EVENIMENT
FOTO: Cum a reușit un medic din Sudan să convingă sute de oameni din Olt, Dolj și Vâlcea să se vaccineze
Un medic din Sudan care s-a stabilit în România în urmă cu peste 30 de ani a convins sute de persoane din județele Olt, Dolj și Vâlcea să se vaccineze anti-COVID.
Hisham Tageldin este medicul satului Frățila din județul Dolj.
Potrivit RO Vaccinare, de la începutul pandemiei, el a convins sute de oameni din Dolj și din județele învecinate să se vaccineze anti-COVID. Duminică, o caravană a vaccinării a ajuns în satul Frățila și, cu ajutorul medicului sudanez, alte zeci de persoane au acceptat să se vaccineze.

„Caravana vaccinării a ajuns astăzi în satul Frățila, județul Dolj, unde zeci de români s-au vaccinat cu prima doză în cabinetul doctorului Hisham Tageldin. Oamenii din Frățila au răspuns prezent apelului făcut de primar și de medicul satului. Au venit în număr mare la caravana vaccinării, s-au informat și apoi s-au vaccinat. A fost atât de simplu”, au povestit cei de la RO Vaccinare.

Hisham Tageldin a venit din Sudanul de Nord în România în anul 1988. După ce a terminat Facultatea de Medicină s-a stabilit în Mischii-Dolj şi a devenit medic de familie pentru 2.500 de pacienţi din judeţele Olt, Dolj şi Vâlcea. Are un cabinet medical în comuna Bulzești și a pus bazele unui centru de permanență pentru oamenii din localitate, precizează RO Vaccinare.
(sursa: Mediafax)
sursa foto: Facebook / RO Vaccinare
EVENIMENT
FOTO. Accident pe Splaiul Independenței din Cluj-Napoca. Un șofer străin nu a acordat prioritate. O femeie a ajuns la spital
Polițiștii Biroului Rutier Cluj-Napoca au fost sesizați, joi, despre producerea unui accident rutier pe strada Splaiul Independenței.
Din primele cercetări efectuate la fața locului a rezultat faptul că un tânăr de 25 de ani, cetățean străin, care conducea un autoturism din direcția străzii Plopilor, nu ar fi acordat prioritate de trecere unui autoturism care circula pe Splaiul Independenței, la volanul căruia…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Camelia Potec, după vizita la Complexul de Natație Cluj: Poate fi omologat internațional, cred în potențialul proiectului
Complexul de Natație aflat în construcție la Cluj-Napoca va putea găzdui competiții internaționale de înot și sărituri în apă, spune Camelia Potec, președinta Federației Române de Natație și Pentatlon Modern, care a vizitat joi șantierul și afirmă că lucrările sunt în grafic pentru finalizarea din 2026.
„Există condiții pentru omologare internațională”
Camelia Potec a declarat, într-o…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
De Black Friday, un „LIFETIME Pass” la UNTOLD costa 51.000 de lei. Câți ani acoperă și pentru cine merită cu adevărat
Un „lifetime pass” la UNTOLD, de fapt un abonament valabil 25 de ediții consecutive, a apărut de Black Friday pe eMAG la prețul de aproximativ 51.028 de lei.
Comparat cu prețul actual al unui abonament general de 1.742,63 lei, suma acoperă aproape trei decenii de participare la festival. Însă oferta ridică întrebarea: pentru cine e, cu adevărat, rentabilă?
Cât înseamnă, în realitate, „o viață de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Cine cred românii că este cel mai mare sportiv din istorie: Nadia Comăneci, Gheorghe Hagi sau Simona Halep. Sondaj INSCOP
Aproape jumătate dintre români consideră că Nadia Comăneci este cel mai mare sportiv român din istorie, conform Barometrului Național al Sportului Românesc, realizat de Inscop Research la solicitarea Fanatik.ro.
Întrebați cine a fost/este cel mai mare sportiv român din istorie, răspunsurile sunt următoarele:
- 47.9% dintre respondenți o aleg pe Nadia Comăneci,
- 20% pe Gheorghe Hagi,
- 6.8% pe Simona Halep,
- 6.8% pe Ivan Patzaichin,
- 5.2% pe David Popovici,
- 4.6% pe Ilie Năstase,
- 0.9%…
Citește mai mult pe Alba24.ro

