Connect with us

EVENIMENT

FOTO: Un bărbat, rezident în Italia, venit acasă de Crăciun, a murit după ce a fost bătut de un șofer, în Olt. Incidentul, prezentat și în presa italiană

Publicat

Un bărbat în vârstă de 41 de ani, din localitatea Grădinile, județul Olt, a murit la spital după ce a fost bătut de un şofer craiovean înainte de Crăciun. Grigore Popescu locuia în Italia şi venise în ţară pentru a petrece sărbătorile de iarnă.

Înainte de Crăciun, bărbatul a fost implicat într-o altercaţie, fiind bătut de un craiovean de 31 de ani. Incidentul s-a petrecut în noaptea de 21 spre 22 decembrie, pe strada Doljului din Craiova.

„Poliţiştii din cadrul Secţiei 4 Craiova au reţinut, duminică, un bărbat de 31 de ani, din municipiu. Acesta este bănuit de săvârşirea infracţiunii de vătămare corporală. Oamenii legii au stabilit că, în noaptea de 21 spre 22 decembrie, ar fi condus un autoturism pe strada Doljului, din Craiova. Pe partea carosabilă ar fi pătruns un bărbat de 41 de ani, din comuna Grădinile, judeţul Olt, care s-ar fi aflat în stare de ebrietate. Conducătorul autoturismului a coborât şi i-ar fi aplicat bărbatului băut mai multe lovituri cu pumnii în zona feței, după care a părăsit zona”, au precizat atunci reprezentanţii IPJ Dolj.

Bărbatul de 41 de ani a intrat în comă, iar sâmbătă, pe 28 decembrie, a murit.

În Italia, bărbatul era legitimat la echipa de futsal A.S.D Arzachena 2015 și avea mulți prieteni în zona în care trăia.

De când a intrat în comă, prietenii, rudele şi coechipierii lui au sperat că el își va reveni.

Despre moartea lui a scris și presa din Italia.

„Originar din România, cu domiciliul în Palau și jucătorul A.S.D Arzachena 2015, Grigore Popescu, Grig sau Gregorio pentru prieteni, a decedat în această dimineață, la ora 7:00, după ce s-a luptat cu moartea timp de câteva zile. El lasă în urmă o soție și o fetiţă pe care le iubea la infinit. Revenind în România pentru a-și petrece vacanța alături de rudele sale, jucătorul a fost victima unui atac în circumstanțe încă nelămurite. Grig s-a lovit violent cu capul pe trotuar și a intrat în comă”, notează galluraoggi.it.

De asemenea, clubul de fotbal la care era legitimat a transmis un mesaj oficial la aflarea veştii că Grigore Popescu a murit.

„Nu există cuvinte care să spună ceea ce simțim acum. Astăzi vom juca în cupa italiană. Am decis să o facem pentru tine! Bună călătorie, pentru totdeauna unul dintre noi, Grig Popescu”, a transmis clubul.

Pe pagina de Facebook a bărbatului de 41 de ani au fost postate sute de mesaje de condoleanţe.

Bărbatul de 31 de ani, din Craiova, care l-a bătut pe Grigore Popescu a fost arestat preventiv pe data de 23 decembrie pentru vătămare corporală.

Potrivit anunțului făcut de prietenii din Italia ai bărbatului care a murit, în data de 6 ianuarie, la ora 8.30, se va oficia o slujbă de comemorare pentru acesta în localitatea sa de rezidență din Italia, Palau, la biserica „Nostra Signora della Grazie”.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Dan Petrescu, despre duelul CFR Cluj – Universitatea Craiova: Dacă putem să scoatem o victorie ar fi fantastic

Publicat

petrescu e1754159210959.jpg






Andrenorul echipei CFR Cluj, Dan Petrescu, susține că trebuie să găsească soluții pentru meciul cu Universitatea Craiova, numai că acestea sunt ”puține”, din cauza accidentărilor și jucătorilor care nu au jucat la nivelul la care se aștepta.

”Trebuie să jucăm cu cât mai mulți jucători care au jucat de data asta. Trebuie să ne gândim și să nu-i accidentăm. Problema cu accidentările, transferurile…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Keita, un mijlocaș pentru CFR Cluj. Vine de la Petrolul Ploiești, după ce a mai jucat la echipe din Franța

Publicat

keita 2 e1754163762981.jpg






Cluburile CFR 1907 Cluj și FC Petrolul Ploiești au ajuns la un acord pentru transferul mijlocașului Tidiane Keita (28 de ani) la formația din Gruia.

Tidiane și-a început cariera în Franța, la grupele de juniori ale celor de la Toulouse FC. Mijlocașul vine în Gruia după un sezon petrecut la Petrolul Ploiești, unde a impresionat prin evoluțiile sale.

Până să ajungă în România, acesta a jucat în Franța,…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO FOTO. Lume multă și muzică bună la Vamos a la Playa pe malul Someșului în cartierul Grigorescu. Concert Mano&Gregor

Publicat

whatsapp image 2025 08 02 at 20.55.23.jpeg






Sute de clujeni participă, sâmbătă seara, la festivalul Vamos a la Playa din cartierul clujean Grigorescu și asistă la concertul trupei Mano&Gregor.

În fața scenei amplasate pe malul Someșului s-au adunat fanii trupei, dar nu numai, ci și clujeni ieșiți cu familia ori cu cățelul pentru a asculta muzică bună.

Mano&Gregor cântă indie folk, un gen muzical încă la început de drum în România, ei…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Cu cât se scumpesc mașinile noi, după majorarea cotei TVA. Exemple de prețuri pentru modele vândute pe piața din România

Publicat

cu cât se scumpesc mașinile noi, după majorarea cotei tva.

Cu cât se scumpesc mașinile noi, după majorarea cotei TVA. Autovehiculele comercializate de producători, pe piața din România, sunt mai scumpe.

Începând vineri, 1 august 2025, TVA-ul a fost majorat, în cazul automobilelor, de la 19% la 21%.

Cât cresc prețurile la mașinile noi, după majorarea cotei TVA: Dacia

Mașinile Dacia sunt cunoscute, dar și foarte populare, datorită prețurilor accesibile. Începând cu Logan și până la Bigster, Dacia a majorat prețurile modelelor…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe