EVENIMENT
FOTO: Un autoturism scăpat de sub control a intrat în gardul unei case, în Timiș. Șoferul era beat
Un accident rutier a avut loc, joi după-amiază, în localitatea Cenad, județul Timiș. Din primele date, șoferul unui autoturism a pierdut controlul asupra direcției de deplasare și a intrat cu mașina într-un gard. Bărbatul era băut.
Potrivit IPJ Timiș, un bărbat, în vârstă de 66 de ani, a condus un autoturism pe DE 151 ( drum de exploatare agricol), dinspre Pădurea Lunca Mureșului înspre centrul localității Cenad, iar după de a traversat digul de protecție al localității a pierdut controlul asupra direcției de deplasare, a părăsit partea carosabilă și a intrat în coliziune cu un gard împrejmuitor.

În urma impactului a rezultat rănirea conducătorului auto și a unei femei, în vârstă de 61 de ani, pasageră în autoturism.
Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultând valoarea de 0,97 mg/l alcool pur în aerul expirat.
În cauză, a fost întocmit un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de vătămare corporală din culpă și conducerea unui autovehicul sub influența băuturilor alcoolice, cercetările fiind continuate în vederea stabilirii cauzelor producerii accidentului rutier.
EVENIMENT
Un bărbat diagnosticat cu o formă gravă de cancer și-a câștigat dreptul la tratament gratuit, la Curtea de Apel Alba Iulia
Un bărbat diagnosticat cu o boală gravă și-a câștigat dreptul la tratament gratuit, la Curtea de Apel Alba Iulia. Este vorba despre o acțiune în instanță la care persoanele diagnosticate cu boli grave sunt nevoite să recurgă pentru a avea o șansă la vindecare.
Cel mai recent caz de acest fel a primit o rezolvare în ultimele zile ale anului 2025, mai exact pe 29 decembrie. Situția este similară cu multe alte cazuri de acest fel pe care alba24.ro le-a prezentat de-a lungul...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Cercetarea de top se face și la Cluj. Nicolae Bâlc, profesor la UTCN, premiat de comunitatea științifică internațională
Un început de an cu semnificație specială pentru mediul academic clujean. Nicolae Bâlc, profesor al Universității Tehnice din Cluj-Napoca, a primit recent Premiul de excelență în cercetare, acordat de comunitatea științifică internațională pentru contribuțiile și inovațiile aduse prin lucrările publicate.
Premiul a venit neașteptat, mărturisește cercetătorul, care spune că a fost anunțat inițial doar...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Inspectoratul Județean de Jandarmi Alba anunță că mai mulți jandarmi din Roșia Montană au intervenit pentru a tăia un copac căzut pe drum, pe raza Valea Bistrei. Evenimentul a avut loc marți, 6 ianuarie și a fost comunicat de reprezentanții Jandarmeriei Alba.
Din câte se pare copacul bloca traficul rutier în zonă.
Recent, adjunctul Jandarmeriei Alba, Cosmin Jurcoveț a ieșit la pensie după o carieră în armată și jandarmerie.
CITEȘTE ȘI: Cosmin Jurcoveț, prim adjunct al...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Concediu plătit pentru burnout. Angajații din România ar putea beneficia de zile de concediu pentru epuizare profesională. PROIECT
Concediu plătit pentru burnout. Angajații din România ar putea beneficia de concediu plătit pentru epuizare profesională, fără a fi obligați să prezinte documente medicale. Măsura este prevăzută într-un proiect de lege depus la Senat la finalul anului 2025.
Proiectul vizează prevenirea burnout-ului și introduce obligații pentru angajatori, într-un domeniu care nu este reglementat distinct în prezent.
Inițiativă legislativă, la Senat
Propunerea legislativă privind...
Citește mai mult pe Alba24.ro
