EVENIMENT
FOTO: Un autoturism scăpat de sub control s-a răsturnat pe marginea drumului, în județul Vâlcea. Trei victime
Un accident a avut loc, miercuri după-amiază în municipiul Râmnicu Vâlcea. Trei persoane au fost rănite după ce autoturismul în care se aflau s-a răsturnat pe marginea drumului.
Potrivit ISU Vâlcea, accidentul rutier s-a produs în municipiul Râmnicu Vâlcea spre localitatea Copăcelu.
UPDATE 1: O singură persoană are traumatisme minore și refuză transportul la spital. Pompierii militari au asigurat măsuri de apărare împotriva incendiilor.
Din primele date, în evenimentul rutier a fost implicat un singur autoturism, care s-a răsturnat pe marginea drumului.
În mașină se aflau trei ocupanți.
Persoanele s-au autoevacuat și sunt evaluate de echipajele SAJ.
Pompierii militari s-au deplasat cu o autospecială de stingere cu modul de descarcerare și o autospecială de stingere, iar SAJ cu 3 ambulanțe.
EVENIMENT
SURSE: Dan Motreanu, noul favorit pentru șefia SRI. Variantă de compromis acceptată de Nicușor Dan și coaliția de guvernare
Președintele României, Nicușor Dan, va începe săptămâna viitoare negocierile cu liderii coaliției de guvernare pentru numirea noilor șefi ai serviciilor secrete.
Potrivit surselor politice citate de Cotidianul.ro, pe lista favoriților pentru conducerea Serviciului Român de Informații a apărut un nume nou: Dan Motreanu, secretarul general al PNL.
Dan Motreanu este descris de surse din coaliție drept „o...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis, joi, 29 ianuarie, o avertizare Cod galben de ceață densă pentru mai multe zone din județul Cluj.
Avertizarea este valabilă pentru ziua de joi, până la ora 15:00.
Potrivit meteorologilor, se va semnala ceață ce determină vizibilitate redusă, sub 200 m și izolat sub 50 m.
Zonele vizate de Codul galben sunt Turda, Câmpia Turzii, Viișoara, Mihai...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Simona Halep, mesaj de la Cluj pentru tinerii șoferi: Să lăsăm telefonul la volan, condusul înseamnă responsabilitate
Marea campioană la tenis, Simona Halep, a transmis, joi, un mesaj tinerilor șoferi, cărora le-a cerut să lase telefonul când sunt la volan și să dea dovadă de atenție maximă. ”Condusul înseamnă responsabilitate”, a spus aceasta.
Halep a participat la Cluj-Napoca la Conferința CARS Talks, parte a campaniei CARS – Condu Atent, Responsabil și în Siguranță care aduce în prim-plan educația și siguranța...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
CJ Cluj contestă despăgubirile pe terenurile expropriate la calea ferată Cluj-Oradea. Diferențe uriașe de preț în aceeași zonă
Consiliul Județean Cluj a aprobat un proiect de hotărâre prin care va încasa despăgubirile stabilite de CFR pentru terenurile expropriate în cadrul proiectului de electrificare și reabilitare a liniei de cale ferată Cluj-Napoca Oradea Episcopia Bihor, dar va contesta în instanță sumele considerate subevaluate.
Este vorba în special despre terenuri aflate în proprietatea județului, în zona Tăietura Turcului,...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
