EVENIMENT
FOTO: Un pompier din Botoșani, câștigătorul primei etape a maratonului ”The Ultra Asia Race”
Pompierul Iulian Rotariu de la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă din Botoşani este câştigătorul primei etape a maratonului "The Ultra Asia Race", care se desfăşoară, în perioada 9-12 martie, în Vietnam.
El s-a impus în prima etapă desfăşurată pe distanţa de 30 de kilometri dintre Pa Co şi Xam Khoe cu timpul de 2 ore şi 51 de minute, pe locul al doilea clasându-se belgianul Danny Switzynck, care a avut un timp de 3 ore 27 de minute şi 13 secunde.
Etapa a doua, care va avea loc marţi, se va desfăşura între localităţile Xam Khoe şi Kho Muong, concurenţii având de parcurs o distanţă de 49 de kilometri.
Pompierul român, care apără cauza copiilor cu autism, va alerga, alături de alţi 19 ultra-maratonişti din lume, pe o distanţă de 160 de kilometri, care include atât jungla vietnameză, cât şi zone montane ale acestei ţări.
"The Ultra Asia Race", competiţie organizată de "Canal Aventure", se va desfăşura pe parcursul a patru etape.
Iulian Rotariu a câştigat, în luna noiembrie a anului trecut, ultra-maratonul "Ultra Africa Race", desfăşurat în Mozambic, după ce a alergat 200 de kilometri în cinci zile. AGERPRES
Foto: Facebook ISU Botoșani
EVENIMENT
Controale antifraudă la cei care cumpără autoturisme de lux plătite din surse nejustificate. Proiect pilot, demarat de ANAF
Controale antifraudă la cei care cumpără autoturisme de lux plătite din surse nejustificate. ANAF demarează un proiect pilot de controale antifraudă privind achizițiile de autoturisme de lux finanțate din surse nejustificate. Direcția Generală Antifraudă Fiscală (DGAF) din cadrul ANAF a inițiat, în cadrul unui proiect pilot, o serie de acțiuni de control care vizează identificarea achizițiilor de autoturisme de lux realizate din fonduri a căror proveniență fiscală nu poate fi...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO: Ziua Culturii Naționale și nașterea poetului Mihai Eminescu, celebrate la Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” din Alba Iulia
Joi, 15 ianuarie, la Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” din Alba Iulia timpul s-a oprit pentru câteva momente, deoarece elevi, dascăli și invitați au adus un omagiu personalității marcante a literaturii și culturii române, Mihai Eminescu.
Potrivit reprezentanților școlii, pentru a marca 176 de ani de la nașterea marelui poet și pentru a sărbători Ziua Culturii Naționale, cei prezenți au pășit în universul artei cu emoție, printr-un spectacol în care s-au îmbinat...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
UPDATE VIDEO FOTO. Protest cu tractoare, surprins în Apahida. Fermierii merg spre Bulevardul Muncii
Un convoi impresionant de tractoare a fost surprins joi, 15 ianuarie, pe Varianta Apahida, în zona OMV-ului de Sub Coastă.
Potrivit martorilor, vehiculele agricole se deplasează înspre Bulevardul Muncii din Cluj-Napoca, iar ulterior ar urma să se întoarcă spre punctul de pornire sau spre o zonă de regrupare.
UPDATE
Protestul face parte din valul de manifestații declanșate în întreaga Uniune Europeană, după...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Mai multe blocuri din Alba Iulia vor fi renovate energetic, printr-o investiție de 19,2 milioane de lei. Anunțul primarului Pleșa
Municipiul Alba Iulia continuă investițiile în dezvoltarea durabilă și creșterea calității vieții locuitorilor, a transmis joi primarul Gabriel Pleșa. Potrivit acestuia, două proiecte importante de renovare energetică a clădirilor rezidențiale multifamiliale, în valoare totală de peste 19,2 milioane lei, au fost admise pentru etapa de contractare, după finalizarea cu succes a evaluării tehnice și financiare.
Proiectele, depuse în februarie 2025, sunt:
- „Renovare...
Citește mai mult pe Alba24.ro
