EVENIMENT
FOTO: Un kilogram de droguri, confiscat de poliţişti de la o femeie de 35 de ani din Bistrița
O femeie de 35 de ani din municipiul Bistriţa a fost arestată preventiv pentru 30 de zile după ce locuinţele acesteia au fost percheziţionate de către poliţişti şi DIICOT, care au descoperit cantitatea de un kilogram de droguri, precum şi suma de 1.600 de euro, potrivit Inspectoratului General al Poliţiei Române.
Drogurile, spun anchetatorii, au fost procurate de femeie împreună cu un alt bărbat, în vederea comercializării.

"La data de 17 decembrie, în urma cercetărilor efectuate într-un dosar penal aflat în instrumentarea poliţiştilor de la Serviciul de Combatere a Criminalităţii Organizate Bistriţa-Năsăud, împreună cu procurorii DIICOT - Biroul Teritorial Bistriţa-Năsăud, au fost puse în aplicare 2 mandate de percheziţie, ambele în municipiul Bistriţa. De asemenea, poliţiştii şi procurorii au desfăşurat o acţiune operativă, în urma căreia a fost depistată, în flagrant delict, o persoană care ar fi achiziţionat substanţe susceptibile a produce efecte psihoactive. Din investigaţiile efectuate până în prezent, a reieşit faptul că, în cursul lunii decembrie 2021, o femeie şi un bărbat, ambii din Bistriţa, ar fi procurat, în vederea comercializării, aproximativ 1 kilogram de substanţe susceptibile a produce efecte psihoactive", se arată într-un comunicat al IGPR.
În urma percheziţiilor, au fost descoperite şi ridicate, în vederea indisponibilizării, o pungă care conţinea aproximativ un kilogram de substanţă cristalină, de culoare albă, un cântar electronic de mare precizie, două telefoane mobile şi suma de 1.600 de euro.
Femeia de 35 de ani a fost condusă la audieri şi reţinută pentru 24 de ore

Femeia de 35 de ani a fost condusă la audieri şi reţinută pentru 24 de ore, iar în data de 18 decembrie a fost prezentată Tribunalului Bistriţa-Năsăud şi a primit mandat de arestare preventivă pentru 30 de zile.
Cercetările în acest caz sunt continuate sub aspectul săvârşirii infracţiunii de efectuarea de operaţiuni cu substanţe susceptibile a produce efecte psihoactive.
Acţiunea a beneficiat de suportul de specialitate al Direcţiei Operaţiuni Speciale şi de sprijinul Serviciului pentru Acţiuni Speciale şi al Serviciului Criminalistic din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Bistriţa-Năsăud. Agerpres
Citește Romania24.ro pe Google News
EVENIMENT
FOTO: Ana Bimbea din Alba Iulia a împlinit 104 ani. A fost sărbătorită de primarul Gabriel Pleșa și de familie
Ana Bimbea, o femeie din Alba Iulia a împlinit 104 de existență. A fost vizitată de primarul Gabriel Pleșa și viceprimarul Adina Toma, care i-au oferit cadouri.
Ana Bimbea, din municipiul Alba Iulia este născută în anul 1922. Perioada copilăriei a trăit-o în casa părintească din Alba Iulia alături de alți șase frați, ea fiind penultima născută.
Ea este singura supraviețuitoare din cei șapte copii ai familiei. Este văduvă de 36 de ani, iar de atunci locuiește alături de...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Ipocrizia lui Crin Bologa. Când era șeful DNA, lăuda legile Justiției. Acum vorbește de anchete blocate
Crin Bologa, fostul procuror-șef al Direcției Naționale Anticorupție în perioada februarie 2020 – februarie 2023, a declarat în urmă cu câteva zile, la Cluj, că președintele Klaus Iohannis ar fi susținut un „pact de liniște” care a blocat anchetele de mare corupție în cazul politicienilor.
Însă Crin Bologa părea mulțumit în perioada în care a condus această instituție. Acest lucru reiese dintr-o...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Un bărbat din Alba a fost prins de polițiștii din Hunedoara în timp ce conducea băut și fără permis.
Potrivit IPJ Hunedoara, în noaptea de 18 ianuarie 2026, la ora 01:45, pe DN76, polițiștii au oprit în trafic un autoturism condus de un bărbat de 33 de ani, din comuna Pianu, județul Alba, aflat sub influența alcoolului (0,68 mg/l), care conducea mașina pe raza comunei Șoimuș, fără a deține permis de conducere.
În cazul bărbatului, au fost demarate cercetări penale.
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
A murit Nichi Ardeal, consilier local la Sebeș și unul dintre primii oameni de afaceri ai orașului
A murit Nicolaie Matei, cunoscut drept Nichi Ardeal, om de afaceri și consilier local ales pe lista AUR, la Sebeș. Acesta s-a stins fulgerător, potrivit unor surse apropiate anturajului său.
Nichi Ardeal era cunoscut la Sebeș, fiind unul dintre primii oameni de afaceri din oraș, activist și politician (a fost la Partidul Verde și apoi la AUR).
A deținut firme de construcții și afaceri în domeniul HoReCa și mass-media (posturi de radio). De-a lungul timpului a avut nenumărate...
Citește mai mult pe Alba24.ro
