EVENIMENT
FOTO: Tragedie fără margini în Timiș! Oprit să strângă prelata, șoferul unei autoutilitare a fost spulberat MORTAL. Copil și femeie la spital

Un șofer a murit, în noaptea de sâmbătă spre duminică, după ce a fost lovit de un TIR. Tragedia a avut loc pe A1.
Un bărbat în vârstă de 56 de ani a condus un TIR pe A1 dinspre Timișoara către Deva, iar la un moment dat a acroșat o autoutilitară care era staționată pe banda de urgență.
În urma coliziunii, conducătorul autoutilitarei, în vârstă de 54 de ani, a murit, iar o fetiță de 5 ani și o femeie în vârstă de 36 de ani, pasagere în autoutilitară, au fost rănite și transportate la spital.
Șoferul oprise să strângă prelat autoutilitarei.
Polițiștii au întocmit un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de ucidere din culpă și vătămare corporală din culpă.
UPDATE: Tragedie pe A1 Deva – Nădlac: Șoferul vinovat de producerea accidentului a condus neîntrerupt peste 12 ore
Potrivit IPJ Timiș, la data de 3 septembrie 2022, în jurul orei 21:50, bărbatul ar fi condus un ansamblu de vehicule pe autostrada A1 Deva-Nădlac, pe sensul de deplasare Nădlac înspre Deva, iar, la km 451, ar fi provocat un accident rutier, în urma căruia a rezultat decesul unei persoane și rănirea altor două persoane.
Ca urmare a administrării probatoriului în cauză, s-a constatat faptul că acesta ar fi condus neîntrerupt 12 ore și 30 de minute, folosind atât cartela tahografică eliberată pe numele său, cât și o altă cartelă tahografică eliberată pe numele unei alte persoane, care nu se afla cu el în vehicul.
La momentul producerii accidentului, în aparatul tahograf al autovehiculului se afla introdusă o altă cartelă tahografică decât cea eliberată pe numele conducătorului auto.
Astfel, la data de 4 septembrie 2022, polițiștii rutieri au luat măsura reținerii conducătorului ansamblului de vehicule pentru 24 de ore, iar, la data de 5 septembrie 2022., magistrații au dispus aplicarea măsurii preventive a controlului judiciar, pentru 60 de zile.
Cercetările sunt continuate de politiștii din cadrul Biroului de Poliție Autostrada A1 Deva – Nădlac, sub supravegherea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Faget.
*
La nivelul Biroului de Politie Autostrada A1 Deva – Nadlac, în primele opt luni ale anului 2022, atât în cadrul activităților zilnice de patrulare, supraveghere, îndrumare și control al traficului rutier, cât și în cadrul acțiunilor tematice preventiv-reactive, în ceea ce privește verificarea legalității transportului rutier de mărfuri sau persoane, au fost constatate 728 de contravenții pentru nerespectarea prevederilor ORDONANȚEI GUVERNULUI nr. 37 din 7 august 2007 privind stabilirea cadrului de aplicare a regulilor privind perioadele de conducere, pauzele și perioadele de odihnă ale conducătorilor auto și utilizarea aparatelor de înregistrare a activității acestora, în valoare de aproximativ 2.512.000 de lei.
UPDATE: Tragedie pe A1 Deva – Nădlac: Peste ce au fost comise 168 de abateri
Dintre acestea 168 de abateri au fost pentru manipularea aparatului tahograf prin utilizarea unor dispozitive cu proprietăți magnetice sau telecomandă, precum și prin utilizarea unei alte cartele decât cea eliberată pe numele conducătorului auto.
În toate aceste cazuri, a fost dispusă și măsura imobilizării vehiculului, până la îndeplinirea condițiilor de legalitate pentru continuarea transportului.
De asemenea, în perioada menționată, au fost constatate 38 de contravenții pentru încălcarea prevederilor HOTĂRÂRII GUVERNULUI nr. 69 din 1 februarie 2012 _privind stabilirea încălcărilor cu caracter contravențional ale prevederilor Regulamentului (CE) nr. 1.071/2009 al Parlamentului European și al Consiliului din 21 octombrie 2009.
Polițiștii recomandă tuturor conducătorilor auto să respecte legislația rutieră în vigoare și legislația incidentă în domeniul legalității transportului rutier de mărfuri sau persoane, pentru a ajunge în siguranță la destinație.

FC Universitatea Cluj și FCSB au ajuns la un acord pentru împrumutul pe un sezon al atacantului de bandă Andrei Gheorghiță (23 de ani), cu opțiune de cumpărare la finalul stagiunii.
„Bun venit, Andrei Gheorghiță! Cluburile FC Universitatea Cluj și FCSB au ajuns la un acord privind împrumutul pe un sezon, cu opțiune de cumpărare, al atacantului de bandă Andrei Gheorghiță (23 de ani)”, a transmis „U”…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO: Pompierii din cadrul ISU Alba continuă misiunile de sprijin pentru oamenii afectați de inundații din județul Suceva

Pompierii din cadrul ISU Alba aflați în județul Suceava continuă misiunile în sprijinul oamenilor afectați de inundații, acolo unde apa a lăsat în urmă durere și neputință. Încă de la început, aceștia au avut parte zile pline de efort și au dovedit solidaritate și devotament.
„Vă mulțumim, dragi colegi, pentru tot ceea ce ați făcut și faceți în continuare acolo. Sunteți un adevarat sprijin pentru oameni care au în continuare nevoie de voi mai mult decât oricând,…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Am ajuns de câteva ori, de-a lungul timpului, la UPU (Unitatea de Primiri Urgențe), prin mai multe părți ale Europei. Nu intenționat, că nu planifici niciodată în mod voit să mergi la Urgențe. S-a întâmplat pur și simplu să-mi facă probleme sănătatea – probleme care, după percepția proprie, nu sufereau amânare – așa că m-am dus, indiferent de locația în care ma aflam. Citind atâtea opinii despre serviciile de la UPU, am zis să vin c-o perspectiva nouă.
Astfel, am…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Taximetrist din Gherla, arestat pentru proxenetism. Două femei au fost exploatate timp de 5 ani

Un bărbat din Gherla a fost arestat preventiv, fiind acuzat că, timp de 5 ani, a obligat două femei să se prostitueze, obținând bani din activitatea acestora.
Ancheta a scos la iveală modul în care taximetristul transporta femeile către clienți, atât în municipiul Gherla, cât și în localitățile învecinate.
Anchetatorii susțin că, din 2021 până în august 2025, bărbatul, care lucra ca taximetrist, a…
Citește mai mult pe Cluj24.ro