EVENIMENT
FOTO: Un bărbat de 36 de ani GRAV rănit, după ce s-a răsturnat cu tractorul, într-o localitate din Constanța

Un bărbat de 36 de ani a fost grav rănit, în urma unui accident rutier produs în localitatea Crucea din județul Constanța.
Potrivit ISU Constanța, bărbatul a rămas blocat în tractor, după ce autovehiculul s-a răsturnat, fiind nevoie de intervenția ehipajelor de descarcerare.
La locul accidentului a intervenit o autospecială de stingere cu modul de descarcerare de la Punctul temporar de stingere Crucea și un echipaj SMURD B.
Bărbatul în vârstă de 36 de ani a fost extras de echipajele de salvare și preluat de echipajul de prim ajutor, acesta fiind transportat la spital cu multiple politraumatisme.
Polițiștii efectuează cercetări pentru stailirea împrejurărilor în care s-a produs evenimentul rutier.
EVENIMENT
Institutul de Urologie și Transplant Renal din Cluj lansează o campanie de strângere de fonduri pentru repararea acoperișului

Centrul Integrat de Transplant Multiorgan din Cluj, singurul de acest fel din România și Europa de Sud-Est, nu a fost inclus pe lista de finanțare prin PNRR sau alte programe europene. Astfel, institutul continuă să funcționeze în mansarda Palatului „nou”, o clădire istorică ridicată în 1900, cu un acoperiș deteriorat, deasupra blocului operator recent renovat.
Institutul Clinic de Urologie și Transplant…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Apel disperat pentru sănătatea copiilor. Alin Tișe cere sprijin pentru Spitalul Pediatric Monobloc lăsat fără banii din PNRR

Președintele Consiliului Județean Cluj, Alin Tișe, lansează un apel public către autoritățile locale din Transilvania pentru susținerea unuia dintre cele mai importante proiecte de infrastructură medicală din România, Spitalul Regional Monobloc pentru Copii din Cluj-Napoca.
Decizia recentă a Guvernului de a nu include acest proiect pe lista finanțărilor prin PNRR, alături de Centrul de Transplant Multiorgan, a…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Daniel David anunță schimbări majore la Evaluarea Națională la clasele a II-a, a IV-a și a VI-a. Apar itemii de tip PISA

Evaluările naționale din clasele a II-a, a IV-a și a VI-a vor fi modificate, a anunțat ministrul Educației, clujeanul Daniel David
Potrivit acestuia, în perioada imediat următoare va fi emis un ordin de ministru care schimbă structura acestor testări, prin extinderea competențelor verificate.
Daniel David : Antrenăm copiii să utilizeze conținutul la viața de zi cu zi
„Testările ar trebui să măsoare mai…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. AUR, a depus denunț penal împotriva Guvernului și AEP: „Au blocat alegerile pentru Primăria Capitalei”

Reprezentanții AUR au anunțat că au depus, marți, un denunț penal la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție împotriva Guvernului, Autorității Electorale Permanente și Ministerului de Interne, acuzând abuz în serviciu și împiedicarea exercitării drepturilor electorale.
Potrivit reprezentanților AUR, instituțiile vizate ar fi blocat intenționat organizarea alegerilor pentru Primăria…
Citește mai mult pe Cluj24.ro