EVENIMENT
FOTO: Trei persoane rănite, în urma coliziunii dintre două autoturisme, în județul Sibiu. Vinovată, o șoferiță care nu a acordat prioritate
Două persoane au fost rănite într-un accident rutier produs marți, 11 decembrie, pe DN 7, la kilometrul 256+300, în afara orașului Tălmaciu din județul Sibiu.

Potrivit IPJ Sibiu, o femeie de 49 de ani, din Sibiu, în timp ce conducea autoturismul, a virat la stânga fără să acorde prioritate și a intrat în coliziune cu un autoturism condus regulamentar din sens opus de către un bărbat în vârstă de 29 de ani, din București.

În urma impactului dintre cele două autoturisme a rezultat rănirea șoferului nevinovat și a doi pasageri din mașina pe care acesta o conducea.
Potrivit sursei citate, în zonă se circulă îngreunat, traficul rutier fiind dirijat de către polițiști.
EVENIMENT
Producătorii de carne de porc avertizează: fermele românești vor începe să se închidă în curând
Producătorii de carne de porc avertizează că fermele românești vor începe să se închidă în curând. Aceștia reclamă că situația în sector este critică din cauza scăderii accelerate a prețului de vânzare, în condițiile creșterii costurilor reale de producție.
Producătorii atenționează asupra lipsei măsurilor concentrate și a susținerii din partea partenerilor, fie din lanțul de procesare, fie din cel de distribuție.
Conform datelor publicate de Comisia de...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Studenții UBB Cluj-Napoca pregătesc proteste în stradă. Se opun creșterii taxelor universitare
Senatul Universității ”Babeș-Bolyai” (UBB) a aprobat Regulamentul privind taxele de admitere, școlarizare și finalizare a studiilor pentru anul universitar 2026–2027, în ciuda votului nefavorabil al studenților reprezentanți și a nemulțumirii organizațiilor studențești.
Organizația Studenților din Universitatea Babeș-Bolyai (OSUBB), Consiliul Studenților din Universitatea Babeș-Bolyai (CSUBB) și Uniunea...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Vremea până în 1 martie în Transilvania și în țară. Când se încălzește iar. Prognoza meteo pe regiuni
Vremea până în 1 martie: temperaturile vor continua să fie scăzute, cel puțin până la mijlocul acestei săptămâni. Sunt anunțate și ninsori în centru, sud și nord-est.
Apoi temperaturile urcă ușor, în 19-20 februarie, în Transilvania până la 6-7 grade, în Muntenia până la 8-9 grade și în Banat până la 8-12 grade. În Moldova va fi frig, maximele ajungând doar la 4 grade.
Vezi și Vremea în Alba în săptămâna 16-22 februarie. Prognoza meteo pe localități din...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Emil Boc, despre criza de la Centura Metropolitană: „Primăria nu este sub nicio formă implicată în vreo fraudă”
Primarul Clujului, Emil Boc, a avut o intervenție amplă în ședința Consiliului Local pe tema blocajului de la Centura Metropolitană, în contextul suspiciunilor de fraudă privind asocierea dintre Dimex și compania bosniacă Integral Inženjering.
Edilul a respins ferm orice implicare a municipalității și a susținut că toate procedurile au fost respectate „ca la carte”.
„Nu vorbim de proiecte mici, ci de...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
