Connect with us

EVENIMENT

FOTO: Turiști germani blocați cu un autocar în drum spre Pasul Tihuța, pe Cod Roșu de furtună. Jandarmii montani au intervenit în sprijinul acestora

Publicat

Jandarmii montani din judeţul Bistriţa-Năsăud au intervenit, joi după-amiază, în sprijinul a 22 de turişti germani aflaţi într-un autocar ce se defectase pe DN 17, în drum spre Castelul Dracula din Pasul Tihuţa, în timp ce zona se afla sub avertizare meteo cod roşu de furtună, potrivit comunicatului de presă remis de Inspectoratul de Jandarmi Judeţean (IJJ).

Autocarul se defectase în zona Valea Străjii şi staţiona de aproximativ trei ore, când jandarmii montani din Piatra Fântânele au trecut prin zonă şi au oprit pentru a le oferi asistenţă.

"Având în vedere faptul că defecţiunea suferită la motor nu a permis continuarea drumului, turiştii riscau să îşi petreacă noaptea în autocar, până la sosirea altei maşini cu care aceştia să îşi continue traseul. Având în vedere faptul că prima oprire ar fi fost Castelul Dracula, jandarmii montani au solicitat Primăriei Tiha Bârgăului un mijloc de transport cu care turiştii germani să fie transportaţi în siguranţă către unitatea de cazare. Cu sprijinul autorităţilor locale, s-a reuşit îmbarcarea tuturor persoanelor în alt mijloc de transport şi transportul acestora la hotel, unde vor fi cazaţi peste noapte", se precizează în comunicatul IJJ Bistriţa-Năsăud.

Potrivit jandarmilor, turiştii au fost impresionaţi de gestul acestora şi au declarat că, în cele trei ore cât au staţionat la Valea Străjii, nimeni nu a oprit să îi întrebe dacă au nevoie de ajutor.

AGERPRES

sursa foto: Jandarmeria Bistrița - Facebook

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Cetatea din Alba Iulia și unele obiective din oraș, subiect de fake news generat cu ajutorul AI. Mulți locuitori dau ”like”

Publicat

cetatea din alba iulia și unele obiective din oraș, subiect

O fotografie falsă cu Alba Iulia, generată cu ajutorul Inteligenței Artificiale și însoțită de un text care amestecă adevăr istoric și informație imaginară a fost postată pe contul de Facebook ”Tăranul vesel”, un cont care răspândește intens postări realizate cu AI. 

Postarea a fost apreciată și repostată inclusiv de locuitori ai orașului, deși pentru orice albaiulian ar trebui să fie evident că Cetatea Alba Carolina nu este înconjurată de șanțuri cu apă...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

CCR a amânat pe luni decizia privind legea pensiilor speciale ale magistraților

Publicat

1765364125 ccr scaled e1739974914664.jpg






Judecătorii Curții Constituționale a României au suspendat temporar dezbaterea asupra legii care modifică regimul pensiilor speciale ale magistraților, urmând să reia deliberările și să pronunțe o decizie luni. Subiectul este unul extrem de sensibil, după ce actul normativ a fost contestat de Înalta Curte de Casație și Justiție, care susține că legea afectează independența justiției.

Înalta Curte de...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Decizia CCR legată de pensiile speciale ale magistraților, AMÂNATĂ din nou. Când se va rediscuta

Publicat

Șase procurori și o judecătoare din alba, printre semnatarii listei

Curtea Constituțională a Românei a discutat, duminică, sesizarea Înaltei Curți de Casație și Justiție în legătură cu noul proiect al Guvernului Bolojan privind reforma pensiilor magistraților. Decizia a fost amânată din nou. 

O decizie pe acest subiect ar trebui să fie luată luni, 29 decembrie. Decizia a mai fost amânată și în data de 10 decembrie, când a fost stabilit termenul de astăzi.

Ședința de duminică a început la ora 13:00, dar pe parcurs ar fi rămas fără...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO. Revelion 2026 la Cluj-Napoca. Concerte live și spectacol de drone în Piața Unirii. Află programul

Publicat

605138307 1203697708610131 2296541088589288704 n.jpg






Cluj-Napoca întâmpină Noul An cu muzică live, efecte vizuale și atmosfera de poveste a Târgului de Crăciun. Primăria și Consiliul local invită clujenii, turiștii și oaspeții orașului să participe la Revelionul 2026, organizat în centrul orașului, cu un program artistic și un show de drone care va marca miezul nopții.

,,Sărbătorile sunt despre a fi împreună, iar cel mai frumos cadou rămâne timpul...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe