EVENIMENT
FOTO: Un MALL care se întinde pe 12,5 hectare se va deschide la Târgu Mureș, în luna martie 2020. Ce branduri vor fi în noul Shoping City
Un nou mall se va deschide la Târgu Mureș. Shopping City Târgu Mureș se va deschide la sfârșitul lunii martie, va avea o suprafață închiriabilă de peste 40.000 mp și ca principala ancoră hypermarketul Carrefour (10.000 mp), dar și magazine cu branduri internaționale de încălțăminte și îmbrăcăminte.

Fondul de investiţii NEPI Rockcastle a anunţat că va inaugura în luna martie 2020 cel mai nou centru comercial din portofoliu, Shopping City Târgu-Mureş, în urma unei investiţii de 70 de milioane de euro, cea mai mare din ultima perioadă din judeţul Mureş.
Vezi și „Alba Iulia Mall”, noul centru comercial care se construiește în oraș. Noi detalii despre suprafață și zonele pentru magazine
Construit pe un teren de 12,5 hectare, noul mall va dispune de o suprafaţă închiriabilă de 40.000 de metri pătraţi si va gazdui cele mai noi concepte ale brandurilor internaţionale şi naţionale de îmbrăcăminte, încălţăminte, accesorii, înfrumuseţare, articole sportive şi pentru copii.

Mall-ul va avea o parcare de aproximativ 1.500 de locuri, cinema multiplex, un loc de joacă cu o suprafaţă de 500 mp şi un hypermarket Carrefour cu o suprafaţă de 10.000 mp.
Shopping City Târgu Mureș cu un nou design pentru food court, ce va transpune conceptul de food hall, unul dintre trendurile actuale la nivel european.
Astfel, vizitatorii se vor bucura de o ofertă extinsă de bucătării autohtone și internaționale, furnizate de branduri gastronomice premium, atât din regiune cât și din alte țări.
NEPI Rockcastle este cel mai mare investitor în sectorul imobiliar din România, după numărul de centre comerciale şi sedii de birouri, şi cea mai mare companie imobiliară din Europa Centrală şi de Est, după capitalizarea bursieră.
Magazinele care vor fi în Shoping City Târgu Mureș :
LACOSTE, GANT, TOMMY HILFIGER , Guess, U. S. Polo ASSN, Reserved, New Yorker, Berska,
Pull&Bear, Stradivarius, Stefanel, Orsay, LC
Waikiki, GATTA, Nyx, Sevda, Jolidon, JPB, Cador,
Kendra, Noriel, LEGO, MAC, Splendor, Hoco,
Braiconf, LEVI'S, SINSAY, Mustang Jeans,
Sephora, house, Triumph, Cropp, CATO, Bigotti,
Douglas, Teilor, Cellini, Il Passo, BSB,
Vagabond, Anna Cori, Benvenuti, Deichmann,
Optiblu, OFFICE, GRID, Suvari, Optiplaza, eMAG,
Jysk, ALTEX, Kitchenshop, BT, Raiffeisen,
PEPCO, Penti, Bossini, SMYK, Hervis, CCC,
Various Brands, Intersport, Skechers, Defacto,
Gerovital, Colin's, Orange, RCS & RDS, TUI,
HELPNET, PLAFAR, KALLOS, Magnolia, DM,
SENSIBLU, Total Wash, Animax, Pandora,
Cărturești + alte magazine.
La capitolul restaurante & cafenele vor fi prezenți :
Starbucks, Tucano Cafe, Leon Gourmet, KFC,
Salad Box, Mesopotamia, Spartan, Pep & Peppers, Jack's Burger, Chopstiks, Pofte, Pizza Bonita + alții.
De asemenea în mall se va găsi un cazino și un cinematograf Cineplexx.
Mall-ul va dispune și de o terasă pe acoperiș cu o suprafață de 3500 mp și de un loc de joacă pentru copii, de 500 mp.
Prestigioasa publicaţie Financial Intelligence a citat publicaţia Cluj24, dintr-un interviu cu profesorul Vasile Puşcaş, în podcastul “Contraste”, realizat de Florin Danciu.
România, singura ţară fără plan de schimbare
“Profesorul Vasile Pușcaș: România a fost singura țară care nu avea niciun plan de schimbare după 1989 și, din păcate, această lipsă de viziune strategică se regăsește și...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Calendar Ortodox IANUARIE 2026: Toate sărbătorile cu cruce roșie și neagră din luna lui Gerar. Zilele de post și marile praznice
Ianuarie 2026 deschide anul bisericesc cu unele dintre cele mai importante sărbători ale calendarului ortodox: Anul Nou cu Sfântul Vasile cel Mare, Boboteaza și prăznuirea Sfinților Trei Ierarhi. Luna aduce atât zile de post, cât și mari praznice, iar duminicile sunt marcate de teme biblice esențiale, legate de Botezul Domnului și începutul propovăduirii lui Hristos.
Luna ianuarie denumită și Gerar este marcată de sărbători importante, majoritatea cu semnificație profundă în...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Prima Olimpiadă Central Europeană de Inteligență Artificială, la UBB Cluj-Napoca. Participă elevi de liceu din 10 țări
Prima ediție a Olimpiadei Central Europene de Inteligență Artificială va avea loc în 2026 la Cluj-Napoca, o competiție internațională dedicată elevilor de liceu cu performanțe în inteligența artificială.
Evenimentul va avea loc între 14 și 19 iulie și va fi organizat de Universitatea ”Babeș-Bolyai” (UBB), prin Facultatea de Matematică și Informatică, alături de Asociația Nitro.
”Olimpiada va...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Premierul României, Ilie Bolojan, alături de prim-ministrul Olandei, Dick Schoof, vizitează Baza Aeriană de la Câmpia Turzii
Premierul României, Ilie Bolojan, vizitează marți, 30 decembrie 2025, Baza Aeriană 71 'General Emanoil Ionescu' de la Câmpia Turzii. Acesta nu efectuează singur vizita ci alături de prim ministrul, Regatului Țărilor de Jos, Dick Schoof.
La baza din Câmpia Turzii se afla trupe românești și olandeze.
Potrivit Biroului de presă al Guvernului, prim-ministrul Ilie Bolojan va vizita marți, începând cu ora 11:30, împreună cu omologul olandez trupele aflate la Baza Aeriană de la...
Citește mai mult pe Alba24.ro
