EVENIMENT
FOTO: Țigări de contrabandă descoperite în casa unui bărbat arestat la domiciliu din Arad
Poliţiştii arădeni au găsit aproximativ 22.000 de pachete de ţigări de contrabandă, în valoare de peste 300.000 de lei, în timp ce făceau o verificare de rutină acasă la un bărbat aflat în arest la domiciliu.

Poliţiştii din cadrul Serviciului de Investigaţii Criminale Arad au efectuat controlul la un bărbat de 34 de ani, din localitatea Sânpaul, arestat la domiciliu într-un dosar de contrabandă, descoperind 21.962 de pachete netimbrate cu ţigarete (439.240 de ţigarete), care ar proveni din contrabandă.
"În urma verificărilor efectuate la imobilul în cauză şi în curtea acestuia, poliţiştii au descoperit ţigările într-o autoutilitară de culoare neagră, în alte două autoutilitare neînmatriculate, într-o anexă a unei hale, precum şi într-un tomberon aflat în curte", precizează un comunicat de presă remis, marţi, de Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Arad.
Întreaga cantitate de ţigarete, care are o valoare de piaţă de peste 300.000 de lei, a fost ridicată în vederea continuării cercetărilor, cauza fiind preluată de poliţiştii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalităţii Economice, sub supravegherea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Arad.
Pe numele bărbatului a fost întocmit un nou dosar de cercetare penală pentru contrabandă. AGERPRES / (AS - autor: Marian Buga, editor: Irina Poenaru, editor online: Ady Ivaşcu)
28 decembrie: Reprezentanții IPJ Alba au anunțat lista drumurilor pe care vor fi amplasate radarele de viteză în județul Alba.
Polițiștii atrag atenția cu privire la circulația pe drumurile publice în această perioadă. Județul Alba și o mare parte din țară este sub avertizare de intensificări ale vântului și precipitații predominant sub formă de ninsoare, ghețuș, polei și viscol.
Amplasarea radarelor în data de 28 decembrie 2025
- Drumul Naţional 1- Alba Iulia –...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO: Accident rutier în Aiud. Două persoane rănite ușor, după ce un autoturism a lovit două mașini parcate
Un accident rutier s-a produs sâmbătă seara, în municipiul Aiud, pe strada Mărășești, unde un autoturism a acroșat două mașini parcate.
La fața locului a intervenit Secția de pompieri Aiud, care a asigurat măsurile specifice și acordarea primului ajutor medical.

Conform informațiilor preliminare, nu au fost persoane încarcerate, însă două persoane ar fi fost rănite ușor în urma evenimentului rutier.
Pentru gestionarea situației au fost mobilizate o autospecială de...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Masa de Revelion este mai mult decât un festin, este un ritual al bucuriei și al speranței pentru anul care vine. Fie că alegem rețete moștenite din familie sau preparate mai sofisticate, meniul dintre ani adună laolaltă tradiția și dorința de răsfăț culinar.
Iată câteva idei care pot transforma seara de Revelion într-o adevărată sărbătoare a gustului.
Gusturi tradiționale care nu lipsesc de pe...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO. Colindatul între neamuri și vecini. Tradiția care ține comunitatea unită, păstrată în satele clujene
Dincolo de cetele de colindători și de ritualurile bine cunoscute ale Crăciunului, în satele județului Cluj se păstrează o tradiție mai puțin vizibilă, dar profundă. Colindatul între vecini, neamuri și prieteni.
E o practică mai “liniștită”, care are loc și în a doua și a treia zi de Crăciun, care are rolul de a întări legăturile dintre oameni și de a reînnoi încrederea comunitară la trecerea...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
