Connect with us

EVENIMENT

FOTO: Un paramedic, erou în timpul liber. A intervenit la un accident produs în Roman – Neamț. Cum a acționat

Publicat

acc roman3

Un bărbat a fost rănit, miercuri la amiază, într-un accident rutier produs în municipiul Roman, județul Neamț. Un paramedic aflat în timpul liber a intervenit prompt pentru a-i acorda ajutor victimei, până la sosirea echipajelor medicale.

Potrivit IPJ Neamț, la data de 28 decembrie 2022, în jurul orei 14:20, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Roman au fost sesizați cu privire la faptul că, pe bulevardul Nicolae Bălcescu, în municipiul Roman, a avut loc un eveniment rutier.

Din primele cercetări efectuate de polițiști a reieșit faptul că, în timp ce un tânăr, de 29 de ani, din Bahna, ar fi condus un autovehicul în municipiul Roman, ar fi pierdut controlul asupra direcției de deplasare, părăsind partea carosabilă și intrând în coliziune cu un stâlp din beton, rezultând rănirea acestuia.

În cauză, polițiștii continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.

acc roman2

Potrivit ISU Neamț, miercuri, în jurul orei 14:20, prin apel la 112, a fost anunțat un accident rutier pe varianta ocolitoare în municipiul Roman. Un autoturism în care se afla doar conducătorul auto a părăsit partea carosabilă și a intrat într-un stâlp.

Bărbatul de 29 de ani a fost preluat de echipajul SMURD TIM și transportat la CPU Roman.

De asemenea, ISU Neamț, a transmis intervenția plină de profesionalism a unui paramedic SMURD aflat în timpul liber:

Meseria e brățară de aur

Credem că aceasta este o zicală potrivită pentru oamenii care lucrează la ISU și cu siguranță i se potrivește și lui Sebi, pompier și paramedic la Detașamentul Roman.

Astăzi, Aldea Sebastian și fiul său Andrei, în timp ce își spălau mașina, au fost martori la un accident rutier ce s-a produs în municipiul Roman.

acc roman

Nimic deosebit am putea spune, pentru că oricine ar fi putut fi. Doar că Sebi s-a mobilizat rapid: i-a spus fiului său să sune la 112 și să solicite ajutor calificat, în timp ce el ajutat de alți participanți la trafic a deblocat portiera și a avut grijă de victimă până la sosirea colegilor săi de pe ambulanța SMURD TIM .

„Plutonier adjutant Aldea Sebastian este conducător auto și paramedic pe ambulanța SMURD TIM și a făcut ceea ce ar fi făcut când este la serviciu.

Felicitări pentru dăruirea și dragostea față de semeni!”, au încheiat mesajul reprezentații ISU Neamț.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

VIDEO. Campanie electorală fără idei, candidați fără viziune – analiza lui Ion Novăcescu

Publicat

whatsapp image 2025 04 07 at 10.20.40.jpeg

Istoricul și jurnalistul Ion Novăcescu a fost invitatul lui Florin Danciu, în cadrul emisiunii Ediția de seară, difuzată Cluj Live TV și pe canalul Youtube Cluj24. Discuția a fost un tur de forță prin politica românească actuală – de la haosul campaniei electorale, la lipsa cronică de viziune a candidaților și până la vulnerabilitățile economice ignorate de clasa politică.

Mai jos regăsiți câteva declarații ale lui Ion Novăcescu:

”Suntem în 1938, dar…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Microbuzul morții de la Câțcău ducea pasageri în R. Moldova. Un ucrainean, printre victime. Șoferul ar fi adormit la volan

Publicat

whatsapp image 2025 04 07 at 07.17.58 e1743999847640.jpeg

În microbuzul implicat, luni dimineață, în tragicul accident de la Câțcău, înmatriculat în Republica Moldova, se aflau 8 persoane, din care 4 sunt cetățeni ai Republicii Moldova, iar celelalte sunt cetățeni ucraineni și ai Federației Ruse, cu domiciliu în Estonia.

Potrivit polițiștilor, dintre cele 3 persoane decedate, 2 sunt cetățeni moldoveni, iar a treia este cetățean ucrainean.

Cei 2 cetățeni moldoveni răniți au fost transportați la Spitalul Municipal…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

OPINIE – Lucian Urcan: Emoția vinde orice, inclusiv voturi

Publicat

opinie – lucian urcan: emoția vinde orice, inclusiv voturi

Cu câteva luni înainte de primul tur al alegerilor prezidențiale de anul trecut, Social Media autohtonă s-a umplut de pagini care cerșeau atenție (și – implicit – like-uri și distribuiri), făcând apel la emoție. 

Am remarcat câteva teme recurente: copilăria petrecută la țară, tristețea bunicilor pe care nu-i mai vizitează nimeni, vremurile în care “nu aveam nimic, dar eram fericiți”, perioada în care “țara era a noastră, nu a străinilor” sau lipsa aprecierii…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

CFR Cluj – CSU Craiova, 2-0. Oltenii, BĂTUȚI în Gruia de două ori în patru zile

Publicat

cfr e1744043775582.jpg

CFR Cluj a întâlnit-o pe CSU Craiova, pentru a doua oară în 4 zile, de această dată în etapa a 3-a a Superligii de fotbal. Joi, clujenii au eliminat-o din Cupa României, după penalty-uri. CFR avea nevoie ca de aer de o victorie pentru a nu ieși din trena FCSB-ului. După un joc foarte bun, CFR îi administrează Craiovei a doua înfrângere în patru zile. Scor final 2-0, goluri marcate de Kamara (min.22) și Korenica (min.44).

Echipele de start:

CFR Cluj (4-3-3):…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe