EVENIMENT
FOTO: Un autoturism scăpat de sub control a intrat violent într-un stâlp, pe DN 15 în județul Neamț

Un bărbat a ajuns la spital după un accident rutier produs, marți, pe DN 15 în localitatea Dumbrava Roșie din județul Neamț. Bărbatul a pierdut controlul asupra volanului, iar mațina a ieșit de pe șosea și a lovit un stâlp.
Potrivit ISU Neamț, accidentul s-a produs în jurul orei 09:00, pe DN 15 pe raza comunei Dumbrava Roșie.
Din primele informații, un autoturism în care se afla doar conducătorul auto a părăsit partea carosabilă și s-a izbit de un stâlp.
UPDATE: IPJ Neamț: Accidentul s-a produs pe fondul unei afecțiuni medicale
Potrivit IPJ Neamț, din primele cercetări efectuate de polițiști a reieșit că, în timp ce un bărbat, în vârstă de 49 de ani, din Săvinești, conducea un autoturism pe drumul național 15, în localitatea Dumbrava Roșie, ar fi pierdut controlul asupra direcției de deplasare, moment în care a părăsit partea carosabilă și a intrat în coliziune cu un stâlp.
În urma evenimentului rutier a rezultat rănirea conducătorului auto.
Acesta a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.
În cauză, polițiștii continuă cercetările, sub aspectul comiterii infracțiunii de vătămare corporală din culpă, în vederea stabilirii cauzelor și condițiilor în care a avut loc evenimentul rutier.
În urma impactului a rezultat o victimă neîncarcerată.
Echipajul SMURD TIM a preluat victima, un bărbat de 49 de ani, acordându-i îngrijiri medicale după care au transportat-o la UPU Piatra Neamț.
Traficul rutier a fost blocat pe un sens de deplasare.
La fața locului au intervenit pompierii pietreni cu o autospecială de stingere cu modul pentru descarcerare și o ambulanță SMURD TIM.
Citește Romania24.ro pe Google News

Numărul normelor ocupate cu profesori titulari a crescut cu aproximativ 3% pentru anul școlar 2025-2026, în timp ce posturile la plata cu ora s-au redus la jumătate, potrivit datelor preliminare transmise luni de Ministerul Educației.
Conform datelor oficiale, „măsurile adoptate au condus la reducerea semnificativă a celor peste 30.000 norme didactice de predare salarizate în regim de plată cu ora, în anul şcolar…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Îngrijitor de câini, terapeut vocal sau instructor de șah. Noile meserii din 2025: care sunt cerințele pentru a lucra în domeniu

Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale a transmis luni către Cluj24 lista noilor ocupații introduse în Clasificarea Ocupațiilor din România (COR) în anul 2025. Actualizarea vine ca răspuns la schimbările economice și sociale, dar și la noile tendințe din piața muncii.
De la meserii digitale și tehnicieni pentru energie verde, până la ocupații accesibile precum îngrijitor de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Ministrul Apărării avertizează: România trebuie să se obișnuiască cu incursiunile dronelor rusești

Ministrul Apărării, Ionuț Moșteanu, afirmă duminică asupra faptul că România trebuie să se aștepte la repetarea incidentelor cu drone rusești în spațiul aerian, acestea fiind parte dintr-o strategie de testare a NATO. Oficialul subliniază că soluția este o coordonare strânsă cu aliații și întărirea capacităților de apărare.
„Este singura explicație solidă”
Întrebat despre strategia că…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Weekend „de foc” pentru pompierii clujeni. Peste 230 de intervenții, inclusiv un incendiu devastator și accidente rutiere

Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Avram Iancu” al județului Cluj a avut un sfârșit de săptămână extrem de solicitant. În perioada 12-14 septembrie 2025, pompierii și paramedicii SMURD au desfășurat 231 de misiuni.
Dintre acestea, 48 de intervenții au vizat accidente rutiere, incendii sau alte situații de urgență, iar 183 de solicitări au fost gestionate de echipajele SMURD, care au acordat…
Citește mai mult pe Cluj24.ro