EVENIMENT
FOTO: Un pod care face legătura între două sate din Vrancea s-a PRĂBUȘIT
La un pas de tragedie. Un pod care face legătura între două localități din Vrancea s-a prăbușit. Din fericire, nicio persoană nu a fost rănită.
Potrivit IPJ Vrancea, sâmbătă, în jurul orei 19.37, polițiștii din cadrul Secției 6 Poliție Rurală Nănești s-au sesizat cu privire la faptul că pe DJ 204 D una dintre extremitățile podului peste râul Putna (spre Vadu Roșca) s-a prăbușit.

Este vorba despre podul care face legătura între satele Vulturu și Vadu Roșca.
Potrivit polițiștilor, nu sunt persoane rănite sau izolate.
Accesul în satul Vadu Roșca este posibil pe o altă rută alternativă, prin comuna Suraia.
Un echipaj de poliție se află la fața locului.
UPDATE: Un pod care face legătura între două sate din Vrancea s-a PRĂBUȘIT. Declarațiile președinteșui CJ Vrancea
Președintele Consiliului Județean Vrancea, Cătălin Toma, a declarat că podul s-a surpat în urma precipitațiilor din ultimele zile.
„Este inacceptabil ceea ce s-a întâmplat, iar Consiliul Județean Vrancea va solicita firmei care are în lucru reabilitarea podului de la Vadu Roșca toate detaliile privind soluțiile de lucru alese în zonă, în condițiile în care de câteva zile se știa că va ploua și erau necesare măsuri suplimentare pentru protejarea lucrării”, a scris Cătălin Toma pe rețeaua de socializare.
Oficialul a anunțat că specialiștii Direcției Tehnice din CJ Vrancea, alături de reprezentanții administrației locale din Vulturu, se află la fața locului pentru „a evalua toți factorii din cauza cărora capătul de pod s-a prăbușit”.
Știrile Romania24.ro pot fi urmărite și pe Google News
Un incendiu a izbucnit joi, 6 noiembrie, înjurul orei 10.40, pe strada Zărandului, din Câmpeni.
Din primele informații un bar ar fi fost cuprins de flăcări. Reprezentanții ISU Alba au comunicat că incendiul se manifestă cu degajare mare de fum.
La fața locului intervin pompierii din Câmpeni cu două autospeciale de stingere, și un echipaj de prim ajutor.
Misiunea pompierilor este în dinamică.
Știre în curs de actualizare.
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Percheziții la Cluj în cadrul operațiunii „Jupiter”. Suspiciuni de exploatare minieră ilegală și spălare de bani
Polițiștii specializați în investigarea criminalității economico-financiare din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Cluj, sub coordonarea procurorilor din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție și Inspectoratul General al Poliției Române, au desfășurat o serie de percheziții domiciliare în mai multe județe ale țării, în cadrul operațiunii „Jupiter”.
Potrivit…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Gunoaie abandonate într-un cartier mărginaș al municipiului Alba Iulia. Canapea ”la ofertă”
Gunoaie abandonate într-un cartier mărginaș al municipiului Alba Iulia: Un cititor Alba24 a transmis o serie de imagini filmate joi dimineața în zona Străzii Gheorghe Șincai.
”Altă depunere de gunoaie. De data asta este o canapea la ofertă” a transmis cititorul.
Acolo, la marginea drumului care face legătura între cartierul Orizont și Lumea Nouă, sunt abandonate constant gunoaie: de la resturi de mobilier și până la deșeuri provenind din construcții.
Gunoaiele sunt…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Percheziții la furnizori din sectorul energie. Acuzații de înșelăciune și spălare de bani. Prețuri crescute artificial
Percheziții la furnizori din sectorul energie. Procurorii fac joi opt percheziții în București la sediile unor furnizori de energie și la domiciliile unor persoane.
Se fac cercetări pentru înșelăciune și spălare de bani. Energia circula între firme la prețuri artificiale, cu solicitarea de la stat a unor sume mari, notează Mediafax.
Potrivit Parchetului General, joi, au loc opt percheziții domiciliare pe raza municipiului București, la sediile sociale a 4 societăți comerciale…
Citește mai mult pe Alba24.ro

