Connect with us

EVENIMENT

FOTO: Un depozit în care se aflau 2.000 de tone de cereale a ars complet într-un incendiu violent în Sântana – Arad

Publicat

incendiu
sursa foto: ISU Arad

Un incendiu puternic a cuprins, în noaptea de sâmbătă spre duminică, un depozit cu 2.000 de tone de cereale, situat în oraşul arădean Sântana, întreaga construcţie fiind distrusă de flăcări.

incendiu

Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Arad, George Pleşca, a declarat că incendiul a izbucnit în jurul orei 2,00, la faţa locului intervenind Detaşamentul de Pompieri Arad şi pompieri din Chişineu-Criş şi Sântana.

incendiu

„În depozit se aflau aproximativ 2.000 de tone de cereale, iar în momentul sosirii echipajelor de intervenţie, incendiul se manifesta generalizat la întreaga structură, cu posibilitatea propagării la alte construcţii anexe şi la patru camioane de transport. Intervenţia a fost foarte dificilă, din cauza posibilităţii prăbuşirii construcţiei, a prezenţei din abundenţă a materialului combustibil şi a imposibilităţii pătrunderii în interiorul construcţiei”, a declarat Pleşca.

incendiu

Duminică dimineaţa, pompierii încă acţionau pentru stingerea ultimelor focare, iar o autospecială a Detaşamentului de Pompieri Arad va rămâne în zonă pentru supraveghere.

„Nu s-au înregistrat victime, dar a ars în totalitate depozitul şi un cap tractor. Cauza incendiului este în curs de stabilire”, a mai precizat reprezentantul ISU Arad. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

7 noiembrie: Prima atestare documentară a municipiului Aiud, în urmă cu 732 de ani. Istoria localității

Publicat

7 noiembrie: prima atestare documentară a municipiului aiud, în urmă

Municipiul Aiud împlinește vineri, 7 noiembrie, 732 de ani de la prima atestare documentară. 

„Astăzi, 7 noiembrie, sărbătorim 732 de ani de la prima atestare documentară a municipiului Aiud. În anul 1293, Aiudul a fost menționat pentru prima dată într-un document emis de regele Ladislau al IV-lea al Ungariei, confirmat ulterior de regele Andrei al III-lea.

De-a lungul secolelor, Aiudul a crescut, s-a transformat și a devenit un loc plin de viață, istorie și cultură….

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Președintele PSD Câmpia Turzii, întâlnire în SUA cu unul dintre fiii lui Donald Trump: Un lider care a schimbat cursul istoriei

Publicat

avram gal si eric trump.jpg






Președintele PSD Câmpia Turzii, Avram Gal,  a avut o întâlnire în Statele Unite ale Americii cu Eric Trump, unul dintre fiii actualului președinte american Donald J. Trump.

Discuțiile, spune acesta, au vizat posibile investiții în România și relansarea relațiilor economice româno-americane la nivel privat.

„Am avut bucuria de a mă revedea cu Eric Trump, fiul președintelui Statelor Unite ale Americii,…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Vremea până în 8 decembrie. Temperaturi neobișnuite, perioade cu ploi. Prognoza meteo pe patru săptămâni

Publicat

vremea până în 8 decembrie. temperaturi neobișnuite, perioade cu ploi.

Vremea până în 8 decembrie. Meteorologii anunță temperaturi mai ridicate decât cele normale, în următoarea perioadă.

Temperaturile vor urca până la 14 grade săptămâna viitoare, apoi vor fi maxime de 10-12 grade Celsius. Maximele vor fi pozitive, până la începutul lunii decembrie.

De 1 decembrie sunt anunțat ploi în majoritatea regiunilor și maxime de 9-10 grade.

Vezi și Vremea de weekend în Alba, 7-9 noiembrie: Se încălzește ușor, câteva ploi. Prognoza meteo pe…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Bărbatul în vârstă de 65 de ani din Teiuș care a avut relații intime cu o minoră de 15 ani, arestat preventiv pentru 30 de zile

Publicat

trei deținuți ai penitenciarului aiud, trimiși în judecată după ce

Ioan Petrușe, bărbatul în vârstă de 65 de ani din Teiuș, acuzat de procurori că ar fi întreținut relații sexuale cu o minoră în vârstă de 15 ani, a fost arestat preventiv.

Acesta a cerut să fie arestat la domiciliu, sau chiar pus sub control judiciar, dar magistrații Judecătoriei Alba Iulia au respins cererea sa. Mai exact în data de 6 noiembrie 2025, magistrații Judecătoriei Alba Iulia, au admis cererea procurorilor și au dispus arestarea preventivă. 

Vârstinicul își…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe