EVENIMENT
FOTO: Tânără din Sibiu rănită după ce a izbit cu mașina un stâlp
Un accident rutier în care a fost rănită o tânără în vârstă de 30 de ani, s-a produs duminică pe strada Maramureșului, din municipiul Sibiu.
Potrivit polițiștilor, în timp ce conducea autoturismul spre Șoseaua A Iulia, tânăra a pierdut controlul direcției de deplasare și a intrat în coliziune cu un stalp.
În urma impactului, femeia a fost rănit și a fost transportată, conștientă, la spital.
FOTO: sibiuindependent.ro
Sfântul Andrei este sărbătorit duminică, 30 noiembrie. Cu această ocazie, cei peste 800.000 de români care poartă numele ocrotitorului României își celebrează ziua de nume.
Sfântul Andrei, „cel întâi chemat” la apostolie, era frate al Sfântului Apostol Petru, care s-a numărat, de asemenea, printre cei 12 apostoli ai Domnului, fiind amândoi fiii pescarului Iona.
Misiunea de creştinare a neamurilor pe care a avut-o Sfântul Apostol a început după Înălţarea Domnului la…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Șofer beat și cu permisul suspendat, arestat la Turda. Avea 0,90 mg/l alcool pur în aerul expirat
Un bărbat de 44 de ani din Turda a ajuns în noaptea de joi spre vineri în arest preventiv după ce a fost prins conducând sub influența alcoolului, deși avea dreptul de a conduce suspendat. Polițiștii l-au oprit în trafic aproape de miezul nopții, iar etilotestul a indicat o alcoolemie ridicată de 0,90 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Potrivit IPJ Cluj, incidentul a avut loc în noaptea de 27 spre 28 noiembrie,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Alba Iulia: Reconstituiri ale ținutelor purtate de Mihai Viteazul, Gabriel Bethlen, Isabella Jagiello și Ecaterina de Brandenburg
Vizitatorii Muzeului Palatul Principilor Transilvaniei din Alba Iulia, amenajat în edificiul în care a locuit, în anii 1599 și 1600, și voievodul Mihai Viteazul, au ocazia să admire, începând din acest weekend, patru replici fidele ale veșmintelor princiare purtate de figuri emblematice ale istoriei Transilvaniei.
Veșmintele a patru dintre cei mai importanți principi ai Transilvaniei – Mihai Viteazul, Isabella Jagiello, Gabriel Bethlen și Ecaterina de Brandenburg – au fost…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Iluminatul festiv al Târgului de Crăciun din Florești se aprinde duminică seara. Primarul Bogdan Pivariu: Sărbătoarea ne unește
Comuna Florești intră oficial în atmosfera sărbătorilor de iarnă duminică seara, când iluminatul festiv va fi aprins începând cu ora 18:05 în Parcul Poligon. Winter Dream Florești – Târgul de Crăciun devine locul unde comunitatea se adună pentru a da startul unei perioade a bucuriei, luminii și emoției.
Evenimentul organizat de Primăria Comunei Florești marchează deschiderea sezonului de iarnă prin…
Citește mai mult pe Cluj24.ro



