREIC, una dintre cele mai mari competiții de programare on-site din Europa.
Cei doi s-au clasat pe poziția 20 la nivel continental, din peste 2400 de participanți.
Un…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Copiii sunt tot mai dependenți de ecrane, dar adevărata problemă începe în familie. Psihologii explică riscurile reale
Copiii sunt tot mai dependenți de ecrane, dar adevărata problemă începe în familie. Telefonul a început să nu mai fie un simplu instrument pentru divertisment, ci a devenit un refugiu.
Telefonul a devenit o metodă de a evada din fața anxietății, a presiunii sociale și a unui sentiment de neglijare în familie.
Așadar, specialistul în psihologie Giuseppe Lavenia argumentează că adevărata problemă nu este dispozitivul în sine, ci vidul emoțional pe care acesta ajunge să îl…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
SEBEȘ: Programul evenimentelor de Ziua Națională. Paradă militară și spectacol al portului popular, cu o zi înainte de 1 Decembrie
Municipiul Sebeș marchează Ziua Națională a României printr-o serie de evenimente speciale organizate în 30 noiembrie și 1 decembrie 2025, astfel încât locuitorii orașului să poată participa și la sărbătoarea de la Alba Iulia din 1 Decembrie.
În urmă cu un secol, Sebeșul a fost un actor important în procesul Marii Uniri, contribuind cu 2.422 de adeziuni, cu una dintre cele mai mari delegații prezente la Alba Iulia și prin „Imnul Unirii”, compus de Ioan Băilă.
Citește mai mult pe Alba24.ro



